Zasady budowania siły

, , Tagi , ,

Odpowiedni poziom siły jest bardzo istotnym kryterium w uprawianiu jakiegokolwiek sportu, nie tylko tych dyscyplin, gdzie ważny jest rozwój masy mięśniowej, chociaż głównie to właśnie ci sportowcy ją rozwijają. Podstawą każdego sportowca jest dobra kondycja. Gdy już ją osiągnie może rozwijać inne cechy ułatwiające mu uprawianie sportu.

Rola siły

Siła mięśniowa niekoniecznie oznacza, że osoby w danej dyscyplinie będą wyglądać jak kulturyści, chociaż wcale tego nie chcą. Tak naprawdę zbudowanie takich mięśni jakie mają kulturyści i siłacze zajmuje wiele miesięcy, a nawet lat, setek wyrzeczeń, odpowiedniej diety i suplementacji. W normalnych warunkach osoby, które uprawiają średnio zaawansowany sport lub planują rozpocząć treningi nie muszą obawiać się, że będą zbyt wielcy, nawet jeśli pracują nad siłą. Wzrost siły mięśniowej jest bardzo istotny i pomaga osiągać lepsze wyniki w każdej konkurencji i dyscyplinie sportowej. Bardzo przydaje się na przykład biegaczom, ponieważ skraca czas startu. Na podobnej zasadzie odpowiednia siła mięśni jest istotna w sportach walki, ponieważ pozwala wyprowadzić szybsze ciosy. Innym ważnym powodem, dla którego istotne jest dbanie o odpowiednią siłę jest po prostu fakt, że silne mięśnie oznaczają mniejszą podatność na kontuzje.

Trening na siłę

Trening, który ma za zadanie zwiększyć siłę, należy do rodzaju beztlenowych, czyli mocnych, dynamicznych, intensywnych. Dobrym pomysłem na siłę jest crossfit. Jednak taki rodzaj ćwiczeń nie nadaje się dla całkowicie początkujących. Kto chce budować siłę, powinien mieć już jakieś zaplecze treningowe za sobą, mieć wypracowaną odpowiednią wytrzymałość oraz zwiększoną wydolność. W przeciwnym razie nie będzie w stanie przejść treningu na siłę, ponieważ jest on intensywny. Jako wprowadzenie do swoich treningów można wpleść interwały. Jednak warto pamiętać, że treningi nie mogą przeciążać organizmu. Bardzo istotne jest dawanie czasu mięśniom na regenerację. Bez niej siła mięśniowa nie będzie rosła, a wręcz przeciwnie, zacznie spadać z powodu przetrenowania. Bardzo istotny jest złoty środek. Każda z grup mięśni powinna być ćwiczona raz w tygodniu. Warto pamiętać o ruchu pozwalającym na ogólne rozluźnienie ciała, czyli na przykład o pływaniu, spacerowaniu, czy uprawianiu jogi lub innej wschodniej sztuki. W czasie kształtowania siły ogólnie zaleca się zmniejszenie ilości uprawiania innych dyscyplin sportowych lub wręcz wyłączenie ich na czas trwania treningów. Bardzo ważny jest odpowiedni wypoczynek. Sen powinien trwać nawet dziesięć godzin, jeśli czujemy, że tego potrzebujemy. Istotne jest także odpowiednie zadbanie w tym czasie o psychikę. Intensywne ćwiczenia i treningi są źródłem stresu, wielu z nas ma problem z motywacją. Warto znaleźć czas na rozrywkę, odpoczynek na łonie natury, spotkania z przyjaciółmi i znajomymi.

Zasady treningu na siłę

Trening na siłę nie powinien trwać krócej niż godzinę. Powinniśmy w czasie treningu wykorzystać od czterech do pięciu różnych ćwiczeń, w seriach po trzy, cztery razy. Serie poszczególnych ćwiczeń powinny wynosić od pięciu nawet do ośmiu razy. Między seriami ćwiczeń odpoczynek nie powinien wynosić dłużej niż dwie minuty. Ćwiczenia na siłę to najczęściej z wykorzystaniem obciążeń. Mogą to być sztangi, ale bardzo wielu ludzi woli ćwiczyć z obciążeniem własnego ciała. Najprostszym ćwiczeniem jest podciąganie się na drążku, ale również pompki, deska, lub ćwiczenia w specjalnych pasach. Niektórzy decydują się na bieg z obciążeniem. Nigdy nie przystępujemy do treningu bez odpowiedniej rozgrzewki, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, które będą najsilniej trenowane. Rozgrzewka powinna trwać nie dłużej niż dziesięć minut i nie być zbyt intensywna– trzeba oszczędzać siły przed właściwym treningiem. Jednocześnie powinna być wykonana dokładnie.

Trening na siłę – dieta

Bardzo dużym wsparciem dla mięśni jest oczywiście odpowiedni sposób odżywiania. W czasie kształtowania siły mięśnie powinny mieć dostarczoną odpowiednią ilość węglowodanów, białka i aminokwasów. To niezbędna podstawa, dzięki której mięśnie będą miały skąd czerpać paliwo, jak również będą się szybciej regenerowały. Bez tego będą z pewnością dokuczać zakwasy, które uniemożliwiają odpowiednie trenowanie ze względu na ból. Przy intensywnych treningach istotne jest zażywanie suplementów, nie tylko białek, aminokwasów, węglowodanów, ale również fosfokreatyny, która bierze udział w syntezie ATP, a w mięśniach przekształca się w kreatynę. Substancja ta wzmacnia i kształtuje mięśnie. Podczas zażywania suplementów diety oraz treningów ważne jest przestrzeganie diety i higienicznego życia. Niestety folgowanie sobie, picie alkoholu, jedzenie niezdrowego fast foodu i inne grzeszki znacząco obniżają chociażby przyswajanie kreatyny w mięśniach. Alkohol powoduje wypłukanie wody z organizmu, co wysusza i osłabia. Nawet jednorazowe zarwanie nocy nie przynosi niczego dobrego, potrafi cofnąć w rozwoju siły. Dlatego ważne jest by znaleźć umiar we wszystkim i nauczyć się odmawiać.

Poprzedni

Wpływ stresu na organizm

Jak dbać o trzustkę?

Następny

Dodaj komentarz