Zasady diety 50/50

Tagi , , , , , , , ,

W minionym czasie numerem jeden wśród sposobów na odchudzanie stała się dieta. Wymyślona przez amerykańskiego chirurga plastyka Jamesa Johnson’a o dość nietypowej nazwie – dieta 50/50. Okazuje się, że twórca tego dość nietypowego sposobu żywienia. Który doprowadzić ma do zrzucenia zbędnych kilogramów, zakłada, że wcale nie trzeba głodować i restrykcyjnie trzymać się ustalonych wcześniej posiłków. Na czym więc polega dieta? Poznaj zasady diety 50/50 i dowiedz się, jak się do niej stosować! Czy efekty będą dla Ciebie zadowalające? 

Zasady diety 50/50

Dieta 50/50 jest dietą dość nietypową bowiem nie narzuca nam szczegółowych wytycznych. Odnośnie menu przyjmowanych przez nas posiłków ani godzin, w których mamy je spożywać.

Wręcz przeciwnie – pozwala nam co drugi dzień troszkę pofolgować sobie z jedzeniem, żeby dnia następnego znacznie je ograniczyć. Dokładniej mówiąc dieta składa się z tak zwanych „dni chudych” oraz „dni normalnych”, co oznacza nic innego jak to. Że jednego dnia możemy spożywać tradycyjne, lubiane przez nas posiłki o liczbie kalorii nie większej niż 2500 kcal. Żeby kolejnego dnia ograniczyć je do max. 1000 kcal. Zachowanie odpowiednich proporcji kalorycznych jest niezwykle ważne nie tylko dla samych efektów odchudzania, ale również dla zdrowia każdego człowieka.

Oczywiście pomimo tego, że dieta 50/50 pozwala nam na normalne jedzenie. Musimy wybić sobie z głowy objadanie się fast foodami, czy innymi wysokokalorycznymi posiłkami. Dieta diecie nie równa jednak nie oszukujmy się, każda z nich wymaga od odchudzającej się osoby odrobiny poświęcenia. Najczęściej zmusza nas do podjęcia zdrowego trybu życia. Tak więc nasz jadłospis powinien być bogaty w warzywa i owoce, chude mięso i pełnoziarniste pieczywo. Czyli inaczej mówiąc powinien być zrównoważony i zapewnić wszystkie zdrowe i niezbędne mikro- i makroskładniki. Dodatkowo każda osoba stosująca dietę powinna pić ok 1,5 litra wody dziennie.

Efekty diety 50/50

Twórca diety doktor Johnson gwarantuje kobietom stopniowy spadek wagi, jeżeli będą dokładnie stosować się do wytycznych, tzn. przede wszystkim stosować się do ilości spożywanych kalorii i prowadzić w miarę zdrowy i aktywny tryb życia. Rygorystyczne trzymanie się zasad założonego planu umożliwia pozbycie się nawet 16 kilogramów naszego niechcianego i zbędnego ciała w ciągu dwóch miesięcy. Ponadto po badaniach przeprowadzonych na uniwersytecie California at Berkley odkryto, że po czterech tygodniach komórki tłuszczowe pomniejszyły swoją masę o 35%. Według Johnsona dieta 50/50  ma również pozytywny wpływ na mechanizm obronny organizmu, który chroni go przed oksydantami( są one odpowiedzialne za szybsze starzenie się skóry). Ochrona ta gwarantuje nam spowolnienie tego procesu. Kolejnym pozytywem takiego żywienia jest jego korzystny wpływ na pracę serca, co potwierdzają naukowcy. Dodatkową korzyścią  jest wzrost energii, która ma wpływ na nasze samopoczucie. Poprawia się ono dzięki efektom, które możemy zauważyć oraz braku zakazów żywieniowych podczas kuracji. Niepodważalną zaletą jakiej nie znajdziemy w innych dietach jest możliwość zamiany dni. Jeśli niespodziewanie wypadnie nam przyjęcie u rodziny, nie musimy sobie odmawiać przyjemności smacznej i kalorycznej uczty. Następnego dnia możemy wrócić do typowego schematu diety.

Wady diety 50/50

Mimo tego, że dieta nie wymaga od nas codziennych głodówek, to wbrew pozorom okazuje się, że przetrzymanie „dni chudych” może okazać się dla nas bardzo trudne. Organizm, który przyzwyczajony jest do normalnego, nazwijmy to bogatszego odżywiania się, nie może przestawić się na głodówkę, którą będziemy mu fundować co drugi dzień. Jest to podstawowy powód, wedle którego należy stwierdzić, że stosowanie diety w niektórych przypadkach może prowadzić do pojawienia się tak zwanego efektu jojo.

Czy warto stosować dietę 50/50?

Zapewne każda kobieta decydując się na rozpoczęcie żmudnego procesu odchudzania zadaje sobie podobne pytanie. Efekty każdej diety zależą jednak przede wszystkim od naszego własnego zaangażowania, gdyż proces odchudzania zaczyna się w głowie.  Dieta 50/50 na pewno będzie wymagać od nas twardego charakteru i nieustępliwości. Ale w przeciwieństwie do innych pozwalać nam będzie na odrobinę przyjemności. Czy warto? Oczywiście, że tak!  W końcu efektem finalnym będzie szczuplejsza wymarzona sylwetka!

Poprzedni

Dieta cukrzycowa

Przyczyny bólu pod prawym żebrem

Następny

Dodaj komentarz