Zasady diety bez mlecznej

, Tagi , ,

Najczęstszym wskazaniem do stosowanie diety bez mlecznej jest alergia na białka zawarte w mleku krowim, występuje głównie u niemowląt i dzieci w różnym wieku, ten rodzaj alergii zwany jest alergią pokarmową jej przyczyna leży, po stronie mechanizmów immunologicznych powodujących reakcję organizmu na składniki zawarte w pożywieniu. Jedną z najczęstszych alergii jest uczulenie na białko mleka krowiego.

Dieta bez mleczna jest dietą leczniczą, polega ona na całkowitym wyeliminowaniu z pokarmów mleka i jego przetworów takich jak: kefir, maślanka, sery, jogurt, śmietanka, a w niektórych przypadkach także masła i i produktów masło podobnych służących do smarowania (zawierają one tłuszcz mleczny).

Sposoby leczenia

Leczenie tego typu alergii polega na wprowadzenie diety bez mlecznej, czyli wyeliminowaniu z pożywienia mleka, jego przetworów mlecznych oraz produktów zawierających białko mleka, nawet jego śladowe ilości mogą być szkodliwe. Zaleca się podczas stosowania tej diety wprowadzanie do posiłków produktów równoważących, niedobory witamin i składników mineralnych tak potrzebnych do prawidłowego rozwoju dziecka.

Inne uwarunkowania diety

Przyczyną alergii może być również nietolerancja laktozy czyli dwucukru zbudowanego z glukozy i galaktozy, który w przewodzie pokarmowym jest rozkładany przez enzym laktazę do glukozy i galaktozy, z wiekiem aktywność laktazy zmniejsza się prowadząc do zaburzeń trawienia (bóle brzucha, biegunki). Eliminację nabiału i mleka zaleca się także u dzieci z autyzmem, na podstawie badań i obserwacji można powiedzieć, że dieta bez mleczna korzystniej wpływa na funkcję poznawcze tych dzieci.

Zasady żywienia

Odpowiednio dobrane produkty powinny zabezpieczać ilościowe i jakościowe zapotrzebowanie organizmu na energię i wszystkie składniki pokarmowe. Dieta bez mleczna przestrzegana i stosowana zarówno u niemowląt jak i dzieci w różnym wieku gwarantuje prawidłowy rozwój intelektualny i psychofizyczny. Wśród produktów, które można stosować u alergików są hydrolizaty białka czyli tak zwane preparaty mleko zastępcze, mieszanki elementarne gdzie źródłem białka są wolne aminokwasy, preparaty sojowe zawierające izolowane mleko sojowe czy homogenaty mięsne gdzie źródłem białka jest mięso z królika, indyka czy kury.

Zbilansowane diety

Najważniejszym w diecie bez mlecznej jest pokrycie dziennego zapotrzebowania na wapń i witaminę D, które możemy znaleźć w preparatach mleko zastępczych, ale także uzupełniając posiłki produktami zawierającymi wapń i witaminy, przykładem mogą być warzywa( fasola, brokuły), owoce (pomarańcze, mandarynki,maliny),jaja (żółtko kurze, przepiórcze), ryby (szprotki, sardynki), oraz orzechu,migdały czy mak. To one dostarczą dodatkową porcję wapnia, ale nie tylko, gdyż są zbiorowiskiem ważnych dla każdego organizmu witamin i mikroelementów.

Współpraca z dietetykiem

Ważnym jest aby rodzice współpracowali nie tylko z lekarzem ale również z dietetykiem, to właśnie on przeanalizuje jadłospis, sprawdzi prawidłowość doboru produktów, czy nie występują błędy w przestrzeganiu diety, pomoże odpowiednio i prawidłowo zbilansować jadłospis aby osiągnąć maksymalną skuteczność leczenia.

Ogólne wskazania i przeciwwskazania diety

Każda choroba również i alergia polega na ścisłym przestrzeganiu zaleceń lekarza, pozwala to na wcześniejsze i bardziej skuteczne wyleczenie małego pacjenta. Czasami nawet najdrobniejsze odstępstwa mogą w konsekwencji doprowadzić do astmy i innych poważnych zaburzeń. Przy prawidłowym żywieniu i stosowaniu zaleceń objawy alergii stopniowo ustępują i dzieci w dorosłym już wieku są całkowicie wyleczone.

Poprzedni

Czym są fitosterole?

Jadłospis na cały tydzień

Następny

Dodaj komentarz