Zasady diety lekkostrawnej

, Tagi , ,

Dieta lekkostrawna nie jest rodzajem diety odchudzającej, lecz jej częstym wynikiem jest również utrata wagi. Stosowanie diety lekkostrawnej ma na celu regenerację wątroby oraz odciążenie całego układu pokarmowego. Dlatego, ten rodzaj diety jest szczególnie często zalecany przez lekarzy dla osób cierpiących na choroby układu pokarmowego, układu krążenia oraz dla osób starszych, a także dla osób w czasie rekonwalescencji.

Produkty szczególnie zalecane

Dieta lekkostrawna jest dietą długotrwałą, dlatego podczas jej stosowania należy dostarczać organizmowi wszystkie elementy, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania i regeneracji organizmu. W przypadku białka zwierzęcego dozwolone są wszystkie chude rodzaje mięs jak: drób, cielęcina, chuda wieprzowina. Jajka posiadają w sobie bardzo duże źródło witamin oraz minerałów, dlatego jest ważne żeby umieścić je w jadłospisie, a następnie spożywać jako gotowane na miękko lub półtwardo. Stosowane przyprawy do przygotowania posiłków powinny być łagodne i w ograniczonych ilościach jak np. sól, cukier, sok z cytryny czy liście pietruszki. Wszystkie warzywa są wysoko wskazane oprócz kapusty. Owoce ze względu na dużą ilość witamin, powinny stać się nieodłączną częścią każdego dnia a przede wszystkim: jabłka, pomarańcze, truskawki. Dieta lekkostrawna różni się od pozostałych diet możliwością stosowania cukru, miodu oraz możliwością spożywania cukierków owocowych.

Produkty, które należy bezwzględnie wykluczyć z diety

Z diety lekkostrawnej należy wykluczyć produkty obciążające funkcjonowanie przewodu pokarmowego jak np: tłuste mięso, boczek, smalec, olej rzepakowy. Niekorzystnie również wpływają żółte sery oraz jogurty. Dodatkowo, niektóre warzywa mają działanie wzdymające jak: kapusta, cebula, rośliny strączkowe. Niezwykle szkodliwe są również produkty zbożowe posiadające wysoką zawartość błonnika tj. owies, pieczywo razowe, grube kasze. W przypadku przypraw, należy wyeliminować z użycia: ostrą paprykę, curry, pieprz naturalny, czosnek, ocet, musztardę. Warto zwrócić uwagę, że podczas trwania tej diety niemożna spożywać czekolady oraz produktów z jej zawartością. W przypadku używek jak alkohol oraz papierosy, należy bezwzględnie z nich zrezygnować, gdyż w znaczny sposób obciążają wątrobę i zamierzona dieta nie przyniesie planowanych efektów.

Przykładowy jadłospis na 3 dni

  • Dzień 1

Śniadanie: kawa zbożowa;białe pieczywo, twarożek z rzodkiewką, sałatka z pomidorów;

Drugie śniadanie: owoce sezonowe;

Obiad: zupa pomidorowa z drobnym makaronem, gotowane ziemniaki, gotowana pierś kurczaka, surówka z roszponki;

Podwieczorek: mus z jabłka;

Kolacja: chuda wędlina z kurczaka, białe lub żytnie pieczywo, surówka z pomidorów.

  • Dzień 2

Śniadanie: herbata z pokrzywy, jajka ugotowane na miękko, pieczywo białe, świeży ogórek;

Drugie śniadanie: sałatka owocowa;

Obiad: zupa jarzynowa, gotowane mięso kurczaka, biały ryż, sałatka z warzyw sezonowych;

Podwieczorek: koktajl bananowy;

Kolacja:pierogi ze szpinakiem.

  • Dzień 3

Śniadanie: zupa mleczna z kaszką manną, sok owocowy lub owoce sezonowe;

Drugie śniadanie: galaretka owocowa;

Obiad: gotowana lub pieczona chuda ryba z sosem koperkowym, zielona sałata, gotowany ryż;

Podwieczorek: budyń na bazie chudego mleka;

Kolacja: galaretka z ryby, surówka z marchewki, pieczywo białe lub żytnie.

Z powodu tego, iż dieta lekkostrawna jest szybko absorbowana przez organizm, należy pamiętać o jedzeniu 5 posiłków co 3-4 godziny. Pozwoli to na eliminację ataku głodu, co przy tego rodzaju diecie jest wysoko niewskazane

Produkty oraz zestawy można dowolnie modyfikować oraz zamieniać ze sobą, Najważniejsze jest polubienie skomponowanej diety, ponieważ to znacznie pomaga w wytrwaniu w nowym stylu żywienia. Należy szczególnie pamiętać, o tym aby porcje posiłków po konsumpcji powodowały lekki niedosyt. Szczególnie jest to ważne na początku stosowania diety, gdyż w ten sposób znacznie odciążamy nasz układ pokarmowy i automatycznie przyśpieszamy proces regeneracji.

Poprzedni

Sposoby na odchudzanie brzucha

Zasady treningu ogólnorozwojowego

Następny

Dodaj komentarz