Zasady diety pomidorowej

, , , Tagi , , ,

Lato tuż tuż. Lada chwila w sprzedaży pojawią się pyszne, polskie pomidory. Są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe i niskokaloryczne. Dlaczego więc nie pogodzić przyjemnego z pożytecznym i nie zajadać się nimi w ramach diety odchudzającej?

Dieta pomidorowa – na czym polega

Dieta pomidorowa jest 10-dniową kuracją odchudzającą, którą podejmujemy nie częściej niż raz w miesiącu. Należy jednak pamiętać, że najlepiej stosować ją w sezonie, kiedy zawartość składników odżywczych w pomidorach jest najwyższa. W czasie stosowania diety pomidorowej, spożywamy od 1000 (w przypadku kobiet) do 1300 kcal dziennie

Dieta pomidorowa – wskazania i przeciwwskazania

Dieta pomidorowa to świetny pomysł na kilkudniową kurację odchudzającą dla wszystkich fanów tego warzywa. Polecana jest także osobom z niedoborami potasu i nadciśnieniem tętniczym. Diety pomidorowej nie powinny natomiast stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, dzieci i młodzież, a także osoby cierpiące na choroby nerek.

Dlaczego warto wprowadzić pomidory do swojej codziennej diety?

Pomidory są źródłem witaminy C, dzięki czemu wpływają na poprawę stanu skóry, włosów i paznokci oraz wspomagają dotlenienie krwi. Zawierają witaminy A i E, odpowiedzialne za utrzymywanie młodego wyglądu skóry, a także witaminy PP, B1 i K. Posiadają duże ilości likopenu – związku o silnych właściwościach przeciwutleniających. Uwaga! Najwięcej likopenu zawierają pomidory poddane obróbce termicznej. Są źródłem błonnika. Uzupełniają niedobory potasu, pierwiastka odpowiedzialnego za usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Potas obniża ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu, a także sprzyja zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Dzięki tym właściwościom redukuje ryzyko chorób układu krwionośnego, w tym miażdżycy i udaru mózgu. Są bogate w mikro- i makroelementy: oprócz opisanego powyżej potasu, zawierają także mangan, miedź i kobalt. Regulują funkcjonowanie układu trawiennego. Obniżają poziom cholesterolu. Rozkładają bakterie jelitowe. Są niskokaloryczne, a przy tym bardzo sycące.

Właściwości diety pomidorowej

  • Zakłada dzienne spożycie na poziomie 1000 kalorii w przypadku kobiet i 1300 kalorii w przypadku mężczyzn.
  • Składa się z 5 niewielkich, niskokalorycznych ale urozmaiconych posiłków, spożywanych w regularnych odstępach czasu – co około 3 godziny.
  • Pomidory w diecie pomidorowej występować mogą w różnych postaciach: najczęściej na surowo, ale można je także gotować, dusić, zapiekać i stosować jako dodatek do makaronów, ryżu, etc. W trakcie kuracji pomidorowej nie stosujemy jednak, ze względu na zawartość cukru, pomidorów z puszki.
  • W ciągu 10 dni, pozwala zrzucić nawet 1,5-2kg.
  • Nie stosuje się jej częściej niż raz w miesiącu.
  • Zakłada konieczność wypijania co najmniej 2 l niesłodzonych płynów dziennie.
  • Pozwala na korzystanie z walorów smakowych różnych odmian pomidorów. W zależności od upodobań, możemy wybrać wyraziste w smaku pomidorki karłowate, słodkie i pięknie pachnące malinówki, pomidory koktajlowe, paprykowe czy tak zwane bycze serca – odmiana twarda, z małą ilością soku i pestek.

Przykładowy jadłospis na jeden dzień diety pomidorowej

Śniadanie:

2 kromki chleba razowego + jajecznica z pomidorem (z maksymalnie dwóch niewielkich jaj) + herbata niesłodzona = 300 kcal.

II śniadanie:

150 g truskawek + szklanka wody mineralnej = 140 kcal.

Obiad:

Mieszanka sałat z pomidorami i łososiem + zielona herbata = 350 kcal.

Podwieczorek

szklanka soku pomidorowego = 35 kcal.

Kolacja

Sałatka owocowa + niesłodzona herbata = 180 kcal.

Poprzedni

Zasady diety hollywoodzkiej

Zasady diety refluksowej

Następny

Dodaj komentarz