Zasady diety ubogoenergetycznej

, , Tagi , ,

Właściwa dieta stosowana przez całe życie zapobiega występowaniu wielu chorób. Niewłaściwa proporcja między ilością przyjmowanych produktów wysokoenergetycznych, a także brak ruchu mogą przyczynić się do odkładania znacznych ilości tkanki tłuszczowej, wywołując stany zwane nadwagą i otyłością.

Kiedy zaczyna się otyłość?

Nadwaga jest to nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej. Występuje wówczas, gdy wskaźnik BMI przekracza wartość 25. Natomiast patologiczna akumulacja tłuszczu, która znacznie przekracza fizjologiczne potrzeby organizmu nazywana jest otyłością. W przypadku otyłości wskaźnik masy ciała jest wyższy niż wartość 30. Anormalne zwiększenie masy ciała może skutkować powiększeniem się narządów wewnętrznych, a także znacznym ich obciążeniem. W takim momencie zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy, miażdżycy, a nawet może skutkować pojawieniem się nowotworów. W celu zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej konieczne jest wprowadzenie diety ubogoenergetycznej.

Podstawowe zasady diety ubogoenergetycznej

Dieta ubogoenergetyczna może zostać wprowadzona dla osób, których wskaźnik BMI przekracza prawidłową wartość. Do głównych celów tego rodzaju diety należą redukcja masy ciała i ograniczenie uczucia głodu. Właściwe odżywianie zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu i utrzymuje dobre samopoczucie pacjenta, które jest tak ważne w przypadku rozpoczęcia leczenia. W diecie tej ogranicza się ilość energii dostarczanej do organizmu, a wszelkie jej niedobory uzupełniane są z nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Zapotrzebowanie energetyczne oblicza się indywidualnie dla każdej osoby w zależności od wieku, płci, aktywności fizycznej oraz podstawowej przemiany materii. Zazwyczaj chory przyjmuje 1000 do 1500 kcal na dobę. W celu zmniejszenia masy ciała o 1 kilogram w ciągu tygodnia, należy obniżyć ilość dostarczanych kalorii o 1000 na dzień. Dzięki temu już po miesiącu będziemy lżejsi o 4 kg.

Zbilansowana dieta

W diecie ubogoenergetycznej ogranicza się ilość dostarczanych tłuszczów. Mają one pokrywać 25 % wartości kalorycznej diety, z czego ponad połowa to tłuszcz niewidoczny, który pochodzi z produktów białkowych. Tłuszczu zwierzęcego nie można przyjmować więcej niż 10 % w ciągu doby. Węglowodanów nie można spożywać mniej niż 100 g na dobę, aby organizm nie zaczął zużywać białka ustrojowego. Należy dostarczać wielocukry, a ograniczyć cukry proste, których najwięcej jest w słodyczach, miodzie, dżemach i czekoladzie. Dobrze jest konsumować pieczywo razowe, otręby, kaszę gryczaną, produkty z grubego przemiału, zawierające dużą ilość błonnika. Zwiększenie błonnika pokarmowego ma dobroczynne właściwości. Długo nie odczuwamy głodu, a dodatkowo usuwamy resztki zalegające w jelitach. Białka trzeba przyjmować w ilości do 25 % wartości energetycznej. Najlepiej jest spożywać chudy drób, mięso, ryby, mleko, sery twarogowe i wędliny. W ograniczonej ilości można zjadać też kurze jaja. Czerwonego mięsa należy się wystrzegać i przyjmować zaledwie kilka razy w ciągu miesiąca. Polecanym pokarmem są warzywa i owoce. Dobrze jest zjadać je bez obróbki termicznej, gdyż dzięki temu bogate są w dobroczynne witaminy i makroelementy.

Produkty niezalecane

Sól kuchenna, podobnie jak w przypadku innych diet, powinna być używana w ograniczonych ilościach. Nie można dodawać do potraw więcej niż 5 gram w ciągu doby. Ostre przyprawy pobudzają łaknienie, dlatego też należy ograniczyć ich użycie. Zalecane jest picie około dwóch litrów płyny dziennie, a u pacjentów cierpiących na obrzęki ilość tą trzeba zmniejszyć o połowę. Dieta ubogoenergetyczna powinna obfitować w produkty przygotowane bez tłuszczu, na foli, pergaminie, gotowane w wodzie lub na parze. W ten sposób zmniejszymy ilość tłuszczu dostarczanego do naszego organizmu, co przyczyni się do redukcji naszej masy ciała i korzystnie wpłynie na nasze zdrowi

Poprzedni

Ćwiczenia po ciąży

Zasady diety ubogopurynowej

Następny

Dodaj komentarz