Zasady kształtowania wytrzymałości

, , Tagi , , , , ,

Wytrzymałość to jeden z najważniejszych filarów uprawiania sportu oraz osiągania coraz lepszych wyników. Istnieją różne rodzaje wytrzymałości oraz sposoby kształtowania dostosowane do nich. Nad wytrzymałością trzeba pracować systematycznie od pierwszego dnia treningu, a z pewnością już wkrótce się to opłaci.

Rola wytrzymałości

Wytrzymałość jest zdolnością do wykonywania fizycznej aktywności przez dłuższy czas bez konieczności przerwy na odpoczynek. To o wytrzymałości mowa, kiedy twierdzimy, że ktoś jest w dobrej kondycji. Wytrzymałość zależy od wydolności organizmu, czyli cech, jakie można wykształcić by ją zwiększyć. Każdy z nas jest w stanie poprawić swoją wytrzymałość, warunkiem jest zdrowy układ oddechowy oraz krążenia, chociaż poprzez sport stopniowo możemy najpierw doprowadzić układy ciała do równowagi nawet w przypadku choroby, a następnie stopniowo rozwijać wydolność. Najlepiej wykonywać to pod okiem specjalistów.

Wytrzymałość w codziennym życiu

Dobra wytrzymałość nie jest tylko przydatna sportowcom, ale każdemu człowiekowi. Dzięki kształtowaniu wytrzymałości nie będzie dla nas problemem podbiec do autobusu, który właśnie odjeżdża, albo wejść po schodach gdy zepsuje się winda. Wielu ludzi, którzy wcale nie są otyli, ma z tym problem. Kształtowanie wytrzymałości pozwala zachować na długi czas zdrowe układy ciała, przez co zapobiegamy wielu chorobom. Odpowiednia wytrzymałość to także większa ochrona przed codziennymi stresującymi sytuacjami, ponieważ systematyczne kształtowanie wytrzymałości prowadzi również do rozwoju pozytywnych cech charakteru. Dzięki odpowiedniemu treningowi jesteśmy w stanie również wyeliminować skutki stresu oraz usunąć jego konsekwencje z organizmu. Dlatego nad codziennym zwiększaniem wytrzymałości powinni pracować wszyscy ludzie, od najmłodszych lat.

Rodzaje wytrzymałości

Innymi czynnikami jakie mają wpływ na wydolność są rodzaj energetyki (metabolizm tlenowy i beztlenowy), usuwanie produktów przemiany materii, sprawność procesów metabolicznych i termoregulacyjnych, transport substancji odżywczych oraz tlenu. W przypadku kształtowania wytrzymałości ważną rolę odgrywa też poziom motywacji danej osoby, czyli po prostu jej psychika. W sporcie mamy do czynienia z:

Wytrzymałością ogólną – długi czas wysiłku fizycznego z wykorzystaniem dużej ilości grup mięśniowych.

Wytrzymałością ukierunkowaną – znaczne przystosowanie organizmu do zwiększonej wydolności w kierunku specjalistycznych dyscyplin sportowych, na przykład u biegaczy, pływaków i innych sportowców.

Wytrzymałością specjalną – konkretny wysiłek fizyczny dla danej dyscypliny sportu.

Kształtowanie wytrzymałości – ćwiczenia tlenowe i beztlenowe

Każda osoba, która chce wykształcić odpowiednią wytrzymałość, powinna dostarczać organizmowi jak największej liczby czynników mającą na nią wpływ. Chodzi przede wszystkim o zróżnicowane formy treningu. Powinien on być tak ułożony, by w jego planie znajdowało się miejsce zarówno na wysiłek tlenowy i beztlenowy. Wysiłek tlenowy to taki, podczas którego tętno podnosi się nieznacznie i trwa przez dłuższy okres czasu. Wysiłek beztlenowy polega na podjęciu wysiłku, podczas którego tempo tętna jest znacznie podniesione, to intensywny trening. Polega na przykład na bardzo szybkim biegu pod górkę, lub intensywnym spinningu na rowerze. Jednym z popularnych sposobów połączenia tych dwóch treningów jest interwał, czyli aktywność ruchowa, która polega na naprzemiennym intensywnym i bardziej spokojnym ruchu w określonej jednostce czasu. Trening interwałowy może być dostosowany do organizmu człowieka oraz jego preferencji, ważne jednak by główna reguła nie uległa zmianie. Istotne jest jednak to, że nie zaleca się stosowania interwałów przez dłuższy czas bez przerwy, ponieważ jest to dość obciążające dla organizmu.

Kształtowanie wydolności tlenowej

Każdy trening tlenowy powinien być przeplatany z dniami, gdzie trenujemy tlenowo, czyli trening aerobowy. To właśnie podstawa, którą należy wytrenować, aby osiągnąć odpowiednią wydolność organizmu oraz wytrzymałość. Ćwiczeniami jakie odpowiadają tej formie treningu są na przykład jazda na rowerze, szybszy marsz, pływanie, jogging. Zaletami treningu aerobowego jest obniżenie tętna spoczynkowego, zapobieganie nadciśnieniu, zwiększona objętość krwi, zabezpieczenie przed rozwojem miażdżycy oraz rozwojowi zakrzepicy. Podczas ruchu zwiększona jest wrażliwość tkanek na insulinę oraz glukozę, przez co jesteśmy chronieni przed rozwojem cukrzycy.

Progowe obciążenie

Każda osoba powinna znać próg przeciążenia organizmu w treningu tlenowym. Zbyt mały próg przeciążenia doprowadza o niskich efektów, natomiast zbyt duży do nadmiernego zmęczenia organizmu. Progowe obciążenie to górna granica, do jakiej zliczamy jeszcze trening tlenowy. Aby przekonać się jaki jest nasze progowe przeciążenie warto wykonać obliczenia lub badanie wydolnościowe. Zalecane jest to głównie osobom, które wiążą swoją przyszłość z daną dyscypliną sportową. Zalecane jest to dla takich osób, ponieważ przekroczenie lub znaczne obniżenie progu powoduje straty w treningu tlenowym i zaburza kształtowanie wydolności organizmu.

Poprzedni

O czym pamiętać robiąc zakupy w e-sklepach?

Najczęściej zadawane pytania fitness

Następny

Dodaj komentarz