Zasady treningu wytrzymałościowego

, , Tagi ,

Trening, w sensie ogólnym, podejmuje się w celu osiągnięcia konkretnych rezultatów zdrowotnych, wydolnościowych, kondycyjnych, itp. Istnieje wiele rodzajów treningów. Wśród nich wymienić można m.in. wytrzymałościowy. Jest to zestaw ćwiczeń, których celem jest poprawa wydolności, kondycji oraz, jak określane jest to fachowo, „tolerancji wysiłku”. Najczęściej wykonują go sportowcy, ale może być także z powodzeniem realizowany przez osoby nie mające doświadczenia w ćwiczeniach. Jakie są jego podstawowe zasady?

Praktyczne porady

Trening wytrzymałościowy ma za zadanie, jak wspomniano, podniesienie poziomu wytrzymałości na wysiłek fizyczny. Wszystkie ćwiczenia wykonywane w jego ramach powinny zatem zmierzać do poprawy tych wszystkich elementów, które decydują o naszej wydolności oraz kondycji. Aby jednak kondycja i wydolność poprawiały się miarowo, potrzebny jest właściwy dobór zestawu ćwiczeń. Dobór ten powinien uwzględniać poziom naszego zaawansowania w sferze treningowej, nasze możliwości fizyczne, a także zakładać regularny wzrost intensywności ćwiczeń. Niekorzystne jest zarówno zaczynanie ze zbyt wysokiego pułapu, tzn. wykonywanie od razu ćwiczeń niezwykle ciężkich, jak również brak postępu w treningu. Wszystkie jego etapy powinny być zatem dokładnie przemyślane i zaplanowane. Ostatnią ważną kwestią, o której również należy wspomnieć jest rozgrzewka przed treningiem. Jej brak może powodować bóle mięśni, a nawet naderwania lub inne poważniejsze urazy.

Szczegółowe cele oraz efekty ćwiczeń wytrzymałościowych

Ćwiczenia wytrzymałościowe dokonują wiele zmian w funkcjonowaniu organizmu. Pod ich wpływem poprawia się krążenie krwi, zwiększa się pojemność tlenowa płuc, następuje także przyspieszenie i usprawnienie metabolizmu. Dzięki tym zmianom wszystkie mięśnie naszego ciała są w stanie pracować wydajniej, tzn. zużywać mniej energii. Energię tę będzie można potem – tzn. w trakcie przedłużania się wysiłku fizycznego – wykorzystać jako rezerwę, dzięki czemu jesteśmy w stanie dłużej wytrzymać ów wysiłek. Zasady działania mięśni są zatem bardzo zbliżone do zasad funkcjonowania baterii. Zapasy energii w mięśniach zwiększają się dodatkowo ze względu na fakt, że mięśnie pobierają więcej tlenu z przebiegających przez nie naczyń krwionośnych. Nie można także pominąć faktu, że regularne ćwiczenia w ramach treningu wytrzymałościowego spalają tkankę tłuszczową, co poprawia naszą sylwetkę.

Najlepsze ćwiczenia wytrzymałościowe

Najskuteczniejszymi ćwiczeniami wytrzymałościowymi są te, które zakładają regularne powtarzanie konkretnych ruchów przez dłuższy czas. Ruchy te nie muszą być specjalnie intensywne, ważna jest wspomniana regularność. Z tego punktu widzenia najlepszymi ćwiczeniami w ramach treningu wytrzymałościowego są: bieganie, jazda na rowerze oraz pływanie. Każde z wymienionych ćwiczeń pomaga poprawiać wydolność innych partii mięśni, natomiast wszystkie one pasują do powyższego schematu: wykonuje się w ich ramach regularne ruchy, niezbyt intensywne, które jednak, powtarzane regularnie przez dłuższy czas, dają znakomite efekty, o których mowa powyżej. Oczywiście wszystkie te ćwiczenia mogą być wykonywane na świeżym powietrzu, jednakże bieganie oraz jazdę na rowerze można także realizować na specjalnie do tego przeznaczonych sprzętach treningowych. Trudno w tym momencie jednoznacznie rozstrzygnąć, która wersja jest skuteczniejsza. Powtórzmy raz jeszcze, że najważniejsza jest w tym miejscu regularność. Najlepszą kondycję oraz najsmuklejszą sylwetkę mają osoby, które regularnie biegają, jeżdżą na rowerze oraz pływają.

Podsumowanie

Ćwiczenia w ramach treningu wytrzymałościowego mają wiele zalet. Poza pozytywnymi skutkami, które zostały opisane, należy wymienić także łatwość ich wykonywania – trudno o ćwiczenie prostsze niż bieganie czy jazda na rowerze. Ponadto prawie wszyscy te ćwiczenia lubią. Są to aspekty, które powinny zachęcić nas do ich uprawiania. Tym bardziej, że skutkiem będzie doskonała kondycja, a wraz z nią – zdrowie i siła fizyczna.

Poprzedni

Trening bez sprzętu

Jak ćwiczyć w domu?

Następny

Dodaj komentarz