Zastój w odchudzaniu

, Tagi

Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego nie możesz pozbyć się zbędnych kilogramów? Stosujesz rozmaite diety a mimo to Twoja waga stoi w miejscu? Ten problem doskwiera wielu odchudzającym się osobom.

Z jednej strony myślą, że robią wszystko, aby schudnąć ale z drugiej wydaje im się, że coś w tym odchudzaniu jest nie tak. Brakuje jakiegoś elementu bądź coś robią źle. Czasami dwie osoby, które stosują tą samą dietę lub prowadzą podobny tryb życia chudną w różnym tempie. Jedna osoba chudnie szybko, wydawałoby się, że bez żadnych przeszkód, natomiast druga, mimo ogromnego zaangażowania nie jest w stanie osiągnąć podobnych wyników. Jeśli masz wrażenie, że ten opis może dotyczyć Ciebie, przeczytaj dokładnie ten artykuł i…

Poznaj 7 najczęstszych pułapek odchudzania

Pułapka pierwsza: Zbyt dużo kalorii

Odchudzający się ludzie często myślą, że sukces osiągną poprzez ograniczenie spożycia tłuszczów bądź węglowodanów. Oczywiście jest to prawdą, ale oprócz tego wyznacznika niezbędna jest też wiedza dotycząca ogólnej ilości spożywanych kalorii. Niektóre z pozoru niewinne, bądź mało objętościowe dania mogą być bardziej kaloryczne niż te, którymi najadamy się do syta. Dla przykładu weźmy ogromny talerz surówki wielowarzywnej i jednego pączka. Wydaje się, że pączek jest przecież taki maleńki i nie może nam nic w diecie popsuć, ale prawda wygląda całkiem inaczej.

Ogromny talerz surówki w skład której wchodzi 200g czerwonej kapusty, 100 g marchwi, 100 g czerwonej papryki i duża łyżki majonezu to zaledwie 232 kcal. Dla porównania pączek o wadze odpowiadającej wadze surówki ma aż 1917 kcal! Różnica jest kolosalna.*1

Zwracanie uwagi na ilość kalorii w zjadanym pożywieniu jest kluczową rolą efektywnego odchudzania. Nawet jeśli będziesz się stosować do wszystkich dietetycznych i treningowych zaleceń a zaniedbasz ten etap, efekty odchudzania będą znikome.

Pułapka druga: Nie ćwiczysz lub ćwiczysz w nieodpowiedni sposób

Kolejnym mitem, który krąży wśród odchudzających się osób jest zagadnienie treningu, czyli wszelakiej aktywności fizycznej, która ma na celu zmobilizować nasz organizm do spalania tkanki tłuszczowej. Zwykło się sądzić, że każdy rodzaj ćwiczeń jest nam w stanie pomóc w odchudzaniu, ale tak naprawdę efektywna jest tylko jedna grupa ćwiczeń. Mianowicie chodzi o ćwiczenia aerobowe (inaczej kardio). Spokojny marsz co prawda może pomóc nam wysmuklić ciało i przyspieszyć metabolizm, ale jeśli zależy nam na prawdziwej utracie tkanki tłuszczowej musimy ćwiczyć w trochę inny sposób. Najbardziej efektywny jest trening to taki, który uruchamia serce i oscyluje w granicach 60-70% tętna maksymalnego. Tętno maksymalne obliczamy odejmując nasz wiek od liczby 220. W pomiarze takim pomocnym urządzeniem jest pulsometr. Wracając jednak do treningu, co możemy nazwać kardio? Otóż jest to cała gama ćwiczeń, które przyspieszają akcję serca i oddychanie. Zaliczyć możemy do nich biegi, pływanie, skakanie na skakance, orbitrek itp.

Co prawda żmudne ćwiczenie brzuszków może dać nam efekty w postaci wzmocnienia mięśni, ale prawdziwe spalanie tkanki tłuszczowej rozpocznie się w momencie przestawienia organizmu na wyższe obroty. Należy jednak pamiętać, że trening musi trwać przynajmniej 40 minut aby dał wymierne efekty.

Pułapka trzecia: Podjadanie

Ile razy w ciągu dnia zdarzyło Ci się sięgnąć mimowolnie po chipsy, orzeszki lub cukierki? Co z tego, że liczysz kalorie zjadane we właściwych posiłkach, skoro bagatelizujesz ilość i jakość pożywienia, które dostarczasz między nimi? Podjadanie to częsta przyczyna braku efektów w odchudzaniu. Ogranicz podjadanie a jeśli już musisz to robić jedz suszone owoce bądź chrup marchewkę. Nie przesadzisz z kaloriami a dostarczysz swojemu organizmowi niezbędnych składników, które warunkują jego zdrowie.*2

Pułapka czwarta: Niedopasowana dieta

Większość osób nie zdaje sobie sprawy jaka dieta jest dla nich najodpowiedniejsza. Usilnie trwają przy takiej, która nie daje efektów i po jakimś czasie rezygnują z myślą, że ich przypadek jest beznadziejny. Nie tędy droga. Dieta może być nieskuteczna ze względu na niedopasowanie jej do potrzeb organizmu. Być może wybrałeś taką, która zawiera zbyt dużo węglowodanów i nie wiesz, że zawarta w nich glukoza hamuje spalanie tłuszczów. Może warto spróbować innego sposobu żywienia, zastosować dietę Kwaśniewskiego lub Dukana. Eksperymentuj, jeśli coś nie daje rezultatów szukaj innych rozwiązań. To może zająć trochę czasu, ale kiedy znajdziesz swoją odpowiednią dietę nareszcie zaczniesz chudnąć.

Pułapka piąta: Problemy z tarczycą

Niedoczynność tarczycy może być powodem marnych efektów w odchudzaniu. Dzieje się tak dlatego, że tarczyca wydziela hormony trójjodotyroninę i tyroksynę odpowiedzialne za przemianę materii. Jednak w przypadku jej niedomagania hormony te nie są uwalniane w dostatecznej ilości i nasza waga zdaje się żyć własnym życiem. Brak jodu rozregulowuje organizm i przyczynia się do tycia. Objawy takie jak zaparcia, ospałość czy suchość skóry mogą być sygnałem, że z tarczycą jest coś nie tak. Jeśli badania potwierdzą niedoczynność tarczycy konieczne jest rozpoczęcie leczenia i stałe uzupełnianie niedoborów jodu.

Pułapka szósta: Cheat Day, czyli odpuszczanie

Dieta nie musi być nieustającą katorgą. Co powiesz na mały grzeszek i chwilowe odstąpienie od zasad, jakie wcześniej przyjąłeś? Pomysł wydaje się być ciekawy, ale jakie są jego skutki? Czy dzień bez diety zniweczy jej dotychczasowe efekty i podda w wątpliwość te, które dopiero nastąpią? Cheat Day to taki dzień, w którym rezygnujemy ze wszelkich zasad, jemy co chcemy, bez liczenia kalorii i dobierania odpowiednich produktów. Ma to swoje plusy, przede wszystkim łatwiej wytrwać w diecie i podnosi się poziom naszego samopoczucia. Ale warto też brać pod uwagę, że cheat day mimo, iż podnosi w organizmie poziom glikogenu, może być niebezpieczny dla osób o słabej woli. Jeśli pozwalamy sobie na odstępstwa, z czasem zaczynamy bagatelizować swoją dietę i taka wolna amerykanka w konsekwencji nie przynosi nam nic dobrego.*3

Pułapka siódma: Zbyt długa dieta

Umiar wskazany jest w każdej sferze naszego życia. Nie bez powodu mówi się, że co za dużo to niezdrowo. Odchudzanie nie jest w tym kontekście odosobnione. Przedłużanie diety może dać nam skutek odwrotny do zamierzonego. Organizm przyzwyczai się do nowego trybu żywienia i szczególnie wtedy, jeśli stosujemy diety niskokaloryczne, będzie się starał jak najdłużej zatrzymać swoje zapasy tłuszczu. Ludzkie ciało jest inteligentne, za wszelką cenę stara się utrzymać przy życiu i w sytuacji niedostatecznej podaży składników odżywczych może zwolnić metabolizm. Efektem jest zatrzymanie wagi ciała. Dalej zwyczajnie się już nie odchudzimy
.
Odchudzanie to dość skomplikowany proces, podczas którego przebiega rozmaita gama procesów biochemicznych. Czasami kroki, które wydają się nam słuszne, działają na naszą niekorzyść. Odchudzający się ludzie często wpadają w pułapki, które sprawiają, że ich waga stoi w miejscu. W celu uniknięcia tej sytuacji warto przyjrzeć się dokładnie swojemu harmonogramowi dnia, ocenić jakość spożywanego jedzenia, zaplanować skrupulatnie trening i unikać wszystkiego tego, co może nas oddalić od sukcesu. Odchudzanie stanie się łatwiejsze jeśli zdamy sobie sprawę, że często właśnie detale decydują o końcowym efekcie.

Bibliografia:
1) Podstawy żywienia człowieka, Krystyna Flis, Wanda Konaszewska
2) Odchudzanie fakty i mity, Barbara Gawryluk
3) www. patrykzarzycki. pl/2013/07/czym-jest-cheat-day. html‎
Poprzedni

Kiedy najlepiej biegać?

Jak naturalnie podnieść poziom testosteronu?

Następny

Dodaj komentarz