Zbyt ciasne ubrania – zagrożenia

Tagi , , ,

Badania i obserwacje człowieka oraz stylu życia są alarmujące – noszenie zbyt obcisłych ubrań jest groźne dla zdrowia. Ale moda jest bezlitosna. Nic sobie z tego nie robią również osoby noszące bardzo ścisłe, dopasowane ubrania. W jaki sposób zagraża to zdrowiu?

Zburzenia ogólne

Ciasne ubrania, choć podkreślają figurę, powodują również zaburzenia na polu prawidłowego przepływu limfy oraz krwi w naczyniach krwionośnych. Powoduje to zaburzenia również w gospodarce wodnej organizmu. Wynikiem tego na koniec dnia są czerwone pręgi w różnych częściach ciała jak również nadmierne puchnięcie kończyn i brzucha. Może to doprowadzać także do zaostrzenia syndromu zimnych rąk i nóg. Ciasne ubrania nie służą również mięśniom oraz powięzi, czyli tkanki w postaci błony, którą są otoczone. Jest to szczególna przeszkoda dla osób aktywnych. Ciasne ubrania powodują bóle mięśni, ich nadmierną sztywność, powstawanie przykurczów i bolesnych skurczów Mięśnie są nadmiernie napięte. Problem zaostrza się u osób, które chcą na siłę wyszczuplić się, kupując ubrania nawet o parę rozmiarów mniejsze niż rzeczywiście im potrzebne. Nie będą wyglądać wcale szczuplej dzięki temu, a jedynie będą czuć wyjątkowy dyskomfort. Noszenie zbyt małych ubrań przy nadwadze nie jest estetyczne.

Zaburzenia hormonalne

Od wieków wiadomo, że ludzkie ciało jest podatne na stymulację. Ciągły ucisk w różnych punktach ciała powoduje nadmierne pobudzanie gruczołów wydzielania wewnętrznego, co z kolei skutkuje poważnymi zaburzeniami hormonalnymi. Skóra człowieka jest bardzo chłonna. Dlatego zagrożeniem są również całkiem nowe, nieprane ubrania. Ich zakładanie i trzymanie bardzo blisko ciała powoduje wnikanie do organizmu chemikaliów użytych do ich wyrobu, a także bakterii zgromadzonych na nich, ponieważ przed zakupem dotykało danej rzeczy setki osób. Zbyt ciasne spodnie, chociaż są bardzo modne nie służą mężczyznom. Powodują wzrost temperatury w kroczu, szczególnie w przypadku użycia sztucznych materiałów do ich produkcji. Nadmierna temperatura nie służy plemnikom przez co zbyt częste noszenie ciasnych, nieprzewiewnych spodni może ogranicza ich żywność. Kobiety noszące źle dobrane staniki, wpijające się w boki ciała i w piersi ryzykują nawet rozwojem nowotworu piersi.

Zbyt ciasne ubrania a skóra

Konsekwencja ciasnych ubrań to wypryski, zaczerwienienia, objawy uczulenia. Ciasne ubrania nadmiernie pobudzają gruczoły łojowe na przykład na szyi, plecach, ramionach. Plamy i czerwona wysypka są natomiast objawem alergii i uczulenia na przykład na środki chemiczne zawarte w ubraniach. Objawia się to również swędzeniem i dyskomfortem. Zbyt ciasne ubrania ograniczają również dostęp powietrza do powierzchni skóry. Powoduje to niedotlenienie całego organizmu, ponieważ skóra jest ważnym narządem oddychającym. W wielu miejscach na ciele, szczególnie w okolicach intymnych tworzy się ciepłe, wilgotne środowisko idealne dla namnażania się i rozwoju bakterii. Prowadzi to do rozwoju zakażeń, większych problemów ginekologicznych, nawracających infekcji i zapaleń układu moczowego.

Jak uniknąć problemów?

Powyższych problemom łatwo jest wyjść na przeciw. Wystarczy zrezygnować z noszenia zbyt obcisłych ubrań. Kupując biustonosze kobiety powinny mieć wiedzę jak je odpowiednio dobrać, a jeśli jest taka możliwość, skorzystać z pomocy profesjonalistów. Ważny jest również dobór bielizny na dolną część ciała. Majtki powinny być pełne, ponieważ stringi powodują nadmierny rozwój drobnoustrojów. Mężczyźni powinni zrezygnować z obcisłych spodenek na rzecz luźniejszych. Częściej zamiast spodni kobiety powinny zakładać sukienki i spódnice, szczególnie latem, gdy temperatura jest bardzo wysoka, a to z kolei powoduje nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie. Również mężczyźni latem powinni nosić luźne spodnie i podkoszulki, wykonane z naturalnych materiałów. Do łask wracają zwykłe, niebarwione podkoszulki, a w najmodniejszych sklepach pojawiają się ubrania z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów, na przykład lniane spodnie. Noszenie dopasowanych ubrań nie jest niedozwolone, lepiej jednak nie nosić ich zbyt często, ponadto warto pamiętać o doborze prawidłowego rozmiaru. Zanim dokona się zakupu warto zmierzyć kilka rozmiarów by zobaczyć, w jakich czujemy się najlepiej. Przed zakupem nowych ubrań warto zawsze je przymierzyć i wykonać kilka ruchów, by przekonać się, że nigdzie nie powodują zbyt dużego ścisku. Kluczem jest to, by czuć się swobodnie w każdej pozycji. Nowe ubrania należy zawsze prać przed pierwszym użyciem i kupować te, które niewiele farbują.

Ubrania dla dzieci

Bardzo istotne jest również dobieranie odpowiednich ubrań dla dzieci. Przy nich sytuacja jest nieco inna, ponieważ one stale rosną. Dlatego tym bardziej zbyt ciasne ubrania „po bracie” nie nadają się dla nich. Rodzice mają obowiązek zadbać szczególnie o buty dzieci. Dobrze jest po prostu pozwalać dziecku chodzić boso kiedy to tylko możliwe. Ciasne buty powodują ból i zniekształcenie palców stóp.

Poprzedni

Jak odstawić dziecko od piersi

Mity na temat zębów

Następny

Dodaj komentarz