Zdrowa dieta dla dzieci

, Tagi ,

Dzieci znajdują się na szczególnie ważnym etapie swojego życia. Intensywnie rosną, rozwijają się zarówno fizycznie jak i umysłowo. Zapewnione muszą mieć jak najlepsze warunki rozwoju, także jeśli chodzi o jedzenie. Zdrowa dieta dla dzieci jest niezbędna aby pomóc im wejść w wiek młodzieńczy bez problemów.

Zdrowa dieta dla dzieci czyli niezastąpione witaminy i minerały

Ponieważ najmłodsi stale rosną potrzebują także większej ilości witamin niż dorośli ludzie, którzy mają wykształcone już wszystkie narządy. Dzieci do trzeciego roku życia potrzebują więcej witaminy D3 oraz wapnia, aby wykształcić mocne kości. Niemowlęta otrzymują wszystkie składniki diety wraz z mlekiem matki, nie zaszkodzi, aby i ona zażywała bezpieczne suplementy.

Innym niezbędnym składnikiem diety dla bardzo małych dzieci jest kwas foliowy. Kobiety, które planują zajście w ciążę powinny przyjmować go regularnie, niezbędny jest także w czasie ciąży, aby system nerwowy dzieci rozwijał się prawidłowo. Najważniejsze witaminy dla dzieci to witamina A, D, K, C a także kompleks witamin z grupy w tym szczególnie witamina B3, która wpływa na pracę systemu nerwowego oraz pokarmowego. Wszystkie te witaminy nie są trudne do odnalezienia w codziennej diecie. Należy uważnie obserwować dziecko.

W przypadku podejrzenia niedoboru możliwe jest podawanie suplementów, które są do zakupienia w każdej aptece. W przypadku bardzo małych dzieci warto przedyskutować to z lekarzem pediatrą. Nadmiar witamin może być równie groźny co ich niedobór.

Coś dla umysłu

Pamiętajmy, że dzieci rozwijają się także umysłowo; ich mózgi rosną intensywnie i zachodzi proces uczenia się. Dziecko bywa przeciążone nowymi informacjami, czasem ma problem z ich przyswajaniem. Sprawność umysłową przyniosą dziecku kwasy nienasycone Omega 3. Znajdują się one w rybach i owocach morskich, olejach na przykład w oleju lnianym, a także w tranie, oraz orzechach. Dla prawidłowego rozwoju umysłowego potrzebny jest także magnez. Naturalnym i nietoksycznym źródłem magnezu jest dolomit. Dużo tego pierwiastka znajduje się także w sezamie i orzechach.

Najczęściej popełniane błędy żywieniowe dzieci

Istnieje kilka błędów żywieniowych, które prowadzą do otyłości wśród dzieci oraz innych kłopotów zdrowotnych.

  • niejedzenie śniadania

To duży błąd bo głodne dziecko, to dziecko skore do kupowania niezdrowych przekąsek w sklepiku szkolnym. Pamiętajmy także, że przecież nasza pociecha idzie do szkoły, gdzie ma zdobywać wiedzę. Zastanówmy się, czy my będąc głodnymi jesteśmy w stanie spokojnie wysiedzieć na miejscu w skupieniu? A co dopiero małe dziecko.

  • kupowanie dziecku szybkiego jedzenia, stołowanie się w barach szybkiej obsługi

To miejsca, gdzie łatwo dostać smaczne jedzenie, ale czy na pewno chcemy by w przyszłości dziecko zaglądało tam coraz częściej?

  • nagradzanie jedzeniem

Może doprowadzić do rozwoju kompulsywnego objadania się u dziecka nie radzącego sobie z emocjami.

  • zbyt dużo cukru i soli w jedzeniu

Powodują nadwagę, zakwaszenie organizmu oraz rozwój próchnicy.

Co usunąć z diety dziecka?

  • słodkie bułki, nadmiar słodyczy
  • szybkie jedzenie
  • słodzone napoje
  • tłuste i ciężkostrawne potrawy jak smażone na oleju mięso, gotowana kapusta etc.
Poprzedni

Dieta na zwiększenie serotoniny?

Efekty diety Dukana po miesiącu

Następny

Dodaj komentarz