Na zdrowie – o herbacie z kopru włoskiego

16 sierpnia 2017 Tagi

Herbatka z kopru włoskiego znana jest każdemu. Ceniona zwłaszcza przez mamy, które podają ją na wiele dolegliwości swoim dzieciom, ma także zastosowania w przypadku osób dorosłych. Na co wpływa i jak działa na nasz organizm herbatka kopru włoskiego?

Koper włoski to roślina niezwykle popularna, prócz jej zastosowań w kuchni, ma także właściwości zdrowotnie działające na nasz organizm.

Większość z nas, będąc małymi dziećmi, miała styczność z herbatką z kopru włoskiego. Jej działanie rozkurczowe doskonale łagodziło niemowlęce kolki. Także i młode mamy doceniają zdrowotne właściwości naparu z kopru włoskiego, który pobudza laktację. Właściwości kopru są jednak znacznie szersze i bogatsze, mogą pomóc w wielu dolegliwościach u dorosłych osób.

Herbatkami z kopru włoskiego powinny zainteresować się osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Koper włoski posiada właściwości moczopędne, przez co nadmiar wody jest natychmiastowo usuwany z organizmu. Łącząc to z kolejnym działaniem tego warzywa, czyli zmniejszaniem apetytu i usuwaniem z organizmu toksyn, jest doskonałym wspomagaczem w walce z nadmierną masą ciała. Herbata z kopru włoskiego przyspiesza także metabolizm, dzięki czemu usuwa niestrawności.

Niedoceniany bywa koper włoski – niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak świetnie wpływa on na walkę z infekcjami gardła – ma działanie wykrztuśne, można stosować go jako płukankę na chore gardło, doskonale także niweluje nieprzyjemny zapach z ust. Żucie kilku nasion kopru usunie zapach nawet po najostrzejszych potrawach. Antybakteryjne działanie wspomaga zdrowie dziąseł, więc płukanie ust letnią herbatą usunie problemy w jamie ustnej.

Herbatka z kopru włoskiego doskonale sprawdzi się na zmęczone… oczy! Przygotowany wcześniej i ostudzony  napar można stosować jako krople do oczu. Przyniosą natychmiastową ulgę po całodziennym podrażnieniu.

Napar z kopru ma także właściwości kojące układ nerwowy. Jest niezwykle cennym elementem diety w czasie zwiększonego napięcia i stresu, który w obecnych czasach towarzysz niemal większości populacji, począwszy od uczniów szkół po dorosłe osoby. Warto więc Zamienić leki, tabletki na delikatnie działające, a równie skuteczne, ziołowe napary.

Przygotowana wcześniej i ostudzone herbatka może mieć także zastosowanie w naszej łazience. Stosowana jako tonik na twarz doskonale ogranicza wydzielanie serum, które sprawia, że nasz twarz się błyszczy. Taki tonik stosowany może być zarówno do cery tłustej i mieszanej.

Warto wpleść dobroczynne warzywo do naszej diety i kuchni, zwłaszcza w postaci herbatek. To samo zdrowie!

Poprzedni

Dopasuj dietę do siebie

Catering dietetyczny, a nawyki żywieniowe

Następny

Dodaj komentarz