Strona główna Zdrowie Zespól jelita drażliwego – jak z nim żyć?

Zespól jelita drażliwego – jak z nim żyć?

1966
0
PODZIEL SIĘ
Zespól jelita drażliwego – jak z nim żyć?
Oceń wpis

Jeśli nawiedzają cię często bóle w podbrzuszu, skurcze jelit, wzdęcia, gazy, a ponad to towarzyszą temu na zmianę biegunki lub zaparcia, może cierpisz na Zespół Jelita Drażliwego, zwanego również „nadwrażliwym” lub „drażliwym”. Jedną z najczęstszych w ostatnim czasie dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Jakie są objawy?

W zależności od konkretnej osoby objawy mogą się od siebie różnić. Najczęściej jest to silny ból w podbrzuszu lub boku, który ustępuje po wypróżnieniu. Szczególnie kiedy jesteśmy bardzo zdenerwowani. Pojawiające się biegunki lub przeciwnie, zaparcia o nieznanym pochodzeniu. Luźny stolec może pojawiać się szczególnie w sytuacji stresowej. Obserwuje się również wydzielanie śluzu wraz z kałem a także tak zwany „owczy stolec”.

Girl with stomach ache sitting on bed

Nie występują tu jednak jak w przypadku innych schorzeń układu pokarmowego stany zapalne. Na obrazie z kolonoskopii jelito wygląda zdrowo, dlatego też zdarza się, że ustalenie prawidłowej diagnozy może trwać u niektórych chorych nawet 3 lata. Osoby z ZJD często są bardzo emocjonalne i łatwo ulegają stresowi, więc postrzegane są jako histeryczne, co tylko pogłębia objawy choroby.

Jednak dziś jesteśmy mądrzejsi o pewną wiedzę. ZJD to rodzaj choroby autoimmunologicznej, a to oznacza, że wywołuje ją nasz własny organizm. Nieprawidłowo funkcjonujący system odpornościowy atakuje komórki własnego organizmu myśląc, że jest to wirus lub bakteria. Innym powodem powstawania ZJD jest fakt, że nasze jelita są bardzo silnie unerwione. Mózg jednak nie radzi sobie tak dobrze z sygnałami płynącymi z tej części naszego organizmu. Ponieważ nie wie jak przetworzyć bodźce jakie odbiera reaguje bólem. Szczególnie przewlekły stres jest tu czynnikiem sprzyjającym rozwojowi choroby.

Rozpoznanie choroby

Oczywiście choroby diagnozuje lekarz, w tym wypadku gastrolog. Jednak łatwiej jest specjaliście postawić właściwą diagnozę kiedy przed wizytą przeprowadzimy dokładne obserwacje samych siebie. To  my wiemy najlepiej, jakie dokuczają nam objawy, kiedy się one pojawiają i kiedy ustępują.

Zespół Jelita Nadwrażliwego to stosunkowo nowa jednostka chorobowa, jego diagnoza wymaga wykluczenia innych chorób układu pokarmowego, gdyż pojawiające się objawy nie są swoiste dla tego schorzenia. Jeśli lekarz nie znajdzie innej przyczyny występowania problemów w okolicy żołądka i jelit wtedy skłonny jest stwierdzić, że występuje ZJD. Wcześniej nim upowszechniła się ta choroba lekarze byli skłonni do bagatelizowania objawów u pacjentów. Kiedy nie znajdowali ani stanu zapalnego, ani innych przyczyn powstawania dolegliwości stwierdzali, że pacjent jedynie symuluje. Skoro nie ma widocznych skutków pewnikiem sobie coś wymyślił. Obecnie nawet do 30% społeczeństwa cierpi na tę chorobę, ale jedynie 5% jest prawidłowo diagnozowanych.

Specjalista jest skłonny postawić diagnozę w kierunku ZJD kiedy w ciągu ostatnich 12 miesięcy ból pojawiał się przez przynajmniej 12 tygodni i towarzyszyły mu przynajmniej dwa z wymienionych objawów:

  • Ulga po oddaniu stolca.
  • Wzdęcie odczuwane przez większą część dnia.
  • Wzmożone oddawanie gazów.
  • Widoczny śluz w stolcu.
  • Biegunki na przemian z zaparciami

O Zespole Jelita Drażliwego (IBS) oraz poradach przeczytasz także na stronie: http://www.iberogast.pl/pl/zespol-jelita-drazliwego-i-dyspepsja-czynnosciowa/.

Jak leczyć Zespół Jelita Drażliwego?

Leczenie opiera się głównie na łagodzeniu objawów choroby. Ma również postać dwutorową. Z jednej strony należy zadbać o komfort trawienny chorego, a z drugiej równie ważny jest jego stan psychiczny. Ponieważ choroby takie jak ta mają tendencję do pogłębiania się w momentach silnego stresu bardzo ważne jest by pacjenta wyciszyć. W tym celu stosuje się często leki ziołowe, ponieważ dobrze zażywane nie wywołują skutków ubocznych. Pomocne są tu rumianek, lukrecja i mięta, które dodatkowo działają antyseptycznie i ściągająco, a także wspomagają trawienie.

Na inne objawy również znajda się preparaty ziołowe. Skurcze jelit łagodzi arcydzięgiel, czyli zioło znane już w średniowieczu jako Ziele Ducha Świętego. Posiada właściwości silne rozkurczające, pobudzające trawienie i potęgujące produkcję soków trawiennych, które pomagają rozłożyć pokarm do prostszej postaci nim jeszcze trafi do jelita. Równie pomocne mogą okazać się owoce kminku, która zapobiegają wzdęciom, oraz owoce ostropestu plamistego wspomagające pracę i regenerację wątroby.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.