Zielony skarb w Twojej filiżance

Tagi , ,

Zielona herbata to, obok czarnej, najpopularniejszy napój herbaciany w Polsce. Czy jednak ma nam do zaoferowania coś więcej niż smak?

Listki herbaciane są zbierane i natychmiast suszone, by zapobiec ich fermentacji. Stąd delikatniejszy smak i charakterystyczny kolor. Należy pamiętać, by parzyć ją w temperaturze o wiele niższej niż parzymy czarną – czyli około 75 stopni. W zależności od długości jej parzenia uzyskujemy różne efekty – jeśli zależy nam na pobudzeniu naszego organizmu, herbatę parzymy maksymalnie trzy minuty. Jeśli zależy nam na działaniu uspokajającym – około pięciu. Liście zielonej herbaty możemy zaparzać trzykrotnie, pamiętając, by za każdym razem wydłużać nieco czas parzenia. Więcej o parzeniu herbaty przeczytasz na http://www.herbata.info/herbata-zielona/

Zielona herbata

Jest ceniona nie tylko ze względu na smak, ale również zdrowotne właściwości. Zawiera witaminy B, C i E, a także sole mineralne. Ma działanie antybakteryjne, dzięki czemu hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym, chroni także przed zawałami i chorobami serca, obniżając ciśnienie krwi, a także wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega zakrzepom, dzięki zawartości flawonoidów. Co ciekawe, dzięki zawartości fluoru herbata chroni nasze zęby przed próchnicą. Przy okazji warto dodać, że zielonej herbaty nigdy nie słodzimy, bo to nie tylko psuje smak, ale i pozbawia ją jej właściwości. Inne właściwości zielonej herbaty znajdziesz: http://zywnoscdietetyczna.pl/dlaczego-warto-siegnac-po-zielona-herbate/.

[highlight color=”eg. yellow, black”]Dla uzyskania efektów zdrowotnych warto pić codziennie trzy do pięciu filiżanek zielonej herbaty.[/highlight]

Ten rodzaj herbaty zalecany jest nie tylko do picia. Idealnie nadaje się też jako okłady na zmęczone, opuchnięte powieki, a nawet leczniczo przy jęczmieniu. Na jej bazie możemy również same stworzyć kilka prostych, domowych kosmetyków.

Tonik odświeżający

Po przygotowaniu szklanki naparu z łyżeczki zielonej herbaty studzimy go. Dodajemy kilka kropel miętowego olejku eterycznego, po czym przelewamy do buteleczki z atomizerem. Tak przygotowany tonik przechowujemy w lodówce do tygodnia. Stosujemy rano i wieczorem po oczyszczaniu skóry, a także w ciągu dnia dla odświeżenia – latem możemy go stosować na całe ciało.

Nawilżająca mgiełka do włosów

Do jej przygotowania również potrzebny nam będzie herbaciany napar, do którego dodajemy dwie łyżki żelu aloesowego (do kupienia w aptece lub sklepie zielarskim). Aplikujemy na wilgotne włosy po myciu, możemy również używać jej dla odświeżenia skrętu włosów kręconych lub falujących się. Zielona

Kąpiel odżywcza

Do kąpieli pełnej antyoksydacyjnych i odżywczych właściwości potrzebne nam będzie około litra naparu z zielonej herbaty, przygotowanego z pięciu-ośmiu łyżeczek herbaty. Wlewamy go pod bieżącą wodę, po czym dosypujemy szklankę pełnotłustego mleka w proszku. W tak przygotowanej kąpieli relaksujemy się 20-30 minut, po czym delikatnie osuszmy skórę, bez spłukiwania jej. Kąpiel zapewni naszej skórze nawilżenie, rewitalizację oraz działanie przeciwzmarszczkowe i antyoksydacyjne.

Poprzedni

7 sposobów ❼ jak być fit nie wychodząc z domu

Jak dbać o szyję oraz dekolt ?

Następny

Dodaj komentarz