Ziemniaki i warzywa gotowane na parze

Tagi , ,

Zdrowe odżywianie się wymaga nie tylko doboru świeżych i pełnowartościowych produktów, ale także stosowania delikatnych metod obróbki termicznej. Gotowanie wcale nie musi kojarzyć się nam z dużym wysiłkiem czy stratą czasu – wręcz przeciwnie, w kilka chwil można przyrządzić naprawdę zdrowy posiłek, który będzie zawierał odpowiednie proporcje składników odżywczych. Starajmy się unikać smażenia w wysokiej temperaturze, zastępując ten sposób przygotowywania potraw gotowaniem na parze.

Zalety gotowania na parze

Gotowanie na parze znakomicie sprawdza się w przypadku delikatnych warzyw, ale oczywiście nie tylko. Ta metoda przygotowywania potraw pozwala zachować naturalny kolor składników, a dodatkowo zapobiega utracie cennych witamin i soli mineralnych. Wiele osób jest zdania, że przygotowywanie dań na parze jest czasochłonne oraz trudne. Nic bardziej mylnego – gotowanie na parze nie wymaga właściwie żadnych specjalnych umiejętności kulinarnych. W ten sposób można przyrządzać zarówno dania na co dzień, jak i na wyjątkowe okazje.

Co gotować na parze?

Gotować na parze można właściwie większość dostępnych produktów. Najczęściej jednak poleca się gotowanie na parze warzyw, gdyż w ten sposób zachowujemy w nich cenne składniki odżywcze. Ziemniaki, brokuły, pieczarki, fasolka szparagowa, czy kalafior – to tylko przykładowe warzywa, które możemy przygotować w ten sposób.

Ten rodzaj obróbki cieplnej sprawia, że potrawy nabierają wyjątkowego smaku, a ponadto zachwycają naturalną kolorystyką. Dzięki takiej metodzie przygotowywania dań możemy mieć pewność, że spożywamy potrawy zdrowe i pełnowartościowe.

Ziemniaki i warzywa gotowane na parze

Spośród wielu warzyw, które jadamy na co dzień należy wyróżnić przede wszystkim ziemniaki. Warzywa te stanowią popularny dodatek do obiadu w wielu polskich domach, ale najczęściej gotujemy je tradycyjnie, czyli w lekko osolonej wodzie. Tymczasem ziemniaki przygotowane na parze mogą stanowić świetną alternatywę dla ziemniaków gotowanych w wodzie. Możemy je gotować w łupinach lub bez. Warto też wiedzieć, że im większy rozmiar ziemniaków – tym dłuższy powinien być czas ich gotowania. Jeśli chcemy, by warzywa ugotowały się nam szybciej, można je delikatnie ponacinać.

Zdrowo i smacznie

Zarówno ziemniaki gotowane na parze, jak i wiele innych warzyw będą zdrowymi i pełnowartościowymi produktami. Do gotowania w ten sposób najprościej jest wykorzystać parowar. Jeśli chcemy dodatkowo wzbogacić smak gotowanych ziemniaków, brokułów, czy innych warzyw, przed włożeniem ich do parowaru można je posypać przyprawami.

Gotowanie na parze pozwala jednak nie tylko na podanie zdrowych produktów. Ten rodzaj obróbki termicznej nie wymaga stosowania tłuszczu, a to wiąże się z obniżeniem kaloryczności dań. Z tej metody gotowania mogą więc korzystać praktycznie wszyscy.

Poprzedni

Lecznicze właściwości dyni

Dieta z sokiem pomidorowym

Następny

Dodaj komentarz