Znaczenie wapnia w profilaktyce próchnicy

Tagi

Dla zachowania zdrowia zębów znaczenie ma systematyczne poddawanie się zabiegom stomatologicznym, a także właściwa higiena i pielęgnacja jamy ustnej. Nawet, jeśli nie każdy stosuje się do tych zasad, dobrze je zna przynajmniej w teorii. Nie wszyscy jednak wiedzą, że duże znaczenie dla zdrowia zębów oraz ich dobrego stanu ma też poziom wapnia w organizmie.

Jakie znaczenie ma zbyt mała podaż wapnia w diecie?

Wiele osób dba o swe zęby, stosując komplet produktów do higieny jamy ustnej oraz nie żałując czasu i pieniędzy na wizyty u stomatologa. Mimo to ich zęby ciągle są atakowane przez próchnicę. Może to być bardzo frustrujące, że wkładamy tyle czasu i wysiłku w zdrowie swoich zębów, a i tak nie jesteśmy w stanie w pełni zabezpieczyć się przed problemami. Wapń ma korzystny wpływ na zdrowie zębów, więc warto też przyjrzeć się swojej diecie, czy jest wystarczająco urozmaicona i czy zawiera produkty mleczne, ewentualnie inne źródła wapnia. Bo o zęby trzeba dbać zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Mimo spożywania produktów bogatych w wapń, często powinno się włączyć jego dodatkową suplementację, gdyż istnieje wiele czynników zaburzających jego wchłanianie czy przyczyniających się do jego nadmiernego wydalania.

Wapń jest kluczowym składnikiem budulcowym zębów i pomaga w utrzymaniu ich w dobrej kondycji. Tworzy szkliwo, czyli wierzchnią tkankę zębów. Uszkodzone szkliwo staje się słabe i bardziej podatne na kwasową erozję, czyli na próchnicę, a także na uszkodzenia mechaniczne. Zęby wtedy mogą więc nie tylko się psuć, ale też kruszyć, pękać i łamać, zwłaszcza gdy wystawia się je na działanie czynników mechanicznych – na przykład otwiera zębami opakowania, czy gryzie bardzo twarde produkty.

Jak dostarczać wapń do organizmu?

Bardzo ważne jest, by uświadomić sobie, że wapń jest ważny dla zębów nie tylko w okresie dzieciństwa. Trzeba zastanowić się, czy nie zwiększyć ilość wapnia w swojej diecie, jeśli zdrowie zębów jest dla nas istotne. Pasty do zębów, zabiegi, czy nowoczesne płukanki mogą nie wystarczyć – znaczenia diety również nie wolno bagatelizować. Musi być różnorodna i zawierać produkty mleczne, które są najlepszym źródłem tego pierwiastka.

Ważne jest również, by dokładnie przyjrzeć się swojemu trybowi życia i wyeliminować czynniki, które mogą przyczyniać się do zaburzenia jego wchłaniania i te, które prowadzą do jego szybszego usuwania z organizmu. Doskonałym rozwiązaniem może być także sięgnięcie po suplementy diety z wapniem. Będzie to dobre uzupełnienie diety, szczególnie dla osób, które nie jedzą dużo produktów z wapniem, na przykład ze względu na nietolerancję laktozy.

Za suplementacją przemawia też fakt, że dobre preparaty zawierają odpowiednią ilość wapnia i mają dodatek witaminy D, która wspiera jego wchłanianie. Wybór i systematyczne stosowanie takiego produktu pomoże uzupełnić i wzbogacić naszą dietę w ważne dla zębów substancje.

Więcej o znaczeniu wapnia w organizmie przeczytasz na: https://www.vitrumcalcium.pl/porada/prochnica/

Poprzedni

Dieta niskosodowa – kto powinien ją stosować?

Biorezonans – skuteczność i podstawy naukowe terapii

Następny