Zwalczanie roztoczy

Tagi , ,

Pod mikroskopem wyglądają jak potwory z innego świata, lecz nie są widoczne gołym okiem. Alergikom nastręczają wiele trudności. Mowa oczywiście o uciążliwych roztoczach, maleńkich organizmach żywiących się kurzem. Na tyle uciążliwych, że nie jest możliwie ich całkowite wyeliminowanie. Istnieją jednak sposoby na znaczące zmniejszenie ich ilości.

Objawy uczulenia na roztocze

Roztocza żyją wszędzie, znajdują się w pościeli i w poduszkach, w fotelach i kanapach. W słoneczny dzień nawet w najbardziej czystym domu można zauważyć unoszące się w powietrzu drobinki kurzu. Jest to zrogowaciały ludzki naskórek, okruszki, zwierzęca sierść i wiele innych drobnych elementów. Wielu ludzi zauważa, że w pewnych sytuacjach zaczynają się u nich przykre objawy uczulenia. Jednak nie są w stanie zlokalizować przyczyny tych objawów. Mogą je mylić na przykład z alergią na pyłki czy sierść zwierzęcą. Prawdziwą odpowiedź dają tylko specjalne testy laboratoryjne, ale nie każdy się na nie decyduje, choć powinien jak najprędzej, by sobie pomóc. Do klasycznych objawów uczulenia na roztocza należą objawy podobne do przeziębienia, jak uciążliwy katar, kichanie, uczucie zatkanego nosa. Pojawiają się również takie symptomy jak łzawiące, swędzące i zaczerwienione oczy, a nawet czerwony odczyn skóry. W skrajnych przypadkach człowiekowi towarzyszy uczucie duszenia się i spuchnięcia. Łatwo domyśleć się, że nie są to objawy miłe. Niestety uczulonym towarzyszą one najczęściej we własnym domu.

Pozbywanie się roztoczy

Roztocza żyją wszędzie, dlatego zwykłe odkurzanie nie pomoże na wyeliminowanie ich problemu. Po stwierdzeniu alergii na kurz dla własnego komfortu trzeba podjąć kolejne kroki, aby zmniejszyć swoje dolegliwości. W zależności od stopnia zaawansowania alergii trzeba podejmować bardziej zaawansowane kroki. Niektóre są proste, inne wymagają większego poświęcenia, a nawet nakładów pieniężnych. Oto niektóre z metod.

Wyrzuć pościel na mróz. To banalny sposób, o którym wiedziały już nasze babki. W pierzynach wykonanych z kaczego puchu z pewnością żyje niezliczona ilość roztocza. Nawet w kołdrach wykonanych z syntetycznych materiałów z pewnością się zadomowiły. Zimą warto wykorzystywać minusową temperaturę i wyrzucać na balkon kołdry oraz poduszki na których się śpi. Minusowa temperatura zabija roztocza, które lubią ciepło. Warunkiem jest by kołdry wyrzucać na dość długi okres czasu. Latem kołdry i pościele wkładać można do specjalnych, pojemnych zamrażarek. Pościel powinna być również często trzepana i prana.

Pozbądź się z domu zbiorników kurzu. Niestety alergicy powinni pozbyć się z domu tych przedmiotów, które najbardziej zbierają kurz. Należą do nich na przykład koce, szczególnie te syntetyczne, ale również dywany i zasłony, narzuty na meble. Pozbyć się również należy pluszowych zabawek.

Częste sprzątanie. Alergicy niestety muszą często sprzątać. Najważniejszym narzędziem powinien być w tym przypadku odkurzacz. Jednak ten całkiem zwykły nie tylko nie usuwa dokładnie kurzu, ale również powoduje większe wydmuchiwanie kurzu na duże odległości. Alergik stojący w pobliżu pracującego odkurzacza z pewnością od razu zacznie skarżyć się na przykre dolegliwości. Na rynku dostępne są specjalne odkurzacze, które działają z użyciem zbiornika z wodą. Zwilżają kurz przez co jest on wchłaniany do środka urządzenia i nic nie unosi się wokół. Innym rozwiązaniem jest zakup odkurzacza ze specjalnym filtrem o właściwościach elektrostatycznych, przyciągającym cząstki kurzu. Ci, których nie stać na takie odkurzacze powinni zadbać o to, by powierzchnie były zawsze czyste, na przykład poprzez częste przecieranie ich zwilżonym mopem lub szmatom, którą następnie często będą płukać. Generalnie zamiatanie na sucho lub wycieranie kurzu na sucho nie jest rozwiązaniem i nie daje większych efektów. Wykluczone są specjalne szczoteczki do kurzu. Jedynie roztrząsają kurz i go zbierają. Ułatwieniem sprzątania jest pozostawienie podłóg z paneli syntetycznych lub płytek ceramicznych, które łatwo jest utrzymać w czystości, nie przykrytych wykładziną.

Atmosfera w domu

Roztocze lubią temperaturę od dwudziestu dwóch stopni w górę. Dlatego warto dbać o to, by utrzymywać w pomieszczeniach optymalną temperaturę około osiemnastu stopni, zarówno latem jak i zimą. Pomieszczenia zimą i latem powinny być często wietrzone, warto zadbać o to, by było sucho. W przypadku problemów z grzybem warto zadbać o osuszanie miejsca specjalnym pochłaniaczem wilgoci.

Higiena osobista

Osoby uczulone na kurz również powinny dbać o własną higienę osobistą. Wskazane jest dość częste branie prysznica, pranie noszonych ubrań. Włosy za każdym razem dobrze jest porządnie wysuszyć, szczególnie przed położeniem się do łóżka, ponieważ mokre i wilgotne są doskonałym miejscem do bytowania roztoczy. Warto zadbać również o to, by regularnie ścierać łuszczący się naskórek, a wypadające włosy zbierać w jednym miejscu i wyrzucać lub palić. Bowiem to właśnie te rzeczy są największą pożywką dla roztoczy.

Poprzedni

Jak sobie radzić na siłowni z wadą wzroku?

Kosmetyki naturalne – co warto wiedzieć

Następny

Dodaj komentarz