Zwiększanie ilości tkanki tłuszczowej brunatnej

, , , , Tagi , , ,

Większość osób nie wie, że mają dwa rodzaje tkanki tłuszczowej. Jedna z nich jest tą, która odpowiada za nieestetyczne boczki wylewające się ze spodni, a nazywa się tkanką tłuszczową białą. Druga z nich to tkanka tłuszczowa brunatna.

Tkanka tłuszczowa brunatna

Tkanka ta jest cechą charakterystyczną dla zwierząt, które zasypiają sezonowo, czyli hibernują, na przykład dla niedźwiedzi, wiewiórek i innych. U człowieka tkanka tłuszczowa brunatna jest najczęściej naturalnie spotykana u dopiero co narodzonych dzieci. W życiu płodowym wytwarza się w dwóch ostatnich miesiącach ciąży, a u noworodków po jakimś czasie zanika. U dorosłych jest rzadko spotykana, lecz w pewnych sytuacjach, gdy jest potrzebna może zostać odtworzona. Tkanka brunatna pomaga organizmowi zachować odpowiednią ciepłotę ciała, podczas gdy tkanka biała magazynuje głównie energię na trudniejsze czasy. Tkanka brunatna gromadzi się u ludzi w takich miejscach jak przestrzeń między łopatkowa, szyja i pierś w jej środkowej części. Tkanka ta odpowiada również za niewielkie wytwarzanie leptyny, hormonu znanego z tego iż wpływa na podwzgórze i informuje organizm o tym, że jest syty. W ten sposób hamuje również apetyt. Ciepło jest wytwarzane wykorzystując glukozę oraz zgromadzoną energię z pożywienia. Dzięki temu zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej białej. Jak widać wszystko to zmierza w jednym kierunku – tkanka tłuszczowa brunatna odgrywa dużą rolę w zachowaniu prawidłowej masy ciała. Okazuje się również, że w pewnych warunkach tkankę tłuszczową białą można zamienić na brunatną.

Jak zamienić tkankę tłuszczową białą na brunatną?

Sposób jest bardzo prosty, a mianowicie chodzi o to, by jak najwięcej przebywać w… chłodzie. Oczywiście łatwiejsze jest to w pewnych porach roku, lecz nawet krótkotrwałe hartowanie się przynosi efekty. Ludzie zdecydowanie bardziej lubią ciepło, a nawet gorąco, zimą rozkręcają grzejniki na wysokie obroty, biorą gorące kąpiele, piją ciepłe napoje. Tymczasem to właśnie chłód lepiej wpływa na człowieka, niż gorąco. Co więcej właściwie nie trzeba wiele robić, aby dzięki chłodowi przekształcać tkankę tłuszczową, wystarczy spać w chłodnych pomieszczeniach. Okazuje się, że już samo to potrafi zwiększyć ilość tkanki brunatnej nawet do czterdziestu procent! Najbardziej optymalną temperaturą do komfortowego snu jest temperatura osiemnaście stopni. Spanie w takich warunkach uruchamia hormon zwany iryzyną, która pomaga przekształcać tkankę białą na brunatną. Temperatura osiemnaście stopni nie należy wcale do bardzo niskich, jednakże należy pamiętać, że podczas snu temperatura ciała człowieka dodatkowo się obniża. Dlatego niższa temperatura spowodowałaby, że zaśnięcie byłoby trudne, bo człowiek wybudzałby się z powodu uczucia chłodu i miał w ogóle trudności z zaśnięciem. Jednakże jak się okazuje jest to kwestia przyzwyczajenia. Są ludzie, którzy śpią w zimnie, tak jak na przykład Eskimosi. Dla rządnych wrażeń w niektórych miejscach na świecie wznoszone są specjalne lodowe hotele, gdzie można spać na lodowym łóżku. Eskimosi mimo że żywią się głównie tłuszczem, nie cierpią na otyłość. Znana jest historia polskiej arystokratki Aleksandry Zajączkowej, która zwykła sypiać w komnacie z szeroko otwartymi oknami, nawet w największy mróz, a pod łóżkiem trzymała lodowe bryły. W wieku siedemdziesięciu lat prezentowała się podobno jak trzydziestolatka, oczywiście była również szczupła. Aby uzyskać dodatkowe efekty w tworzeniu tkanki brunatnej warto się hartować po prostu jak najczęściej przebywając na zewnątrz w chłodne dni. Dobry sposób znaleźli tak zwani ludzie morsy, którzy kąpią się w zbiornikach wodnych i rzekach w środku zimy. Nie trzeba co prawda aż tak ekstremalnych czynów, lecz zimą dobrze jest zrezygnować z puchowych kurtek na rzecz tych bardziej cienkich. Wystarczy ciepła czapka i rękawiczki. Już kwadrans dreszczów wywołanych chłodem jest w stanie dać efekty. Warto zatem przemyśleć i codzienny poranny prysznic powinien być zawsze gorący! Można również stosować prysznic naprzemienny, czyli raz zimny, raz gorący jako masaż i ćwiczenie dodatkowo spalające kalorie.

Tkanka brunatna a dieta

Chociaż przebywanie w chłodzie i hartowanie się są dobre dla zdrowia człowieka, to jeśli będziemy do tego stosowali nieodpowiednią dietę, efekty będą z pewnością znacznie słabsze. Warto dodatkowo zastosować taką dietę, która nie będzie zwiększała objętości komórek tłuszczowych tłuszczu białego. Dlatego aby zobaczyć efekty odchudzania związane z hartowaniem się, niezbędne jest wyrzucenie z diety wszystkiego, co powoduje gwałtowny przyrost tkanki. Przede wszystkim jest to oczywiście nadmiar cukru zwykłego oraz tłuszczów trans. Warto wiedzieć, że tkanka brunatna jest również odpowiedzialna za zapobieganie rozwojowi takich chorób jak cukrzyca, dlatego odrzucenie niezdrowych produktów jest wręcz wskazane. Od tej pory tłuszcze zwierzęce warto zamienić na zdrowe tłuszcze omega 3 i omega 6 w odpowiedniej równowadze. Tworzeniu się tkanki brunatnej posłuży zjadanie węglowodanów złożonych, mniej wpływających na gwałtowny wzrost cukru we krwi.

Poprzedni

Najczęstsze wstydliwe dolegliwości

Moc płynąca z przysiadów

Następny

Dodaj komentarz