Jak zwiększyć męską płodność?

Tagi , , , , , , ,

Problemy z płodnością w Polsce i na świecie zataczają coraz większe kręgi. Problem ma podłoże w wielu czynnikach. Niekiedy jest to niepłodność kobieca, ale coraz częściej okazuje się, że przyczyną jest niska jakość nasienia mężczyzn, spowodowana kiepskim trybem życia. Mężczyzna dowiadujący się o tym, że jego sperma jest w złym stanie cierpi na obniżenie własnej wartości. Czuje się niepełnowartościowym mężczyzną. Odczuwa głęboki wstyd z powodu swojego rzekomego wybrakowania i nie jest chętny by przyznać się przed samym sobą do problemu. Dodatkowy stres i obwinianie siebie niestety w niczym nie pomaga, a nawet zaostrza problem. Na szczęście planując założenie rodziny mężczyźni mogą zadbać o jakość swojego nasienia. Oto kilka czynników wpływających na jego obniżenie, jakich należy unikać.

  1. Brak edukacji. Współcześnie bardzo niewiele mówi się o wpływie sposobu życia na jakość męskiego nasienia. Niestety wiele przyjmowanych za normalne i nagminnie włączonych do codzienności czynności jest niekorzystnych. Dlatego warto zacząć mówić o tym, co wpływa na jakość nasienia oraz co zrobić, aby uniknąć zaburzeń. W interesie mężczyzn leży, by wiedzieć na ten temat jak najwięcej oraz czynić co w ich mocy, by zapobiegać zaburzeniom.
  2. Stosowanie sterydów oraz środki zwiększające masę mięśniową. Okazuje się, że mężczyźni, którym wyjątkowo zależy na męskości jednocześnie znacząco upośledzają jakość własnego nasienia. Bywalcy siłowni często, aby przyśpieszyć efekty ćwiczeń decydują się na zażywanie steroidów płciowych. Zbyt duża ilość testosteronu znacząco upośledza a nawet całkowicie hamuje prawidłową produkcję nasienia.
  3. Rzadkie wykonywanie badań. Badanie nasienia powinno być wykonywane kilka razy w życiu, nie tylko wtedy, gdy wystąpi problem lub z powodu chęci założenia rodziny. Z badań i statystyk wynika, że jakość nasienia zaczyna się prędko obniżać po dwudziestym roku życia. Ponadto na jakość nasienia wpływa całkowite zdrowie mężczyzny. Rzadko jednak oni odwiedzają lekarza profilaktycznie, a wyłącznie wtedy, gdy nie ma już innego wyjścia. Ogólne badania zdrowotne wykonywane regularnie także są bardzo istotne, ponieważ nasienie i jego jakość zależą również od przechodzonych chorób, przebytych urazów, a nawet od rozwijających się nowotworów.
  4. Brak wiedzy na temat wpływu diety na jakość nasienia. Okazuje się, że coś tak, zdawać by się mogło banalnego jak dieta, ma wielki wpływ na jakość nasienia. Przyczyną jest wystąpienie sytuacji zwanej stresem antyoksydacyjnym. Występuje w chwili, gdy w organizmie jest niedobór niezbędnych substancji zwanych antyoksydantami, jakie wprowadzają równowagę pomiędzy sobą, a wolnymi rodnikami niszczącymi komórki, w tym również komórki rozrodcze. Życie wypełnione niezdrowym jedzeniem, opartym głównie na węglowodanach prostych, dużej ilości białka i tłuszczów zwierzęcych, z pominięciem świeżych warzyw oraz owoców znacząco obniża jakość nasienia. Nie bez znaczenia jest również wystąpienie nadwagi, jaka ma wpływ na ilość plemników. Jednak nie tylko nadwaga jest wynikiem złego odżywiania. Bywa to także niedowaga, wynikająca ze zbyt szybkiego trybu życia. Rozwiązaniem jest aktywny tryb życia oraz zdrowe odżywianie.
  5. Konserwanty i sztuczne dodatki chemiczne. Znajdują się w niemal każdym jedzeniu kupowanym w sklepie, dlatego bardzo ważne jest, aby czytać ulotki. Należy unikać zbyt dużej ilości cukru, jaki wpływa na poziom zakwaszenia organizmu.
  6. Zbyt wysoka temperatura. Wiele osób już słyszało o niemal przysłowiowym laptopie na kolanach. Nie jest to żart, udowodniono, że wysoka temperatura źle wpływa na ilość oraz ruchliwość plemników w spermie. Jednak nie chodzi tylko o celowe dogrzewanie okolic krocza. Często mężczyźni źle dobierają strój. Jest to bielizna albo spodnie wykonane z materiałów syntetycznych, nieprzepuszczających powietrza. Szczególnie latem wpływa to na podwyższenie temperatury dolnej części ciała. Ponadto na jakość spermy źle wpływają częste gorące kąpiele.
  7. Nadmiar stresu. Stres ma bardzo duży wpływ na potencję, ale również na jakość spermy. Badania wykazały, że mimo iż plemniki zestresowanych mężczyzn nie zmieniały swojej budowy i nie wyglądały na upośledzone, to znacząco zmniejszały swoją ruchliwość. Stres powoduje także wzmożoną produkcję hormonu kortyzolu, antagonisty testosteronu. Z kolei jego niski poziom źle wpływa na jakość nasienia.
  8. Stosowanie używek. Większość mężczyzn stosuje jakieś używki sporadycznie lub nagminnie. Chodzi przedewszystkim o palenie papierosów, spożywanie alkoholu. Używki znacząco upośledzają nasienie poprzez działanie pośrednie. Obniżają one stan ogólny zdrowia, wpływając na najważniejsze organy, przez co obniża się także zdolność rozrodcza.
  9. Wystawienie się na działanie substancji toksycznych. Mężczyźni częściej niż kobiety są narażeni na kontakt z substancjami chemicznymi o niskiej oraz wysokiej toksyczności. Może to być olej lub benzyna, ale również ołów, toksyczne farby lub rozpuszczalniki. Jeśli mężczyzna na co dzień ma z nimi kontakt, na przykład w pracy, powinien zawsze pamiętać o ochronie przed szkodliwymi substancjami.
Poprzedni

9 powodów braku efektu ćwiczeń

8 powodów, dla których warto jeść grzyby

Następny

Dodaj komentarz