Pas kulturystyczny – dlaczego warto wykorzystać go do ćwiczeń?

, Tagi , , , , , , , ,

Pas kulturystyczny to sposób na zredukowanie obciążeń, jakie działają na kręgosłup podczas ćwiczeń z ciężarami. Dowiedz się, w jakim stopniu stosowanie pasa podniesie Twoje bezpieczeństwo podczas treningu na siłowni.

Jak działa pas kulturystyczny?

Podczas podnoszenia dużych ciężarów dochodzi do silnego napięcia mięśni brzucha oraz mięśni pleców. Dzieje się tak, ponieważ organizm chroni w ten sposób odcinek lędźwiowy kręgosłupa przed nadmiernym obciążeniem. Inaczej mówiąc – zwiększa jego wytrzymałość. Pas kulturystyczny jeszcze lepiej stabilizuje odcinek lędźwiowy i podnosi jego wytrzymałość na ciężar. Dzieje się tak, ponieważ zaciśnięcia pasa podnosi ciśnienie tłoczni brzusznej, dzięki czemu stabilność odcinka lędźwiowego wyraźnie się poprawia. Budowa pasa kulturystycznego sprzyja ochronie odcinka lędźwiowego – najszerszy jest właśnie w tej części.

Korzyści płynące podczas ćwiczeń z pasem

Wykonywanie ćwiczeń z pasem jest łatwiejsze, lżejsze i mniej męczące. Pas kulturystyczny pozwala osiągnąć lepszą dynamikę powtórzeń, szczególnie podczas przysiadów z dużym obciążeniem.

Czym grozi nadmierne przeciążenie?

Sam pas oczywiście nie ochroni skutecznie przed kontuzjami, a może jedynie wspomóc mięśnie podczas wysiłku. Najistotniejsze jest bowiem maksymalne wzmocnienie mięśni stabilizujących kręgosłup, a w szczególności odcinek lędźwiowy. Zbyt słaba stabilizacja i nadmierne przeciążenie mięśni pleców mogą doprowadzić do:

  • wysunięcia się dysku,
  • przepukliny,
  • nadmiernego napięcia mięśni rąk i nóg.

Czy warto korzystać z pasa kulturystycznego?

Odpowiedź na to pytanie jest jasna – jak najbardziej warto. Należy jednak pamiętać o tym, że nadużywania pasa może prowadzić do zbytniego rozleniwienia mięśni. Wynika to ze sztucznej stabilizacji mięśni, która nie angażuje ich własnej pracy. Jeśli używasz pasa zbyt często, wyłącznie po to, by ułatwić sobie trening, możesz spowodować nadmierne osłabienie mięśni, które nie będą w stanie zapewnić kręgosłupowi odpowiedniej stabilizacji, co z kolei może doprowadzić do poważnej kontuzji.

Kiedy używać, a kiedy unikać pasa?

Dlatego pas kulturystyczny powinien być stosowany przede wszystkim podczas ćwiczeń z bardzo dużym obciążeniem (zbliżonym do maksymalnego dla danego zawodnika), a także podczas rywalizacji sportowej, kiedy to liczy się przede wszystkim wynik. Regularny trening służy jednak wzmocnieniu mięśni. Jeśli zatem podczas danej jednostki treningowej nie masz w planach podnoszenia dużych ciężarów, które wynoszą około 80% Twojego maksimum, zrezygnuj z pasa, by zaangażować mięśnie do pracy, wzmocnić je i poprawić ich stabilizację kręgosłupa.

Poprzedni

Drewniane meble w ogrodzie

Ćwiczenia w domu, jak zacząć?

Następny