Ćwiczenia w domu, jak zacząć?

Tagi , , , ,

Ćwiczenia w domu podczas pandemii przeżywają wielki comeback. Wcześniej w domowym zaciszu ćwiczyły osoby, które nie przepadały za siłownią, nie mogły znaleźć dla siebie zajęć albo po prostu wolały własny plan treningowy. Teraz domowy trening to jedyna opcja, jeżeli chcemy utrzymać formę podczas zamknięcia siłowni. Gumy, taśmy, hantle czy bosu, to akcesoria, które mogą Ci w tym pomóc.

Ćwiczenia w domu przy pomocy gum i taśm oporowych

Częstym argumentem fanów siłowni jest to, że w domu nie można wyrobić odpowiedniej formy i mięśni. Na szczęście wiele przyrządów do ćwiczeń pomaga nam w zwiększeniu oporu dla mięśni. Gumy i taśmy to stosunkowo tanie akcesoria, które mogą nam pomóc w zbudowaniu sylwetki. Można je zastosować na wiele sposobów: do ćwiczenia nóg, pośladków, ramion, klatki piersiowej, a nawet brzucha. Jeżeli do zwykłych ćwiczeń takich jak squaty czy popularnego ,,hydrantu” dodamy gumy, od razu poczujemy pieczenie mięśni. Nie wiesz jakie ćwiczenia wykonywać? W Internecie znajdziesz mnóstwo treningów online z zastosowaniem gum.

Dobierz rodzaj gumy do własnych potrzeb

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów gum. Różnią się długością, szerokością, oporem, niektóre posiadają rączki. Wszystko zależy od Twojego poziomu zaawansowania i ćwiczeń, jakie chcesz wykonywać. Mini bandy są przydatne podczas ćwiczeń na uda i pośladki. Jeżeli zależy Ci na rozbudowaniu mięśni w ramionach czy plecach, warto zainwestować w gumy z uchwytami. Jeżeli nie wiesz jaka guma jest dla Ciebie najlepsza, zapytaj sprzedawcę.

Ćwiczenia w domu – Hantle i kettlebell

Idealna alternatywa dla fanów sztangi i ławeczki. Hantle pozwolą na zadbanie o masę mięśniową w ramionach i plecach kiedy nie mamy dostępu do profesjonalnych przyrządów na siłowni. Każdy znajdzie obciążenie odpowiednie dla siebie – ciężarki mają już od 0,5 do nawet 40 kg. Oczywiście hantle są też świetnym rozwiązaniem podczas ćwiczeń nóg: wykroków czy squatów. Tutaj świetnie sprawdzi się też kettlebell. Obciążnik sprawi, że każdy trening w domu da efekty jak z profesjonalnej siłowni.

Bosu i piłka gimnastyczna

Bosu to przyrząd do ćwiczeń, który przypomina kulę przekrojoną na pół. Ma twardą podstawę i gumową kopułę. Jest to świetny sposób na urozmaicenie ćwiczeń i postawienia sobie nowego wyzwania. Ćwiczenia na bosu wymagają ciągłego napięcia mięśni w celu złapania równowagi. Bosu można wykorzystać do ćwiczeń brzucha, ramion, nóg i pośladków. Łapanie równowagi na bosu zmusza nas do ciągłego napinania brzucha, pleców i pilnowania prostej postawy. Dzięki temu jest polecane dla osób, które chcą wzmocnić mięśnie gorsetu mięśniowego.

Piłka gimnastyczna nie tylko dla seniorów

Duża piłka do ćwiczeń często jest polecana dla osób starszych. Pozwala na lekką gimnastykę, rozciąganie i zwalcza bóle kręgosłupa. Piłkę można też jednak świetnie wykorzystać do mocniejszych ćwiczeń. Wykonanie bułgarskiego przysiadu albo pompek wygląda zupełnie inaczej, kiedy musisz jeszcze dodatkowo utrzymać równowagę na piłce. Dodatkowo piłkę możesz wykorzystać jako krzesło podczas pracy przy biurku, za co podziękuję Ci plecy.

Wymienione wyżej akcesoria są bardzo łatwo dostępne w każdym sklepie sportowym, stosunkowo tanie i mogą być świetnym urozmaiceniem podczas domowych ćwiczeń. Przed ich użyciem warto poczytać rady trenerów albo obejrzeć filmik instruktażowy, żeby zadbać o odpowiednią formę podczas ćwiczeń. Ciężarki albo guma do ćwiczeń pozbawią nas wymówki, że ,,ćwiczenia w domu nic nie dają”, a to już pierwszy krok!

Poprzedni

Pas kulturystyczny – dlaczego warto wykorzystać go do ćwiczeń?

Cardio to nie tylko siłownia. Jak jeszcze spalać kalorie?

Następny

Dodaj komentarz