Skakanie na skakance jest jednym z najbardziej niedocenianych rodzajów ćwiczeń. Okazuje się, że może być o wiele bardziej skuteczne niż inne formy cardio, a przy tym o wiele bardziej zabawne.
Dodatkowo skakanka pomaga spalić dużo kalorii, wzmacnia koordynację i gęstość kości oraz może zmniejszyć ryzyko urazów i chorób serca. Oto 10 popartych naukowo korzyści ze skakania na skakance.
Skakanie na skakance spala kalorie
Skakanie na skakance może spalić od 200 do 300 kalorii w 15 minut. To więcej niż jakikolwiek inny trening cardio — od wiosłowania, biegania, przez jazdę na rowerze, aż po pływanie. Ponieważ większość Twoich głównych grup mięśni pracuje podczas skakania na skakance, ćwiczenie uważa się za termogeniczne – wytwarza ono dużo ciepła w ciele. Twoje ciało musi spalić więcej „paliwa”, aby wyprodukować tę energię, więc spala dużo kalorii. Szybko zauważysz, że jeśli jako początkujący będziesz skakać przez dwie minuty z rzędu, od razu podniesie Ci się tętno. Będzie musiało utrzymać ilość energii wytwarzanej dla mięśni. Zwiększa to spalanie kalorii, a także rzuca wyzwanie różnym systemom energetycznym organizmu.
Poprawia koordynację
Skakanka wymaga doskonałej koordynacji, zwłaszcza gdy przechodzisz do bardziej skomplikowanych ruchów, takich jak szybkie machanie linką dwa razy w każdym skoku. Skakanka poprawia koordynację, wymagając komunikacji kilku części ciała w celu wykonania jednego ruchu. Stopy muszą skakać w rytmie obracających się nadgarstków, aby wytworzyć ciągły ruch skokowy. Wszystko to przekłada się na lepszą koordynację w codziennym życiu.
Zmniejsza ryzyko kontuzji
Z lepszą koordynacją dzięki skakaniu będziesz mniej podatny na kontuzje podczas ćwiczeń lub codziennych czynności. Skakanka zmusza Cię do skoordynowania ruchów górnej i dolnej części ciała, dzięki czemu jesteś bardziej zwinny, a Twoja świadomość ciała znacznie się poprawia. To sprawia, że jesteś mniej podatny na kontuzje.
Skakanie na skakance poprawia zdrowie serca
Ponieważ skakanka przyspiesza bicie serca, jest świetna dla układu sercowo-naczyniowego i zdrowia serca. Na przykład skakanie na skakance może zwiększyć miarę maksymalnej ilości tlenu, jaką dana osoba może wykorzystać podczas ćwiczeń. Skakanka jest również korzystna dla osób, które są już zagrożone chorobami układu krążenia.
Wzmacnia gęstość kości
Skakanka może wzmocnić Twoje kości. Gęstość kości wpływa na ich wytrzymałość — jeśli masz w kościach więcej minerałów, takich jak wapń, są one mniej kruche i mniej podatne na złamania. Większa gęstość kości może również zmniejszyć ryzyko osteoporozy w późniejszym życiu, szczególnie u dziewcząt i kobiet. Podczas skakania obciążamy kość mocniej niż podczas innych form treningu. Ciało reaguje na ten stres, przebudowując kość, aby stała się silniejsza i gęstsza.
Zwiększa zwinność
Skakanka pomaga zachować zwinność, ponieważ musisz szybko skakać w górę i w dół oraz dostosowywać swoje ciało do kołysania się linki. Korzyści płynące ze zwiększonej zwinności wykraczają poza treningi. Kiedy jesteś bardziej zwinny, jesteś w stanie lepiej utrzymać dobrą postawę ciała. Ponadto szybki refleks i umiejętność szybkiej zmiany kierunku i ruchu są niezwykle pomocne w zapobieganiu kontuzji.
Urozmaica rutynę treningową
Nuda i brak motywacji to nie jedyne skutki braku urozmaicenia w treningach. Twoje ciało przyzwyczaja się do wykonywanych ćwiczeń i przestają być one dla niego wyzwaniem. Urozmaicając swój trening, pozwalasz ciału zgadywać i czerpać więcej korzyści fizycznych z wykonywanych ćwiczeń. Skakanka oferuje też pełen zakres korzyści z ćwiczeń — od cardio po korzyści siłowe — w jednym ruchu.
Skakanie na skakance oferuje trening całego ciała
Poza korzyściami cardio, skakanka jest świetnym ćwiczeniem wzmacniającym, które działa na całe ciało. Podczas skakania wzmacniasz mięśnie dolnej części ciała, takie jak łydki, pośladki i mięśnie czworogłowe. Ale jednocześnie angażujesz swój rdzeń, barki i ramiona. Potrzeba dużo wysiłku, od stóp do głów, aby utrzymać stabilizację podczas skakania na linie. Skakanka umożliwia trening całego ciała przy użyciu tylko jednego sprzętu i jednego ruchu. Dodatkowo, oprócz fizycznych efektów pracy mięśni i zwiększania wytrzymałości, skakanie na skakance przynosi ogromne korzyści psychiczne.
Zmniejsza stres
Według badania z 2021 r. skakanka znacznie zmniejszyła poziom lęku u uczestników. Ćwiczenia imitują skutki stresu, takie jak reakcja ucieczki lub walki, a tym samym pomagają organizmowi przećwiczyć te sytuacje. Może to w przyszłości pomóc chronić Twoje ciało przed szkodliwymi skutkami stresu. Ćwiczenie ma też medytacyjny efekt, kiedy zapominasz o stresach dnia i skupiasz się tylko na ruchu. Ćwiczenia pomagają pozbyć się codziennych napięć i może się okazać, że to skupienie i wynikająca z niego energia i optymizm pomogą Ci zachować spokój i skupienie we wszystkim, co robisz.
Poprawia nastrój
Być może nie skakałeś na skakance, odkąd byłeś dzieckiem, ale korzyści dla zdrowia i nastroju mają zastosowanie w każdym wieku. Mówiąc prościej: skakanie na skakance daje frajdę! Ćwiczenia uwalniają endorfiny, które poprawiają nastrój. Skakanie na skakance to świetny sposób na urozmaicenie treningu i dodanie trochę zabawy do rutyny. Skacz do muzyki lub na świeżym powietrzu, aby zmaksymalizować zabawę.