Ćwiczenia z Youtube – czy są bezpieczne?

Tagi ,

W obecnych czasach, szczególnie tych pandemicznych, coraz częściej ćwiczymy w domu. Z pomocą przychodzi nam Internet i setki trenerów i ich filmików, z których możemy korzystać. Jak wybrać odpowiednie ćwiczenia i nie nabawić się kontuzji?

Zwróć uwagę na formę wykonywanych ćwiczeń

Jeżeli ćwiczyłeś wcześniej na siłowni albo z trenerem personalnym, to wiesz już na pewno jak powinno wykonywać się pewne ćwiczenia. Dlatego właśnie możesz sam ocenić formę trenera. Jeżeli widzisz, że podczas squatów jego kolana są za daleko wysunięte albo podczas robienia deski za nisko, albo za wysoko trzyma pośladki, domyślisz się, że nie warto poświęcać mu więcej czasu. Brak efektów to jedno, ale wykonując takie ćwiczenia, możesz sobie bardzo zaszkodzić. Zła forma może prowadzić do bólu kręgosłupa, problemów ze stawami, ścięgnami i mięśniami.

Sprawdź kompetencje trenera w Internecie. Zazwyczaj takie informacje są łatwe do odnalezienia. Jeżeli skończył szkoły związane z wychowaniem fizycznym, ma na swoim koncie kursy i certyfikaty, prawdopodobnie będziemy z nim bezpieczni. Jeżeli widzimy, że kompetencje trenera opierają się tylko na ilości obserwatorów i lajków, szukajmy dalej.

Sama struktura filmiku i wykonywane ćwiczenia również dużo nam powiedzą o kompetencjach danej osoby. Jeżeli trener nie zadba o rozgrzewkę i rozciąganie, albo nie zaleci wykonania takich ćwiczeń na własną rękę, mamy pierwszy sygnał alarmowy. Takie przygotowanie powinno mieć miejsce przed każdymi ćwiczeniami. Ich brak może skutkować mocnymi zakwasami i kontuzjami.

Zwróćmy też uwagę na same ćwiczenia i ich różnorodność. Squaty to nie jedyne ćwiczenia na pośladki, a rowerek to nie jedyne ćwiczenia na brzuch. Trener powinien przedstawiać ciekawe, a nawet autorskie ćwiczenia, żeby zaoferować ćwiczącym wysoką jakość i urozmaicenie.

Sprawdź opinie o trenerze i skonsultuj ćwiczenia

Wiele informacji uzyskamy czytając opinie pod filmikami z ćwiczeniami. Jeżeli przeczytamy, że ćwiczenia dają efekty, niektórzy fani śledzą kanał od lat i polecają ćwiczenia, jest to sygnał, że trener dba o jakość swoich filmików. Może znajdziesz zdjęcia przed i po? Oczywiście nie jest to jednoznaczne z profesjonalizmem, ale oferuje nam pewne informacje.

Jeżeli sam nie jesteś w stanie ocenić jakości ćwiczeń, możesz skonsultować je z trenerem personalnym. Wielu z nich oferuje konsultacje przez Internet. Wystarczy, że prześlesz link do ćwiczeń i dowiesz się, czy są dla Ciebie bezpieczne.

Słuchaj swojego ciała

Opinie innych są oczywiście ważne, ale ćwiczenia powinny odpowiadać przede wszystkim Tobie. Jeżeli podczas ćwiczeń odczuwasz dyskomfort, bóle kolan, kręgosłupa albo czujesz niepokojące strzykanie, nie rób niczego na siłę. Jeżeli ćwiczenia okazują się zbyt intensywne, czujesz zawroty głowy albo bardzo bolesne zakwasy dzień później, wybierz treningi o mniejszej intensywności.

Oczywiście działa to również w drugą stronę. Jeżeli po ćwiczeniach nie masz na czole ani kropli potu i masz siłę na kolejny trening, wybierz mocniejsze ćwiczenia. Możesz też zwiększyć intensywność każdego treningu, robiąc więcej powtórzeń albo zwiększając obciążenie. Dodaj hantle, kettlebell albo gumy – wtedy nawet słaby trening przyniesie efekty.

Pamiętaj, że kiedy ćwiczysz w domu, sam jesteś swoim trenerem. Musisz potrafić sam się zmotywować, dobrać sobie ćwiczenia i ocenić swoje siły. Nie zapomnij o odpowiednim odpoczynku i formie. Jeżeli masz możliwość, ćwicz przed lustrem. Wtedy zauważysz wszelkie błędy w Twojej posturze. Piękno Internetu? Jeżeli nie jesteś zadowolony z trenera, możesz go zwolnić poprzez kliknięcie w krzyżyk w górnym prawym rogu.

Poprzedni

Zakwasy – jak z nimi walczyć?

Weganizm i sport – czy mogą iść w parze?

Następny

Dodaj komentarz