Kalkulator typu budowy ciała

Jest to kalkulator, który pozwala określić, jaki typ budowy posiada dany użytkownik. Wyróżnia się trzy główne typy budowy ciała. Jest to endomorfik, ektomorfik i mezomorfik. Typ budowy ciała jest w głównej mierze definiowany przez genetykę i odnosi się głównie do struktury kości.

Endomorfik charakteryzuje się masywną budową ciała. Zazwyczaj człowiek takiej budowy posiada dość krótkie kończyny. Takie osoby zazwyczaj nie mają predyspozycji szybkościowych i wytrzymałościowych. Osoby takie charakteryzują się dużą siłą. Taki typ budowy charakteryzuje się szybkim przybieraniem masy.

Drugim typem jest mezomorfik. Można powiedzieć, że jest to średnia budowa ciała. Osoby o takim typie budowy wykazują tendencję do szybkiej budowy masy mięśniowej oraz wzrostu siły przy odpowiednim bodźcu treningowym. Takie osoby równie szybko mogą tracić wagę w przypadku nadwagi lub otyłości.
Trzecim typem budowy jest ektomorfik. Cechuje się drobną budową ciała. Osobniki z taką budową wolniej nabierają masy mięśniowej. Jednocześnie są mniej zagrożone nadwagą. Osoby o takim typie budowy najlepiej sprawdzają się w sportach wytrzymałościowych oraz gimnastyce. Jednak najbardziej trzeba zwracać uwagę na to, czy dana dyscyplina sportu sprawia ćwiczącemu przyjemność, bez względu na typ budowy.

Typ budowy ciała
Płeć
Wzrost
Nadgarstek
 
  

2 komentarze do wpisu „Kalkulator typu budowy ciała”

 1. Ważę 58kg, a oto pozostałe wymiary:
  BIODRA – 94
  TALIA – 67
  RAMIONA – 101
  SZYJA – 34
  UDO – 53
  KOLANO -33,5
  ŁYDKA – 33
  KOSTKA -21
  NADGARSTEK – 14

  Odpowiedz

Dodaj komentarz