Dlaczego sterydy powodują wzrost agresji?

Tagi , , ,

Sterydy w ostatnich latach budzą wiele dyskusji na temat tego, czy przyjmować je czy też nie, gdyż z reguły wyrządzają one zbyt wiele szkody w organizmie. Jak to zwykle bywa w takich wypadkach dyskutujący dzielą się na zwolenników i przeciwników, a każda z tych grup motywuje swoje postępowanie określonymi „żelaznymi” argumentami. Pomimo naukowych dowodów na szkodliwość leków anabolicznych, ich znaczącego wpływu nie tylko na przyrost tkanki mięśniowej, ale i na psychikę, wzrost poziomu agresji oraz fizjologię organizmu wielu zafascynowanych nastolatków z niedocenianych środowisk traktuje je jak złoty środek na problemy.

Działanie sterydów początkowo przynosi zadziwiające efekty, które pozwalają przemieniać się przysłowiowym Kopciuszkom płci męskiej w prawdziwych mucho. Szczególnie fascynuje to chłopców zaniedbywanych w dzieciństwie, albo słabszych i bez wiary we własne możliwości, dzięki czemu byli poszturchiwani i prześladowani przez rówieśników.

[AdSense-A]

Faszerowanie się sterydami zwiększa ich własne poczucie siły, a wraz z ich przyjmowaniem wzrasta ryzyko wystąpienia groźnych skutków ubocznych w postaci wybuchów agresji.

Kto może brać sterydy?

Podczas brania sterydów zmienia się także zdolność odczuwania strachu, który praktycznie przestaje istnieć. Tak więc w wielu przypadkach przyjmowanie sterydów w młodym wieku związane jest z chęcią pokazania światu swojej wartości, a czasem również swojego prawdziwego ja. O ile nie mamy do czynienia z osobą wytrenowaną, bogatą w doświadczenia sportowe i siłowe, o tyle trudniej dopatrywać się racjonalnych pobudek, z których młody człowiek sięga po sterydy. Z czasem bowiem doświadczony pasjonat sportu lub kulturysta staje przed tzw. ścianą. Ściana to sytuacja, w której dana osoba wykorzystała już wszystkie możliwe sposoby na zmianę swojej sylwetki – od przeróżnych ćwiczeń i ich kombinacji aż po zastosowanie wszystkich metod wspierania odpowiednio dobranym jadłospisem i zapotrzebowaniem kalorycznym. Takie osoby często wyznają, że w kwestii rzeźby swojego ciała nie są już w stanie osiągnąć lepszych rezultatów i dlatego decydują się na ten ostateczny krok w stronę sztucznych środków anabolicznych. O ile decyzja o zastosowaniu sterydów jest świadoma i dobrze przemyślana oraz uargumentowana, o tyle mimo wszystko nawet takie osoby raczej nie chwalą się tudzież nie przyznają do pójścia tą tzw. drogą na skróty.

Sytuacja wygląda znacznie inaczej, gdy mamy do czynienia z bardzo młodym człowiekiem, który de facto nie potrafi obrać właściwej ścieżki w kierunku rozbudowania swojej tkanki mięśniowej i po kilku krótkich mało wytrwałych próbach sięga po sterydy – co gorsza po takie z niepewnego i niezaufanego źródła. Tak wygląda najczęściej „droga do masy” nastolatków, w świecie których ciężko o szacunek dzięki inteligencji i talentom artystycznym.

Stereotyp MACHO

Stereotyp prawdziwego mężczyzny jest bowiem podobny na całym świecie – to potężne rozbudowane mięśnie zdolne pokonać każdą inną jednostkę. To właśnie takie wyobrażenie o męskiej wartości skłania do przyjmowania anabolików, które niszczą zarówno funkcje ustrojowe, jak i psychikę.

Sterydy, czyli jak to działa?

Sterydy – poprawna nazwa steroidy anaboliczno-androgenne to w rzeczywistości syntetyczne związki pochodne do testosteronu. Zarówno testosteron jak właśnie jego pochodne wykazują mocne działanie anaboliczne. W praktyce oznacza to, iż sterydy aktywizują przyswajanie białka co w dalszej konsekwencji oznacza szybki wzrost mięśni a nawet kości. Sterydy oprócz działania anabolicznego charakteryzują się również działaniem androgennym, czyli są odpowiedzialne za rozwój i uwidocznienie indywidualnych cech płciowych – w tym wypadku męskich. Tym samym testosteron jak i jego pochodne wpływają nie tylko na męską posturę, ale również niski męski głos, zachowanie, wzrost owłosienia itp.

Konsekwencje i skutki uboczne brania sterydów

Fizjologiczną konsekwencję przyjmowania sterydów stanowi nadprodukcja testosteronu, czyli męskiego hormonu, który warunkuje konkretny schemat zachowania. Przykładem może być fakt, że większość groźnych przestępców to mężczyźni, bardzie skłonni do okrucieństwa i zabójstw. Organizm mężczyzny zawiera 10 razy więcej testosteronu niż organizm kobiety. Już samo to porównanie może wskazywać, jak duża bywa rola hormonu płciowego w kształtowaniu postaw. Potwierdziły to również testy na zwierzętach, które stawały się bardzo agresywne po wstrzyknięciu testosteronu. Biorąc pod uwagę fakt, że sterydy to pochodne testosteronu można sobie wyobrazić, jak przyjmowanie ich w dużych dawkach wpływa na męska psychikę.

Sterydy bez wątpienia negatywnie oddziałują na zachowania, a im więcej się ich przyjmuje, tym poziom agresji wzrasta. Choć celem stworzenia sterydów były głównie właściwości anaboliczne, czyli szybki i duży wzrost masy mięśniowej, większa siła i męskość, jak w większości środków nienaturalnych dla człowieka, ujawniły one również pewne skutki uboczne. Wśród tych najmniej nieprzyjemnych można wymienić negatywne zmiany w wyglądzie zewnętrznym takie jak łysienie czy zmiany skórne w postaci np. trądziku. Ponadto przyjmowanie sterydów przez dłuższy okres czasu może wywołać poważne zmiany w psychice. Przede wszystkim chodzi tu o niekontrolowane ataki agresji oraz stany depresyjne, które mogą doprowadzić nawet do chęci odebrania sobie życia. Życiu „na sterydach” towarzyszą również częste choroby wątroby, szybko postępujące zmiany miażdżycowe oraz zwiększenie ryzyka zapadalności na zawały lub zatory mózgu. W dalszej konsekwencji branie sterydów zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory płuc, wątroby lub narządów męskich (prostaty) oraz wywołanie efektu ginekomastii, czyli znacznego powiększenia się gruczołów piersiowych. Kolejnymi przykrymi skutkami sterydów mogą być bezpłodność oraz nieodwracalna impotencja. Dzieje się tak, gdyż w konsekwencji przyjmowania olbrzymich dawek organizm mężczyzny przestaje produkować naturalny testosteron.

Młody nastoletni człowiek powinien dobrze się zastanowić, zanim zdecyduje się na sterydy. Przyjmowanie sterydów dla tak młodego organizmu może spowodować zatrzymanie się procesu wzrostu.

Jak widać, istnieje wiele poważnych skutków ubocznych brania sterydów, dlatego decyzja o ich wprowadzeniu do naszego organizmu powinna zostać przemyślana przynajmniej kilka dni. Podczas ostatecznego decydowania należy wziąć pod uwagę wszystkie plusy i minusy oraz pamiętać o tym, że większość skutków ubocznych sterydów jest zwyczajnie nieodwracalna. W przypadku ich wystąpienia gra okazałaby się na pewno nie warta świeczki!

Poprzedni

Jakie przekąski w odchudzaniu?

Jak alkohol wpływa na metabolizm?

Następny

Dodaj komentarz