Dlaczego chipsy uzależniają?

Tagi , , ,

Nie od dziś wiadomo, że chipsy są niezdrowe. Fakt ten nie zniechęca jednak ich zwolenników, którzy zwyczajnie go bagatelizują. Okazuje się, że wśród całej gamy produktów spożywczych to właśnie chipsy są dla wielu osób najlepszą przekąską. W czym tkwi ich fenomen i dlaczego tak ciężko oprzeć się ich pokusie? Dowiedz się czytając poniższy artykuł.

 Z czego robione są chipsy?

Chipsy produkuje się z cieniutko pokrojonych ziemniaków smażonych na oleju w bardzo wysokiej temperaturze. W zależności od smaku danej partii te popularne przekąski przyprawiane są odpowiednio dobranymi przyprawami. Czy aby jednak na pewno?

Proces tworzenia chipsów nie wygląda wcale tak różowo. Produkując dziennie tysiące ich paczek żaden z producentów nie wymienia raczej oleju przy każdej kolejnej partii. Ten właśnie fakt powoduje, że podczas wielokrotnego nagrzewania go do najwyższych temperatur. Tworzy się w nim cała masa niebezpiecznych dla człowieka związków rakotwórczych, które przenikają do samego chipsa. Nie łudźmy się, że przyprawy nadające im smaku są naturalnego pochodzenia. Niestety najczęściej są to sztuczne związki aromatyczne i smakowe oraz cała masa konserwantów. Na koniec jeszcze jeden ważny składnik – sól, która dodawana jest w bardzo dużych ilościach.

Jaki składnik uzależnia?

Tak naprawdę do tej pory nie wiadomo co takiego powoduje, że nasz pociąg do chipsów jest tak silny. W ich składzie nie ma bowiem żadnej substancji, która posiadałaby naukowo udowodnione działanie uzależniające. Badania nad działaniem chipsów na ludzki mózg zostały niedawno przeprowadzone w Niemczech na Uniwersytecie w Erlangen-Nürnberg. Przez niemieckich naukowców w dziedzinie uzależnień. Ponieważ sposób funkcjonowania naszego mózgu jest bardzo podobny do działania mózgu szczura. Naukowcy postanowili przeprowadzić badania właśnie na tej grupie zwierząt.

Szczury podzielono na trzy grupy, a następnie zaczęto je karmić. Pierwszą grupę karmiono chipsami, drugą urozmaiconą i dobrą w smaku karmą, zaś trzecią dostawała zwykły pokarm dla mysz i szczurów. Jak się okazało, to właśnie chipsy cieszyły się największą popularnością wśród całej badanej populacji szczurów. Na samym końcu – bez zdziwienia – wylądował mało smaczny szczurzy pokarm.

W dalszej części badania naukowcy wykonali szczurom rezonans magnetyczny mózgu. Podczas jedzenia chipsów zauważono wzrost aktywności w ośrodku powstawania uzależnień oraz znaczną stymulację ośrodka nagradzania. Tak więc jedzenie chipsów szczury utożsamiały z nagradzaniem ich. Niemieccy uczeni nie byli jednak w stanie stwierdzić. Dlaczego to właśnie chipsy stają się najbardziej atrakcyjną przekąską – zarówno dla szczurów jak i dla ludzi.

Amerykański reporter śledczy Michael Moss (autor książki „Salt sugar fat”) jest zdania. Że jedną z przyczyn szczególnego zamiłowania do chipsów jest ich „magiczna formuła„. Ta perfekcyjne zestawienie wielu czynników, w tym wybranie przyjemnej grubości chipsa. Jego stopnia wypieczenia, dodania odpowiedniej ilości wybranej kompozycji przypraw,  a nawet siły nacisku szczęki. Pod jaką chipsy zaczynają pękać nam w ustach. Wszystko to ma za zadanie nakłonić nas do zakupu kolejnych paczek naszych ulubionych chipsów. Ważna jest także idealna proporcja cukru i soli, dzięki której słono-słodki smak sprawi nam najwięcej satysfakcji z jedzenia.

Badania prowadzone w Stanach i Europie jednoznacznie wskazują, że największym popytem cieszą się produkty. Których skład silnie pobudza mózg – głównie ośrodek przyjemności, nałogów i uzależnień oraz nagrody. Podobnie jak działają na nas chipsy, zauważyć możemy szczególne upodobanie do innych słonych i słodkich produktów. Które choć niezdrowe, wysokokaloryczne i nie wnoszące do naszej diety żadnych cennych wartości, dzięki niepowtarzalnemu smakowi działają na nasz organizm niczym narkotyk.

Dlaczego chipsy są niezdrowe?

Chipsy produkowane są z ziemniaków, oleju, soli oraz przeważnie – dużej ilości sztucznych składników chemicznych.  Jak wiemy, nie posiadają one żadnych składników odżywczych, a wręcz przeciwnie są to tylko puste kalorie. Stary, zużyty olej zawiera w sobie ogromne ilości substancji rakotwórczych. Które przenikają do samego chipsa, a wraz z nim prosto do naszego żołądka. Co więcej duże ilości soli bezpośrednio przekładają się na problemy z nadciśnieniem tętniczym oraz choroby serca. Jak widać oprócz psychicznej przyjemności chrupania chipsa i jego smakowych walorów. Nie może być mowy o jakiejkolwiek pozytywnej właściwości uwielbianych przez nas chipsów.

Spróbuj zrobić własne chipsy!

Dla osób, które naprawdę nie mogą oprzeć się pokusie chrupania chipsów istnieje jednak dobra alternatywa. Można zrobić własne, zdrowsze chipsy we własnej kuchni. Na szczęście to nic trudnego. Trzeba tylko przygotować sobie parę ziemniaków i ulubionych przypraw. Kiedy już pokroimy nasze ziemniaki na cieniutkie plastry i opruszymy je przyprawami możemy wrzucić je na olej rzepakowy. Smażenie zajmie nam dosłowne chwilę. Jeżeli chcemy, żeby nasze chipsy miały jednak trochę mniej tłuszczu możemy upiec je w piekarniku.

Poprzedni

Co warto jeść przed treningiem?

Koktajle w diecie strukturalnej

Następny

1 komentarz do wpisu “Dlaczego chipsy uzależniają?”

  1. ja od kiedy przestałam wcinać czhipsy, schudlam 8 kilo. oczywiscie nie od razu to rzucilam bo ciezko. najpierw lekko ograniczylam spozycie, potem czesciowo zamienilam na kabanosy cienkie typu maestro, a poniej calkowicie zrezygnowalam z nich 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz