Jaka jest różnica między bieżnią elektryczną a magnetyczną?

Tagi , , , , ,

Bieżnia to dobry sposób na podtrzymanie kondycji przez okres zimy, kiedy warunki pogodowe, oraz krótkie dni nie sprzyjają uprawianiu tej formy aktywności na powietrzu. Osoby, które nie mają czasu na systematyczne wizyty w siłowni a mogą sobie pozwolić na zakup bieżni do domu, mają szansę ćwiczyć bieganie przez cały okres zimy i w dogodnym dla siebie czasie. Przed dokonaniem zakupu jednak zazwyczaj pojawia się dylemat, jaką bieżnię wybrać, która jest najskuteczniejsza i zapewnia najprzyjemniejsze wrażenia z biegania. Do wyboru są bieżnie elektryczne i magnetyczne.

Podstawowe różnice między bieżnią elektryczną a magnetyczną

Do podstawowych różnić między tymi dwoma urządzeniami zalicza się rodzaj napędu. Bieżnia elektryczna jak wskazuje nazwa jest napędzana siłą prądu, natomiast urządzenie magnetyczne wymaga rozpędzenia przez siłę mięśni ćwiczącego. Nie trzeba wiele wyobraźni, aby zrozumieć różnice.

Urządzenie elektryczne jest wprawdzie droższe, jednak nie wymaga tyle początkowego wysiłku, aby wprawić w ruch podłoże. Często właśnie ta faza zmęczy ćwiczącego do tego stopnia, że nie ma on już ochoty na wykonanie dziennej normy kilometrów. Z drugiej strony bieżnia elektryczna wymusza stałe tempo, a jego ewentualne zmiany wymagają programowania. Na bieżni magnetycznej można ćwiczyć w takim tempie, jakie dyktują własne mięśnie nawet, jeśli jest ono zmienne i nieregularne. Jest to szczególnie ważne dla początkujących biegaczy.

Zalety  bieżni elektrycznej

Zaletą bieżni elektrycznej jest stałe tempo przesuwania się taśmy, które zmusza biegacza do pokonania wyznaczonego dystansu nawet, jeśli ma on wątpliwości we własne możliwości. Jest to swojego rodzaju motywator do wykonania przepisowego ćwiczenia. Z drugiej strony takie bieganie może łatwo doprowadzić do przetrenowania, bowiem nie ćwiczy się na miarę własnych możliwości, ale tak, jak to dyktuje program. Naturalnie zawsze można urządzenie wyłączyć, ale osoby stale trenujące mają zazwyczaj przekonanie, że muszą pokonać własną słabość i dostosować się do normy. To, co dla niewprawnych biegaczy jest wadą może być zaletą dla tych zaawansowanych, bowiem możliwość ustawiania czasu biegania czy jego dystansu działa jak kontrolujący ćwiczenia trener.

Bieżnia elektryczna ma także wiele ograniczeń wynikających z jej konstrukcji. Należą do nich takie elementy, jak maksymalna prędkość biegania, niekiedy niewystarczająca dla wprawionych sportowców, zwłaszcza tych trenujących z elementami sprintu, opcje pochylenia ścieżki, które mogą ograniczać stopniowanie trudności na przykład w zakresie biegania pod górę, ważny jest także udźwig bieżni, który musi odpowiadać osobie ćwiczącej.

Poprzedni

Wskazówki, jak przebiec maraton poniżej 4 godzin

Właściwości soku z granatu

Następny

1 komentarz do wpisu “Jaka jest różnica między bieżnią elektryczną a magnetyczną?”

Dodaj komentarz