Jakie produkty zawierają dużo białka?

, , Tagi

Białko ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Odpowiedzialne jest m.in. za rozbudowę mięśni (o czym doskonale wiedzą wszyscy sportowcy), równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, regenerację tkanek, ale przede wszystkim stanowi cenne źródło energii. Co jeść by uniknąć groźnego dla zdrowia niedoboru białka? W jakich produktach można znaleźć ten makroelement?

Mięso drobiowe

Jednym z najpopularniejszych źródeł białka jest mięso drobiowe. Decyduje o tym nie tylko stosunkowo niska cena (w porównaniu do dużo droższej cielęciny czy wołowiny) i łatwa dostępność, ale także wiele możliwości wykorzystania tego przysmaku w kuchni. Polacy kochają kotlety z piersi z kurczaka, pieczone podudzia czy grillowane skrzydełka. Choć drób nie może pochwalić się zbyt dużą ilością witamin i składników odżywczych, to białka jest w nim całkiem sporo – w 100 g tego mięsa można znaleźć ok. 15-20 g protein.

Orzechy

Wielu poszukiwaczy białka w codziennym menu, zwłaszcza tych ćwiczących i rozbudowujących masę mięśniową, wychodzi z założenia, że najwięcej tego cennego makroelementu można znaleźć w produktach mięsnych. Niekoniecznie! W 100 g orzechów nerkowca znajduje się aż 18 g białka, w migdałach 20 g, a w orzechach włoskich i laskowych po 15 g. Producenci specjalizujący się w sprzedaży żywności ekologicznej np. http://www.primavika.pl/produkty mają nawet w swojej ofercie specjalne masła orzechowe z dodatkową ilością białka, które szczególnie zalecane są osobom intensywnie uprawiającym sport.

Kurze jajka

Wśród produktów bogatych w białko nie można pominąć kurzych jajek. Nie tylko zawierają ten makroelement, ale także mogą pochwalić się obecnością cennych dla organizmu składników odżywczych i witamin. Właściwie przygotowane kurze jajka, czyli takie ugotowane na miękko lub w formie delikatnie „ściętej” jajecznicy, są w stanie dostarczyć witamin A, K, D oraz witamin z grupy B, a także potasu, magnezu i sodu.

Soczewica

W 100 g tego produktu znajduje się aż 25 g tego składniku! Według badań prowadzanych przez dietetyków, aż 85% białka zawartego w soczewicy jest łatwo przyswajalne dla organizmu. Te właściwości powodują, że roślina ta jest często podstawą diety wszystkich wegan i wegetarian, którzy szukają substytutów mięsa.  Co więcej, o jedzeniu soczewicy powinni pomyśleć też diabetycy – ma ona bardzo niski indeks glikemiczny.

Poprzedni

Maca – nie tylko dla sportowców!

Aktywni i modni cały czas

Następny