Strona główna Fitness Maca – nie tylko dla sportowców!

Maca – nie tylko dla sportowców!

1716
0
PODZIEL SIĘ
Maca – nie tylko dla sportowców!
Oceń wpis

O maca, roślinie o niesamowitych właściwościach, jest już głośno od jakiegoś czasu. Wspomaga wszystkich, a upodobali ją sobie również sportowcy. Warto przekonać się o jej drogocennych właściwościach na własnej skórze.

Czym jest maca?

Maca to roślina pochodząca z Peru, gdzie rośnie na w wyższych partiach gór. Potrafi przetrwać w surowym klimacie na wysokości blisko czterech tysięcy metrów, gdzie panuje zmarzlina oraz dokuczają lodowate podmuchy wiatru. Jest jedną z silniej oddziałujących na ludzki organizm znanych roślin, o czym świadczy już jej własna wytrzymałość i zdolność do przetrwania nawet w niesprzyjających warunkach. Najbardziej cenną częścią maca jest korzeń w postaci bulwy. Przypomina ona z wyglądu nieco niewielką cebulę. W Polsce jak i w innych krajach maca można dostać w postaci jasnobrązowego proszku.

Właściwości maca

Po roślinę tą sięgają osoby, które chcą się wzmocnić. Maca działa w trzech filarach, które wspólnie dają potężnego kopa. Jest stosowana jako lekarstwo na wiele dolegliwości, ale również jest naturalnym energetykiem, oddziałuje również na układ hormonalny. To właśnie stąd bierze się niezwykła skuteczność tej rośliny, ponieważ odpowiada to potrzebom sporej części potrzebujących. Przykładowo ktoś chciałby odbudować siły po chorobie lub wzmocnić się do walki z nią, ktoś inny ma problem z niskim poziomem energii. To z kolei bywa związane z nieprawidłowo działającymi hormonami. Wyższy poziom energii i podwójna dawka zdrowia przydaje się dziś nawet ludziom, którzy na nic nie chorują. Ale nasze czasy wyglądają tak, że i to nikomu nie zaszkodzi. Istnieje również spora grupa ludzi uprawiających czynnie sport, czy to dla rekreacji, czy zawodowo. Oni także korzystają na właściwościach maca. Dzięki swoim właściwościom maca dostosowuje się do indywidualnych potrzeb każdego, niezależnie od jego wieku, stanu zdrowia, poziomu aktywności, diety i innych czynników. Nic dziwnego, że popularne powiedzenie o maca mówi, że „nie pomaga tylko na śmierć”.

Maca a stan psychiczny

Nasz organizm jest ściśle związany z naszą psychiką. Jeśli jesteśmy chory, to nastrój upada i odwrotnie, jeśli nastrój jest kiepski, to wywołuje to wcześniej czy później wiele zaburzeń w organizmie. Depresja jest złożoną chorobą, mającą wiele przyczyn, jednak wiąże się z układem hormonalnym. Ponadto maca wpływa na zwiększenie ilości połączeń neuroprzekaźników, co pozytywnie wpływa na nastrój. To także pomoc w osiągnięciu większej koncentracji, co z kolei sprawia, że lepiej wywiązujemy się z codziennych obowiązków, szybciej przyswajamy również nową wiedzę. Maca nie wyleczy depresji, ponieważ tutaj konieczna jest psychoterapia, ale z pewnością jest w stanie poprawić stan chorych i wesprzeć ich w walce z nawrotami epizodów depresyjnych. Będą one również znacznie łagodniejsze niż do tej pory. Maca nie wchodzi w interakcję z lekami psychotropowymi, jednak warto przed rozpoczęciem kuracji zapytać o zdanie lekarza.

Maca jako pełnowartościowy posiłek i odżywka

Jedząc tylko macę z pewnością moglibyśmy przeżyć w wysokich górach. Znajdziemy tu wysokiej jakości białko, węglowodany oraz tłuszcze. Roślinę tą cechuje również ogromna ilość błonnika, bo aż ponad osiem gramów. Ponadto znajdziemy tu wprost uderzeniowe dawki minerałów i witamin. 2050 mg potasu, 150 mg wpania, 16,6 cynku, oraz 5,9 żelaza. Jest zatem rośliną, która zawiera największą ilość żelaza ze wszystkich innych, nada się w walce z anemią. Witaminy zawarte w maca to dawka witamin z grupy B, jak również silne przeciwutleniacze, czyli witamina A, C, oraz E. Z białek maca dostarczy nam aminokwasów, które muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Znajdują się tu takie aminokwasy jak walina, leucyna, izoleucyna. W normalnych warunkach maca nadaje się idealnie jako odżywka dla sportowców, którzy chcą dać z siebie wszystko podczas treningu, ale również będzie dla nich pracowała w najważniejszej chwili, czyli w okresie regeneracji. To właśnie wówczas rosną mięśnie. Aminokwasy zawarte w maca wpłyną na odbudowę i regenerację mięśni.

Zaburzenia hormonalne i libido

Wiele kobiet cierpi współcześnie na zaburzenia hormonalne, niezależnie od ich wieku. Mogą to być zaburzenia miesiączkowania, trudny zespół napięcia przedmiesiączkowego. Normalne zmiany w organizmie z powodu złej diety i stresu zmieniają się w koszmar. Ciężej przechodzona jest również menopauza. Problemy z hormonami sprawiają, że coraz mniej kobiet i mężczyzn ma libido na prawidłowym poziomie. Przyczyną niechęci mężczyzn do seksu mogą być na przykład zaburzenia erekcji. Do tego dochodzą również problemy z płodnością, przez co rodzi się coraz mniejsza liczba dzieci. Dzięki dużej zawartości naturalnego cynku, oraz wzmacniającym działaniu maca na wiele obszarów, regularne przyjmowanie proszku z tej rośliny wpływa na libido oraz na płodność i może mieć znaczący wpływ na spłodzenie potomka. Maca to naturalny buster pozwalający na zmniejszenie męskich, wstydliwych dolegliwości, na przykład impotencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.