Kajakarstwo dla początkujących – o czym należy pamiętać?

6 maja 2019 Tagi

Kajakarstwo to doskonała rozrywka na świeżym powietrzu łącząca w sobie nie tylko wymagający sport i pewne umiejętności pływackie, ale też piękno natury, radość wypoczynku na świeżym powietrzu i szybko zmieniający się krajobraz, który w Polsce jest często mocno niedoceniany. Aby wybrać się na kajaki nie potrzebujesz dużego doświadczenia czy wielu miesięcy treningu – do rekreacyjnego kajakarstwa wystarczy Ci odpowiedni kajak, wyposażenie i akcesoria, które ułatwią utrzymanie się na wodzie i dadzą przyjemność z pływania. Co warto wiedzieć rozpoczynając swoją przygodę z kajakarstwem i jak przygotować się na pierwszy spływ?

Jak się ubrać na kajaki – poradnik dla początkujących

Choć w kajakarstwie ogromną rolę odgrywa oczywiście właściwie dobrany sprzęt, wiele osób zaczyna swoją przygodę od wynajmowanych kajaków. Nawet wtedy nie można jednak podejść do zadania zupełnie nieprzygotowanym – odpowiednia odzież, dostosowana do pory roku i prognozowanej pogody oraz akcesoria gwarantujące wygodę, bezpieczeństwo i komfort wyprawy będą potrzebne Ci nawet podczas pierwszej przygody z kajakiem.

W przypadku kompletowania stroju na letnie wypady kajakowe, warto postawić na strój kąpielowy ubrany pod spodenki i koszulkę z krótkim lub długim rękawem. Warto pamiętać, że przebywając nad wodą znacznie łatwiej o poparzenia słoneczne, dlatego zasłonięcie ciała jest tu jak najbardziej na miejscu – niezbędna będzie w związku z tym także czapka i okulary przeciwsłoneczne. Przy wyborze odzieży warto sięgać do specjalnych sekcji kajakarskich lub typowej odzieży przeznaczonej do sportów wodnych, która została przygotowana z myślą o częstym kontakcie z wodą i ochroną skóry przed słońcem. Pamiętaj też, by zapakować kurtkę przeciwdeszczową bądź pelerynę, która pozwoli się zabezpieczyć przed nagłym załamaniem pogody!

Bardzo ważnym, niezbędnym wręcz elementem stroju kajakarza będą także specjalne buty – wysiadanie z kajaka i brodzenie w rzece lub po brzegu boso może brzmieć kusząco, ale na dnie często czają się pułapki i śmieci, którymi łatwo się zranić. Do kajaka można ubrać buty typowo sportowe, sięgające za kostkę i stanowiące doskonałe uzupełnienie pianki, jak i bardziej klasyczne buty przeznaczone do wody. Najciekawsze modele znajdziesz w ofercie Addnature.pl w kategorii „buty kajakowe”.

Co zapakować na wyprawę kajakową?

Czy to pakując się na krótką, kilkugodzinną wyprawę czy kilkudniowy spływ kajakowy, warto pamiętać o zapakowaniu ekwipunku z najbardziej potrzebnymi akcesoriami, prowiantem i małą apteczką. Swoje cenne przedmioty trzeba przy tym zapakować do dobrej, wodoszczelnej torby, którą nie trudno zakupić w sklepach sportowych w sekcji sportów wodnych. Jeśli myślisz o wyjeździe na kajaki poważnie, szczególnie jako początkujący, na torbie i akcesoriach zabezpieczających Twoje rzeczy osobiste nie warto oszczędzać – telefon przyda Ci się w razie zagrożenia i chyba nikt nie chciałby, żeby zalał się podczas pierwszej wywrotki czy w razie nalania się odrobiny wody do wnętrza kajaka!

Orange and Yellow Kayak on the Sea Shore During a beautiful Day of Summer with Unrecognizable People Kayaking in the Background

Kompletując swój ekwipunek na spływ kajakowy musisz pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa. Nawet najbardziej doświadczeni kajakarze, traktujący spływy jako dyscyplinę sportu nie wybierają się na trasę bez kasku, kamizelki ratunkowej i czy przygotowanej wcześniej apteczki z bandażem, gazą, plastrami, środkami odkażającymi, lekami przeciwbólowymi czy środkami do łagodzenia ukąszeń owadów. Pamiętaj, by w torbie znalazł się też krem z wysokim filtrem UV, prowiant na czas spływu i komplet odzieży na zmianę. Wszystkie wodoszczelne worki z łatwością zapakujesz z przodu kajaka – pamiętaj jedynie, by drobne i ważne elementy (jak kluczyki do samochodu czy telefon) zapakować w kilka woreczków zabezpieczających i umieścić w głównym bagażu tak, by na wypadek wywrotki nie poleciały na dno!

Podstawy zachowania na kajakach – o czym pamiętać podczas spływu?

Wiele osób już na początku decyduje się na zakup własnego kajaka i choć nie jest to oczywiście zabronione, warto szukać kajaków w sklepach które będą w stanie doradzić co do wyboru odpowiedniego modelu. Bez względu jednak na to czy kupisz kajak, czy też go wypożyczysz, przed wejściem do wody koniecznie zapoznaj się z podstawowymi zasadami pływania w kajakach. Na początek dobrze jest płynąć w dwie osoby, z osobą cięższą siedzącą z tyłu i pełniącą rolę sternika, a lżejszą z przodu, nawigującą po trasie. Wyprawa w dwie osoby nie tylko sprawi, że cały spływ będzie bezpieczniejszy, ale też pozwoli zmniejszyć nieco wysiłek związany z wiosłowaniem, który przewyższył już śmiałe oczekiwania wielu początkujących kajakarzy.

Kajakarstwo to świetna zabawa i ciekawa alternatywa dla typowych sportów wodnych. Jeśli chcesz wypróbować własnych sił, pamiętaj jedynie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, dobrym wyposażeniu i wyborze łatwej trasy. Im więcej czasu poświęcisz na naukę, tym więcej przyjemności będziesz czerpać ze spływu!

Poprzedni

Czy (i jak) dieta wpływa na samopoczucie?

Jaki materac dla sportowca?

Następny