Jakie buty na siłownię?

, , Tagi

Gdy chcemy zapisać się na siłownię wybieramy odpowiednie miejsce, najlepiej cieszące się dobrą renomą. Mało kto w pierwszej kolejności myśli o tak fundamentalnych sprawach jak właściwy ubiór. Tymczasem jest to bardzo istotny element udanego treningu. Szczególnie, jeśli chodzi o buty.

Klapki i trampki wykluczone!

Podłoga w siłowni powinna być antypoślizgowa, jednak kluczowe są również odpowiednie buty. Klapki czy trampki odpadają. Klapki są bardzo niestabilne, zsuwają się z nogi, mogą powodować skręcenie stopy, lub poślizgnięcie. Jednym słowem nie nadają się do ćwiczeń. Podobnie rzecz wygląda w przypadku tak zwanych trampek. Chociaż są to buty bardziej stabilne i wiązane, ponadto mają gumową podeszwę, to również mogą spowodować poślizgnięcie, ponadto nie usztywniają stawu skokowego, przez co są przyczyną jego skręcenia. To w dużej mierze tak, jakbyśmy ćwiczyli boso. Ponadto istnieją różne rodzaje trampek, niektóre są wykonane nie z gumy, ale z mieszanek różnych materiałów, przez co stają się bardzo śliskie, nawet w miejscu wyłożonym wykładziną. Ani klapki ani trampki nie zapewniają ochrony stopy, w siłowni łatwo o coś zahaczyć często zdarza się również, że coś może upaść na nogę, na przykład ciężarek. Fioletowe i odchodzące od skóry paznokcie to oczywiście niczyje marzenie. Dlatego te dwa rodzaje butów są wykluczone.

Buty sportowe

Wydawałoby się, że mądrzej postępują ci, którzy wybierają buty sportowe. Można je przecież dostać w każdym sklepie z butami. Jednak nawet buty, które wyglądają na sportowe wcale takie nie muszą być. Jedynie wyglądem je przypominają, tak naprawdę nie nadają się do ćwiczeń. Nie różnią się od trampek swoją stabilnością, są śliskie. Tym samym również powodują ryzyko kontuzji. Innym mankamentem takich butów jest to, że pomimo dość wysokiej ceny szybko się zużywają – konieczne staje się zakupienie nowej pary, z tym samym skutkiem. Nie oznacza to, że w zwykłym sklepie obuwniczym nie dostaniemy butów, których szukamy. Musimy jednak wiedzieć dokładnie jak powinny wyglądać. Jeśli nie jest możliwe odnalezienie odpowiedniego obuwia tam gdzie się udaliśmy, konieczne będzie udanie się do sklepu sportowego. Mniej doświadczone osoby powinny poprosić o pomoc doświadczonych ekspedientów.

Buty do biegania nie na siłownię

Wielu z nas, szczególnie na początku, nie za bardzo widzi różnicę pomiędzy butami nadającymi się do ćwiczeń na siłowni, a takimi jakie nadają się do innych dyscyplin. Na przykład jeśli chodzi o buty do biegania. One są najczęściej dostępne w sklepach ogólnych z różnymi rodzajami butów. Są to buty z tak zwaną amortyzacją. Pomocne są w przypadku biegania, ponieważ zmniejszają wstrząsy podczas biegania po utwardzonej powierzchni. Tym samym wspomagają stawy i chronią przed kontuzjami biegaczy. Nie są jednak polecane dla osób, które będą trenowały na siłowni lub w klubie fitness. Mogą wręcz powodować utratę równowagi, co kończy się oczywiście często poślizgnięciem lub upadkiem.

Odpowiednie buty na siłownię

Przede wszystkim muszą być w odpowiednim rozmiarze. Nawet ze skarpetką nie powinny nigdzie uciskać. Weźmy poprawkę na to, że podczas ćwiczeń stopy również intensywnie się pocą. Dlatego łatwo o otarcia i odparzenia, o ile nie został wybrany odpowiedni rozmiar obuwia. Zatem ważne jest również to z czego jest zbudowany but. Nie mogą to być materiały nie przepuszczające powietrza. Na przykład sztuczna skóra. Producenci sportowych butów wprowadzają na rynek buty specjalnie oddychające, wykonane z syntetycznych, ale przepuszczających powietrze i oddających wilgoć na zewnątrz. Na siłownię nadają się również buty sportowe wykonane ze skóry naturalnej. Ten materiał również w odpowiednim stopniu odprowadza wilgoć i zapewnia komfort użytkowania. Z czasem buty takie dopasowują się idealnie do stopy właściciela, przez co zapewniają jeszcze większy komfort. Kolejną kwestią jest, że buty muszą zapewniać stabilność stawowi skokowemu. Powinny zatem sięgać do kostki, a ściany buta powinny mieć pewną grubość. Buty nie muszą być koniecznie wiązane, jednak dobrze przylegające do stopy. Jeśli są sznurówki, powinny być moce i dobrze zawiązane, by nie rozwiązały się w czasie ćwiczeń. Dobre buty sportowe na siłownię oczywiście są również dość wytrzymałe. Takie buty dostaniemy u sprawdzonych producentów butów sportowych. Nie są one najczęściej tanie, wręcz przeciwnie, ale wystarczą na wiele miesięcy, a nawet lat użytkowania.

Buty dwubój

Niektóre osoby potrzebują większej stabilizacji. Warto o nią zadbać szczególnie na początku. Prawidłowa stabilizacja pomaga w tym szczególnym okresie rozpoczęcia przygody ze sportem, ponieważ pomaga uniknąć problemów z kontuzjami, a także zwiększa efektywność treningu. Buty dwubój posiadają specjalnie wyprofilowaną podeszwę. Na pięcie znajduje się specjalne podbicie. Obcas ten pomaga zachować równowagę na przykład podczas ćwiczeń wymagających wykonania przysiadu, również na przykład przysiadu z ciężarkami lub sztangą. Gwarantuje to wysoką poprawność ćwiczeń.

Poprzedni

Zabiegi kosmetyczne, które szkodzą

Fitoreksja – czym jest oraz objawy

Następny

Dodaj komentarz