Sposoby na pozbycie się rtęci z organizmu

, Tagi , , ,

Metale ciężkie niestety otaczają nas praktycznie od każdej strony. Wchłaniamy je przez skórę, drogi oddechowe, a co najważniejsze, często w ogóle nie zdajemy sobie z tego uwagi. Wszyscy jesteśmy w jakimś stopniu nimi zatruci. Karmiące matki mają w mleku metale, które następnie spożywają ich dzieci. Co zrobić, aby oczyścić się z metali ciężkich?

Zagrożenie płynące z metali ciężkich

Metale ciężkie znajdują się współcześnie nie tylko w spalinach samochodów, są nieodzowną częścią naszego życia i nie jest tu mowa tylko o osobach palących papierosy, choć stwierdzono, że w dymie papierosowym znajdują się duże ilości metali ciężkich. Współcześnie metale te przyjmujemy w jedzeniu, w wodzie, jaką spożywamy, a czasem trzymamy je w domu i jesteśmy stale narażeni na ich wpływ. Przykładem tego są na przykład termometry rtęciowe oraz żarówki energooszczędne, zawierające rtęć, ale również zwykłe meble, które zawierają metale ciężkie. Rtęć jest bardzo niebezpiecznym metalem, o czego nie jest świadomych większość ludzi. Prowadzi do ciężkich uszkodzeń ciała, kumuluje się w nerkach niszcząc je. Wielu ludzi nie wie jak zachować się w przypadku, gdy rozbije się termometr rtęciowy. Choć są one już wyłączone z użytku, to w dalszym ciągu znajduje się ich bardzo wiele w gospodarstwach domowych. Nikt o nich nie myśli do czasu gdy zdarzy się wypadek i się nie stłuką. Nie należy wtedy panikować, ponieważ rtęć nie jest groźna, nawet niechcący wypita. Najczęściej w takich wypadkach nie ma żadnego postępowania lekarskiego, zostaje ona po prostu wydalona z organizmu. Znacznie gorsze są opary rtęci (uwalniają się pod wpływem ciepła, dlatego w żarówce są wyjątkowo niebezpieczne), które są wysoko toksyczne i trujące. Powodują silne zatrucie, objawiające się szeregiem zmian psychicznych i fizycznych, a nawet śmiercią. Dlatego rozlaną rtęć trzeba jak najszybciej uprzątnąć. Lecz to nie wszystko. Pod żadnym pozorem nie wolno jej wyrzucać do śmieci (nie wszyscy są świadomi iż grozi za wyrzucenie termometru do śmieci mandat do pięciu tysięcy złotych). Nie wolno jej również przechowywać w pomieszczeniach. Trzeba zebrać wszystko co wydostało się z termometru oraz sam termometr i zalać zwykłą wodą kranową. Zatrzymuje to wytwarzanie trujących gazów. Następnie zabezpieczoną rtęć należy oddać do utylizacji (często w punktach zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego). Niekiedy istnieje możliwość oddania termometru do apteki, punktów takich należy szukać w internecie. Neutralizatorami oparów rtęci są siarka oraz węgiel aktywowany.

Usuwanie rtęci z organizmu

Chociaż nie da się całkowicie uniknąć wchłaniania do organizmu rtęci, można to zagrożenie obniżyć, a następnie poprzez cykliczne oczyszczanie, dodatkowo zmniejszyć jej problematyczność. Przede wszystkim nie nastręczajmy sobie niepotrzebnej ekspozycji na działanie metali ciężkich. Nasz organizm sam w sobie ma ogromną moc naprawczą. Najważniejsze to nie przeszkadzać mu w procesie oczyszczania złogów metali. Przede wszystkim pozbywamy się świetlówek z rtęcią oraz termometrów z domu, utylizując je. Ograniczamy również spożywanie nadmiernej ilości ryb, które niestety są w dużej mierze skażone tym pierwiastkiem Podobnie rzecz ma się ze wszystkimi owocami morza. Ważne jest filtrowanie wody, którą pijemy, niezbędne są filtry wody. Oprócz tego sposobami na pozbycie się rtęci są:

Zielony detoks. Algi morskie takie jak spirulina i chlorella w znacznym stopniu przyczyniają się do związania i usunięcia z organizmu metali ciężkich, w tym rtęci. Można spożywać je w odpowiednich proporcjach, albo zjadać samą chlorellę, która przoduje w detoksykacji. Ważne jest również wybranie alg z firm najlepszej jakości, ponieważ niektóre chlorelle pochodzą z mórz i oceanów, które są w dużym stopniu same skażone rtęcią. Również sam chlorofil, jeden z głównych składników alg, wypijany jako skondensowany napój, jest pomocny w usuwaniu skutków narażenia na oddziaływanie rtęci. Istnieją również zielone rośliny, które są w tym bardzo pomocne. Jest to na przykład niedoceniana w naszym kraju kolendra. Już dwie niewielkie łyżeczki pesto z kolendry działają detoksykując. Istnieją również w sprzedaży specjalne tabletki z wyciągiem z kolendry. Roślinę tą można hodować samodzielnie w przydomowym ogródku. Inną rośliną pomocą w detoksie jest na przykład pietruszka, jaka także nadaje się do samodzielnej hodowli.

Nalewka odtruwająca. Warto korzystać z roślin wspomagających nerki, wątrobę, oraz odtruwających. Nalewka do picia odtruwająca powinna zawierają kolendrę, chlorellę, a także spore ilości naturalnego selenu. Znajduje się on w algach, ale także w innych roślinach takich jak kapusta, szparagi, pestki dyni.

Ćwiczenia i pot. To jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się nadmiernej ilości rtęci z organizmu. Ruch powoduje wytworzenie się specjalnych enzymów, które biorą udział w usuwaniu metali ciężkich z organizmu. Oprócz tego ten, kto intensywnie się rusza, również intensywnie wydziela pot oraz mocz, co także pomaga w detoksykacji oraz odciąża organizm. Zalecane jest również korzystanie z sauny, w celu pobudzenia procesu pocenia się.

Poprzedni

Zalety rozciągniętego ciała

Zabiegi kosmetyczne, które szkodzą

Następny

Dodaj komentarz