Trening funkcjonalny bije rekordy popularności

Tagi

Moda na aktywność fizyczną jest coraz bardziej widoczna wśród współczesnego społeczeństwa. Na siłownię czy do klubu fitness uczęszcza coraz więcej osób. Do najpopularniejszych treningów należy trening funkcjonalny, polegający na wykonywaniu nieograniczonych, wielopłaszczyznowych ruchach w szybkim tempie i w dużej ilości powtórzeń. Jego podstawowymi założeniami są rozbudowa masy mięśniowej i wszechstronne wzmocnienie mięśni.

Czym jest, a czym nie jest trening funkcjonalny?

Bardzo często spotkać się można z definicją, mówiącą o tym, że podczas tego rodzaju treningu wykonujemy ćwiczenia odwzorowujące ruchy z dnia codziennego, jednak w znacznie szybszym tempie. Profesjonalni trenerzy zwracają uwagę na błędy w tej definicji. Spróbujmy więc znaleźć podobieństwa pomiędzy tym, jak nasze ciało zachowuje się na co dzień, a ćwiczeniami, tj. zarzuty, wyskoki, swingi i burpee. Jest to niemożliwe! Należy mieć świadomość, że trening funkcjonalny nie jest przeniesieniem ruchów z codzienności na salę treningową.

Trening funkcjonalny skoncentrowany jest na współdziałaniu wszystkich grup mięśniowych.  Rozwijane są fundamentalne wzorce ruchowe tj. pchanie, zwisy, dociąganie, przysiady, skręty tułowia oraz chód. Trening koncentruje się na sile mięśniowej, poprawie mobilności i stabilizacji. To, co go wyróżnia, to bardzo szybkie tempo, ćwiczenia wykonywane są w zawrotnym tempie, a serie trwają ok. 45-90 sekund, a po wykonaniu jednej przechodzimy od razu do następnej.

Podczas treningu wykorzystuje się różnego rodzaju sprzęt. Ważne jest, aby ćwiczenia były różnorodne, a trening urozmaicony. Trenerzy sięgają po taśmy, kettle, piłki lekarskie, sztangielki, stepy, płotki i skrzynie. Nadrzędny cel treningu stanowi poprawa konkretnej funkcji ciała bądź grupy funkcji.

Korzyści dla ciała

Trening funkcjonalny nie polega na izolowaniu poszczególnych partii mięśniowych, a na wzorcach ruchów. Jest polecany w celu poprawy siły, koordynacji ruchowej, szybkości i kondycji. Doskonale sprawdza się przy korygowaniu niektórych wad postawy i efektów niewłaściwego, siedzącego trybu życia. Poprzez trening funkcjonalny możemy wzmocnić te mięśnie, które często są zaniedbywane w życiu codziennym, czyli mięśnie głębokie. To one odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy ciała oraz stabilizują kręgosłup. To także propozycja dla osób, które chcą pozbyć się nadmiernych kilogramów i spalić tkankę tłuszczową. Angażując całe ciało, wykonując ćwiczenia szybko i dynamicznie, przyczyniamy się do przyśpieszenia metabolizmu.

Do zalet treningu możemy zaliczyć m.in. wysoką intensywność ćwiczeń, brak nadmiernego rozrostu mięśni, poprawę ogólnej sprawności fizycznej, możliwość wymodelowania zgrabnej sylwetki i poprawę wydolności fizycznej. Trzeba jednak pamiętać, że intensywność i rodzaj ćwiczeń muszą być dostosowane indywidualnie do naszych możliwości i ewentualnych problemów z konkretnymi stawami, w przeciwnym razie istnieje wysokie ryzyko wystąpienia kontuzji.

W klubie fitness, pod okiem trenera

Trening funkcjonalny wykonujemy na siłowni oraz w klubach fitness, które wyposażone są w odpowiedni sprzęt, jak kettlebell, bramy, podesty, TRX, klatki do stretchingu, piłki i sztangielki. Doskonałym do tego miejscem będzie więc klub fitness. Co więcej, dla początkujących polecamy wsparcie trenera, który pokaże, jaki rodzaj ćwiczeń wykonywać i w jaki sposób. Doradzi także tym, którzy zmagają się z kontuzjami lub konkretne partie ciała wymagają większej uwagi.

Poprzedni

Mity na temat budowania masy mięśniowej

Buty Nike Force – niezawodny numer 1 w mojej szafie

Następny