Jak wygląda metabolizm lipidów?

Tagi

Metabolizm, czyli reakcje chemiczne zachodzące w komórkach, które pod wpływem enzymów przekształcają związki organiczne w energię. Lipidy to bardzo zróżnicowana grupa związków nie rozpuszczalnych lub bardzo mało rozpuszczalnych w wodzie. Tłuszcze to jedna z podgrup szerokiej grupy lipidów występujących w naturze. Do grupy lipidów zaliczamy: kwasy tłuszczowe, glicerolipidy, steroidy czy prenole. Każda z tych grup odgrywa ważną rolę na przykład glicerolipidy spełniają funkcję magazynową, steroidy pełnią rolę hormonów i cząstek sygnałowych, prenole są przeciwutleniaczami.

Zadania lipidów

Głównym zadaniem tych związków jest magazynowanie energii, innym zakresem jest przenoszenie elektronów, hormonów czy działanie jako przekaźników wewnątrzkomórkowych. Pomagają one również w budowie błon komórkowych.

Pokarm jako forma dostarczania lipidów

W czasie jedzenia dostarczamy organizmowi najwięcej tłuszczy obojętnych, gdy pokarm trafi do żołądka rozpoczyna się proces rozdrabniania lipidów i wyodrębnienie kropli lipidowej. Poprzez zachodzące reakcje z udziałem kwasów żołądkowych, żółciowych i soli następuje zmiana tłuszczów w kwasy tłuszczowe. Na tym etapie organizm wchłania witaminy A,D,E i K, które są rozpuszczalne w tłuszczach i dzięki zachodzącym reakcją większe ilości tych witamin mogą zostać przekazane do komórek. Wolne kwasy tłuszczowe absorbowane są dzięki lipidom w jelicie, wątrobie, mięśniach.

Funkcje lipidów

Biologiczne funkcje lipidów to: magazynowanie energii, udział w przesyłaniu sygnałów i tworzenie błon biologicznych. Wszystkie te funkcje odgrywają ważną rolę w każdym organizmie, a prawidłowy ich przebieg pozwala na zgromadzenie potrzebnej ilości energii, budulca jak również przesyłanie prawidłowych sygnałów do innych komórek.

Lipidy ważny składnik diety

Nawet małe ilości lipidów są niezbędne w każdej diecie, pozwalają one na łatwiejsze wchłanianie witamin, gromadzenie energii w komórkach. Powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi niezbędnych kwasów tłuszczowych takich jak omega-3 czy omega-6 bardzo ważnych na każdym etapie życia.

Zasady żywienia

Metabolizm lipidów pozwala na przekształcenie tłuszczów nienasyconych dostarczanych organizmowi w potrzebne związki dla prawidłowej budowy błon, gromadzenia energii czy dostarczanie witamin. Ważną zasadą jest by nie przekroczyć dziennego zapotrzebowania, nadmiar tłuszczów w organizmie jest powodem występowania wielu chorób. Dostarczanie organizmowi steroli roślinnych, zwiększenie aktywności fizycznej modyfikacja diety pozwoli na uniknięcie zaburzeń związanych z metabolizmu lipidów. Prawidłowa ilość lipidów dostarczanych organizmowi pozwala na zdobycie odpowiedniej ilość budulca będącego podstawą budowy błon komórkowych, a zmagazynowana energia pozwala na utrzymanie odpowiedniej ciepłoty ciała i aktywności człowieka.

Poprzedni

Skutki uboczne stosowania l argininy

Najmniej kaloryczny chleb

Następny

Dodaj komentarz