Niskokaloryczne przekąski

Tagi ,

Każda dieta z założenia opiera się na spożywaniu mniejszej ilości kalorii niż zazwyczaj. Czy możliwe jest przeprowadzenie diety bez dyskomfortu w postaci towarzyszącego nam wszędzie ssania w żołądku?

Sens przekąski

Jedzenie przekąsek podczas diety nie jest grzechem ani fanaberią. Przydaje się szczególnie osobom, które spędzają dnie poza domem i nie zawsze mają okazję zjeść porządny posiłek. Spożywanie nadmiernej ilości pieczywa, szczególnie białego, a także batonów z automatu nie służy ciału ani diecie. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że także słodzone napoje dostarczają wielkiej ilości pustych kalorii. Nawet rzekomo zdrowe kupne soki owocowe, którymi niektórzy odchudzający się próbują zapełnić swój żołądek, zawierają mnóstwo cukru.

Niesłodzona herbata posiada liczbę kalorii bliską zeru podczas gdy wystarczą dwie łyżeczki cukru, aby kaloryczność wzrosła nawet do 200 kcal. Jak wiadomo nawet taka ilość ma niebagatelne znaczenie przy diecie. W dodatku cukier często przyczynia się do wzrostu aktywności, która trwa góra dwie godziny. Następnie po takim skoku pojawia się zniechęcenie i zmęczenie. W takiej sytuacji znów sięgamy po coś słodkiego lub kolejny posiłek a kilogramów przybywa.

Dobrze dobrana i zdrowa przekąska to taka, która zawiera niską ilość cukru, a przy tym węglowodany uwalniane są stopniowo. Dzięki temu do następnego posiłku głód będzie mniej odczuwalny. Ponadto dzięki temu w rezultacie zjedzona zostanie znacznie mniejsza ilość pokarmu. Przekąski należy jeść głównie wtedy gdy zaczynamy odczuwać głód a do następnego posiłku zostało jeszcze dużo czasu.

Przygotowanie zdrowych posiłków jest znacznie trudniejsze niż ich kupienie na miejscu, lecz z pewnością warto to zrobić. Niektóre niskokaloryczne przekąski kupić można wcześniej w formie gotowej i nosić ze sobą.

Zdrowie między posiłkami

Istnieje wiele pokarmów, które zawierają mniej niż 200 a nawet mniej niż 100 kalorii. Nie musi to być nudne i niesmaczne jedzenie. Wcale nie koniecznie należy zjadać surowe warzywa bez smaku, które w dodatku trudno jest przechowywać.

Do polecanych przekąsek można zaliczyć na przykład orzechy jak migdały lub pistacje. Należy jednak pamiętać by nie przekraczać ilości trzech garści. Innym rozwiązaniem może być szklanka przygotowanego za pomocą blendera koktajlu ze świeżych owoców i kefiru lub jogurtu naturalnego. Także soki warzywne, na przykład pomidorowy lub z kilku warzyw są dobre między posiłkami. Zarówno koktajle jak i soki są sycące i dobrze smakują. Wpływają także na dobre samopoczucie i odporność człowieka.

Jako przekąski wykorzystajmy dwie, trzy garści suszonych owoców na przykład moreli, jednak nie tych słodzonych (kandyzowanych) lecz poddanych tylko odpowiedniej obróbce bez dodatków. Potrzebę pochrupania tłustych czipsów zastąpmy chrupkimi suszonymi jabłkami. Z początku organizm będzie stale domagał się słodkich przekąsek, ale po pewnym czasie przestawi się na nowe warunki.

Poprzedni

Obrzęk powiek – jak sobie z tym radzić?

Węglowodany złożone w diecie

Następny

Dodaj komentarz