Tabletki na odchudzanie bez recepty

Tagi , , , ,

Suplementy wspomagające odchudzanie budzą dużo wątpliwości zarówno w kontekście „brać czy nie brać”. Jak i w ujęciu „jeśli brać, to jakie?” Niektóre z nich są dostępne bez recepty, inne z przepisu lekarza. Co sugeruje ich potencjalną szkodliwość i przeznaczenie dla konkretnej grupy osób. Zanim sięgnie się po taki preparat, warto poznać jego skład i działanie poszczególnych komponentów.

Najczęstsze składniki preparatów odchudzających dostępnych bez recepty:

  • Wypełniacze hamujące apetyt – zalicza się do nich m.in. błonnik, który pęcznieje w żołądku sprawiając wrażenie sytości. Błonnik to również naturalna szczotka dla układu pokarmowego, wymiatająca zalegające resztki i przyspieszająca przemianę materii. Błonnik można znaleźć w postaci takich składników jak glukomannan. Galaktomannan, ksantan, pektyny, agar-agar oraz wyciągi z ananasa, jabłek, buraków, fasoli, słonecznika, alg. Szczególnie skuteczny jest glukomannan, który może wchłonąć objętościowo aż 200 razy więcej wody.
  • Substancje ograniczające wchłanianie tłuszczu – zaliczają się do nich m.in. kwas hydroksycytrynowy – HCA, kwas gymneminowy, flawonole. Działanie tych substancji polega na hamowaniu wydzielania enzymów trawiennych. Dzięki temu nie wszystkie dostarczone składniki. Są rozkładane i wchłaniane, przez masz układ pokarmowy. Część z nich pozostaje niestrawiona, jest wydalana z organizmu. Na tej zasadzie działa m.in. jeden z szeroko reklamowanych preparatów Alli, który hamuje wchłanianie tłuszczu. Niestety zażywanie Alli wymaga restrykcyjnego ograniczenia tłuszczu w diecie. Gdyż jest on potem wydalany poza organizm wszelkimi drogami prowadząc do dużego dyskomfortu.
  • Spalacze energii – zaliczają są do nich substancje. Które w połączeniu z wysiłkiem fizycznym podwyższając termo genezę. Pozwalają na większy wydatek energetyczny i szybsze spalanie tłuszczu. Zalicza się do nich popularna L-karnityna, kofeina i kwas linolowy CLA. Preparaty z kofeiną trzeba stosować ostrożnie, gdyż ich przedawkowanie niesie ze sobą przykre skutki uboczne. Natomiast skuteczność L-karnityny wciąż jeszcze jest na etapie badań.
  • Inne wspomagacze – są to często monoskładnikowe preparaty o jednokierunkowym działaniu. Przykładem może być chrom hamujący łaknienie na słodycze. Magnez z Wit B6 poprawiający ogólny metabolizm, chitosan – żel wiążący cząsteczki tłuszczu, tabletki ziołowe o działaniu przeczyszczającym. Warto rozważyć suplementy z fasolaminą która blokuje enzymy trawiące skrobię.

Tabletki odchudzające na receptę przepisywane przez lekarza wymagają wyjątkowej sytuacji. Przeznaczone jedynie dla osób z dużą otyłością. Na rynku dostępnych jest niewiele takich preparatów, a doświadczenia z przeszłości pokazują. Że co pewien czas któryś z nich jest wycofywany na skutek udowodnionej szkodliwości. Do takich preparatów zalicza się m.in. inhibitory tłuszczu z niesławną Meridią, zakazaną w krajach UE z powodu jej szkodliwości. Lek ten opiera się na działaniu substancji zwanej sibutraminą. Która hamuje łaknienie i jednocześnie oddziałując na gospodarkę hormonalną zwiększa spalanie kalorii.

Poprzedni

Jakie mięśnie trenują pompki i przysiady?

Odchudzanie tasiemcem

Następny

Dodaj komentarz