Czy mleko tuczy?

Tagi , ,

Nikomu nie trzeba chyba przypominać o prozdrowotnych właściwościach mleka, jednak wiele osób rezygnuje z picia tego pełnowartościowego napoju. Dlaczego? Ponieważ wciąż jeszcze krąży błędne przekonanie, że mleko tuczy. Mleko nie zawiera pustych kalorii. Jego skład to istna bomba odżywcza dla naszego ciała i ducha, dlatego też działanie tego napoju nieprzerwanie doceniają lekarze i dietetycy ze wszystkich stron świata. Naturalne mleko nie jest oczywiście napojem całkowicie pozbawionym kalorii. Jedna jego szklanka ma o połowę mniej kalorii niż pączek!

Dlaczego jeszcze powinniśmy pić mleko?

Mleko jest najlepszym produktem zawierających pełnowartościowy wapń, czyli główny budulec ludzkich kości. Jest to główny powód dla tego, że produkty mleczne powinny pić zwłaszcza dzieci w okresie dorastania. Spożywanie zalecanej przez lekarzy i specjalistów dziennej dawki mleka pokrywa 100 % zapotrzebowania ludzkiego organizmu na wapń. Ponadto tłuszcz mleczny jest bardzo ważnym składnikiem każdej diety, ponieważ to w nim rozpuszczają się witaminy A, D, E oraz K. W jego składzie nie sposób nie wymienić jeszcze wielu innych składników odżywczych, takich jak białko, magnez i witaminy z grupy B, A, D i E.

Jakie mleko jest najlepsze?

Pewnie nikogo nie zdziwi fakt, że najlepsze mleko to to pochodzące prosto od krowy albo kozy. Powód takiego stanu rzeczy jest banalnie prosty – ten naturalny napój nie musiał przechodzić żadnych procesów technologicznych i jest najbogatszy w cenne dla zdrowia witaminy i minerały. Produkty mleczne dostępne na sklepowych półkach są nieco dalsze od ideału. Procesy pasteryzacji, homogenizacji i normalizacji zawartości tłuszczu (odłuszczania) powodują, że znacznie obniża się wartość odżywcza mleka. Pod wpływem wykorzystywanej przy tych procesach wysokiej temperatury rozkładają się naturalne białka i niszczeje część witamin. Mleko o zerowej zawartości tłuszczu może i nie jest kaloryczne, ale ma również swoją o wiele gorszą stronę. Tego rodzaju zmodyfikowane mleko nie zawiera cennych dla życia i zdrowia witamin, a przede wszystkim witaminy D, którą lekarzom zdarza się określać mianem eliksiru życia. Stojąc przed sklepową półką (jeżeli oczywiście nie mamy możliwości wypić szklanki mleka prosto od krowy) warto wybierać napój, którego zawartość tłuszczu waha się pomiędzy 1,5-3,2%.

Jakie mleko tuczy?

Czy nie zdarzało się wam wypić mleka z dodatkiem miodu, kakao czy czekoladowych płatków? Na pewno tak, stąd też błędne przekonanie o jego właściwościach tuczących. Mleko podobnie jak wiele innych produktów niekorzystnie wpłynie na naszą sylwetkę z kalorycznymi dodatkami, jak również pite w nadmiarze. Optymalna dawka tego napoju dziennie wynosi dwie szklanki. Nie należy jednak wypijać duszkiem szklanki mleka tuż przed położeniem się spać. Jest to czas, w którym nasz organizm, a wraz z nim nasz metabolizm zwalnia i napój ten może nie strawić się do końca.

Mleko a nietolerancja laktozy

Laktoza zawarta w mleku to swojego rodzaju cukier, który nadaje mu ten niepowtarzalny smak i zapach. Osoby, które nie tolerują tego składnika niestety muszą całkowicie odstawić ten napój. Nie oznacza to jednak, że w ich codziennym menu nie mogą figurować przetworzone produkty mleczne, takie jak kefir, maślanka, twarogi i przeróżne sery.

Poprzedni

Czy kawa jest zdrowa?

Jak gotować fasolkę szparagową ?

Następny

Dodaj komentarz