Dieta Ornisha i jej efekty

Tagi , , , ,

Dieta amerykańskiego kardiologa doktora Deana Ornisha jest nie tylko kuracją odchudzającą, ale również alternatywnym sposobem leczenia zmian miażdżycowych w organizmie człowieka. Największą popularnością cieszy się ona w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest ona jedną z trzech najchętniej stosowanych diet. W Polsce moda na dietę doktora Ornisha pojawiła się wraz z wydaniem książki jej autora pod tytułem „Eat More, Weigh Less”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza: jedz więcej, waż mniej. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, na czym polega dieta i odkryj efekty, jakie może przynieść ci jej stosowanie!

Zasady diety Ornisha

Doktor Ornish stworzył dietę wykluczającą z naszego jadłospisu produkty mięsne, które zastąpił dużą ilością węglowodanów (75% dziennego jadłospisu), białka (15%) i tłuszczy pochodzenia roślinnego (10%). Główną zasadą jest stosowanie się do stworzonej listy dostępnych produktów i jedzenie ich dość często, w porcjach, które zapewnią zaspokojenie apetytu. Autor twierdzi, że dzięki takiemu systemowi i dużej ilości błonnika nie będziemy tak często odczuwać głodu.

[AdSense-A]

Mimo tego, że podczas stosowania tej kuracji odchudzającej nie musimy liczyć kalorii, to uchodzi ona za dość rygorystyczną. Podstawę stanowią niskotłuszczowe produkty pochodzenia roślinnego, które podzielić możemy na 5 grup:

Grupa pierwsza obejmuje produkty najzdrowsze, czyli owoce, nasiona roślin strączkowych, pełne ziarna zbóż, warzywa, produkty sojowe, białko jaja, beztłuszczowe produkty mleczne.
Grupa druga to orzechy, nasiona, awokado, oleje (preferowany jest olej rzepakowy), warzywa w puszkach, odtłuszczone produkty mleczne (1%), bezkofeinowe napoje.
Grupa trzecia, czyli umiarkowane ilości słodyczy, niskotłuszczowe produkty mleczne (2%), margaryny miękkie i owoce morza.
Grupę czwartą stanowią pełnotłuste produkty mleczne, majonez, margaryna, ciasta, ciastka, placki, ryby, drób.
Grupa piąta, czyli ta najbardziej niezdrowa obejmuje produkty takie jak żółtka jaj, masło, smażony drób, smażone ryby, czerwone mięso, podroby, śmietana.
Lista grup stanowi swojego rodzaju piramidę żywienia, w której szczyt stanowią produkty najbardziej korzystne dla naszego zdrowia, a im niżej schodzimy ich jakość się pogarsza.

Jakie efekty niesie ze sobą kuracja doktora Ornisha?

Mimo tego, że dieta jest naprawdę bardzo restrykcyjna to nie niesie ona ze sobą powalających efektów. W przeciągu miesiąca możemy stracić maksymalnie 5 zbędnych kilogramów, co dla wielu jest ilością niewystarczającą. Wielu lekarzy uważa nawet, że dieta jest szkodliwa ze względu na to, że może prowadzić do utraty cennych witamin i minerałów w organizmie człowieka.

Kuracja ta zalecana jest szczególnie osobom, które cierpią na choroby serca, cukrzycę i choroby nowotworowe.

Poprzedni

Ketchup – Fakty i Mity

Czy wodorosty w diecie to dobry pomysł?

Następny

Dodaj komentarz