Metabolizm to szereg procesów chemicznych i zmian energetycznych, jakie zachodzą w naszym ustroju, warunkując jego funkcjonowanie, regenerację i rozwój. Tempo metabolizmu jest indywidualne dla każdego człowieka i w pewnym stopniu uwarunkowane, jednak istnieje wiele czynników zewnętrznych wpływających na nie, które modyfikując możemy wpływać zarazem na metabolizm.
Jakie są przyczyny spowolnionego metabolizmu?
Do najczęstszych przyczyn spowalniających pracę ustroju zalicza się wiek, płeć, uwarunkowania genetyczne, a także strefę klimatyczną, zmiany temperatury ciała wywołane chorobami, niewłaściwie komponowaną dietę, mało aktywny tryb życia. Osoby dbające o zdrowie i starające się żyć w taki sposób, aby nie doprowadzać do powstawania zbędnej tkanki tłuszczowej poszukują sposobów na przyspieszenie jej spalania również poprzez podkręcenie metabolizmu.
Najbardziej efektywne metody to:
- Odpowiednio komponowana dieta oraz przestrzeganie jej regularności i pół posiłków. Organizm zasilany częściej nie musi magazynować substancji, dlatego najbardziej optymalne jest spożywanie 5 posiłków dziennie.
- Metabolizm przyspiesza jedzenie posiłków białkowych z jednoczesnym ograniczeniem węglowodanów. Doskonałym sposobem na przyspieszenie spalania jest wprowadzenie do diety kilku jajek tygodniowo. Strawienie jednego jaja wymaga aż 35 kcal pobieranych z organicznych zapasów.
- Obowiązkowe sycące śniadanie pół godziny po wstaniu z łóżka powoduje, że organizm pracuje pełną parą trawiąc wszystko to, co otrzymał. Co ciekawsze odchudzanie będzie łatwiejsze z kawałkiem drożdżowego ciasta na śniadanie niż tylko z poranną kawą. Zjedzenie ciasta sprawi, że nie pojawi się wilczy głód na słodycze w porze popołudniowej.
- Obowiązkowo woda mineralna w ciągu dnia. Teorie na temat ilości są różne, jednak za minimum należy uznać 1,5 l wody zmineralizowanej. Im tęższa osoba tym więcej wody powinna pić. Warto też pamiętać, że woda bez minerałów ma tendencje do wypłukiwania z ustroju cennych związków, więc lepiej wybierać tę z minerałami. Ważny jest też dobór składu do konkretnej osoby. Duża ilość soli nie sprzyja odchudzaniu i prowadzi do opuchlizn.
- Regularna aktywność fizyczna, dostosowana do wieku, stanu zdrowia i możliwości fizycznych. Skuteczny może się okazać nawet systematyczny spacer. Dla osób aktywnych ćwiczenia aerobowe, jazda na rowerze, pływanie, zimą łyżwy i narty, nornic walking, bieganie, albo systematyczne treningi na siłowni
- Drastyczne ograniczenie tłuszczu powoduje, że organizm wzmaga produkcję tkanki tłuszczowej w wyniku niedoboru hormonu lektyny. Spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 zapobiega temu zjawisku.
- Unikanie stresu, relaks, kąpiele w olejkach aromatycznych, odpowiednio długi sen, rezygnacja z używek i papierosów korzystnie wpływają na samopoczucie i eliminują potrzebę podjadania.
- Systematyczne picie zielonej, czerwonej i czarnej herbaty, a także kawy i ostre przyprawy do posiłków pozytywnie przyspieszają metabolizm.