Codzienne nawyki, które źle wpływają na zdrowie

Tagi , , , , ,

Dużo czasu poświęca się na to, by omówić szkodliwe działanie używek. Mimo ostrzeżeń wielu ludzi je ignoruje i dalej niszczą zdrowie spożywając nadmierne ilości alkoholu, paląc papierosy, niezdrowo się odżywiając. Cóż więc dziwić się, że na wieść o tym, że istnieje wiele nawyków w codziennym życiu, jakie wpływają na zdrowie, wzruszają ramionami. Mimo to czasem warto pochylić się nad kilkoma szkodliwymi czynnościami wykonywanymi codziennie, aby być może znacząco zmienić swoje życie. Okazuje się, że czasem potrzeba naprawdę niewiele. Oto kilka niszczących zdrowie nawyków, jakie łatwo dają się usunąć z życia.

      1. Korzystanie z mikrofalówki. Zdania co do tego czy mikrofalówka jest zdrowa czy nie są podzielone. Wrogowie mikrofal są wyśmiewani przez ich oponentów twierdzących, że nie ma żadnego zagrożenia. Badania naukowe także są niejednoznaczne. Jednak korzystanie z mikrofalówki jest kiepskim pomysłem niezależnie od tego czy mikrofale są neutralne czy nie. Gdyby były to tylko kolejny z wielu powodów aby ją wynieść z kuchni. Mikrofalówka jest stworzona do podgrzewania prostego marketowego jedzenia. Jej obecność w kuchni często zwiększa spożycie śmieciowych potraw. Nawet zdrowe jedzenie takie jak warzywa po sesji w mikrofali mają znacznie mniejszą wartość odżywczą. Ponadto gotowe jedzenie lub obiad są podgrzewane najczęściej w plastykowym opakowaniu lub misce z tego materiału. Powoduje to przenikanie do jedzenia rakotwórczych substancji. Z czasem zabezpieczona mikrofalówka zaczyna szwankować, a wówczas fale wydostają się na zewnątrz. Powodują one zaburzenia rytmu serca, są szczególnie groźne dla osób po operacjach oraz z rozrusznikami.
      2. Przetrzymywanie moczu oraz kału. Nie zawsze jest możliwość skorzystania z toalety, ale jeśli zachodzi taka potrzeba wskazane jest aby jak najszybciej ją odnaleźć. Wstrzymywanie stolca i moczu powoduje nie tylko wielki dyskomfort ale również realne zagrożenie zdrowia. Przede wszystkim szkodliwy jest rozwój bakterii mogących doprowadzić do zakażeń dróg moczowych, pęcherza, nerek. Ponadto organizm narażony jest na ponowne wchłanianie szkodliwych skutków przemiany materii.
      3. Beztroskie zażywanie leków bez recepty. To, że coś jest bez recepty i bywa reklamowane w telewizji jako bezpieczny lek nie oznacza, że nie różni się niczym od cukierków. W połączeniu z alkoholem popularne środki na przeziębienie są nierzadko przyczyną śmierci.
      4. Zażywanie większych dawek leków niż w zaleceniu. Niektórzy ludzie zażywają większą dawkę leku w nadziei, że szybciej pomoże, nawet jeśli lekarz zalecił inaczej. Lekarstwa na receptę oprócz substancji leczącej zawierają szereg innych, jakie w zbyt dużej dawce uszkadzają wątrobę oraz nerki. Także sama właściwa substancja w większym stężeniu bywa przyczyną poważnych powikłań.
      5. Zaniedbywanie higieny jamy ustnej. Brzydkie zęby to nie tylko problem estetyczny. Tworząca się próchnica oraz bakterie żyjące w zmianach w zębach są zagrożeniem dla całego organizmu. Zatruwają ciało i doprowadzają do upośledzenia pracy ważnych narządów. Dlatego codzienne mycie zębów, usuwanie nagromadzonej płytki nazębnej i resztek pokarmowych z przestrzeni między zębowych jest bardzo ważne. Tak samo jak ograniczenie spożywania nadmiernej ilości cukru.
      6. Zbyt głośne słuchanie muzyki. Słuchawki towarzyszą wszędzie coraz szerszemu gronu osób. Niestety słuchanie muzyki w ten sposób doprowadza do znacznych ubytków w słuchu, w większym stopniu niż przez zwykły głośnik. Muzyka o nasileniu ponad dziewięćdziesiąt decybeli potrafi w ciągu kilku lat upośledzić słuch nawet w trzydziestu procentach.
      7. Niekorzystna pozycja. Podczas oglądania telewizji, korzystania z komputera, leżenia w łóżku przybieramy często dziwne pozycje. Szczególnie niekorzystne jest garbienie się w pozycji siedzącej oraz zakładanie nogi na nogę. Prowadzi to do zwyrodnień oraz deformacji kręgosłupa. Na starość kończy się to zgarbieniem oraz skrzywieniem kręgosłupa, a także chronicznymi, trudnymi do wyleczenia bólami. Błędem jest również podnoszenie ciężkich przedmiotów z pozycji z wyprostowanymi nogami. Obciąża to kręgosłup w odcinku lędźwiowym, najbardziej narażonym na urazy. Prawidłowo powinno się to robić z pozycji kucającej.
      8. Dotykanie twarzy i ust rękoma. Na rękach codziennie gromadzą się miliony zarazków i drobnoustrojów. Nawyk częstego dotykania twarzy i okolicy ust sprawia, że zostają one przeniesione w te miejsca. Podobnie złe skutki przynosi obgryzanie paznokci.
      9. Zbyt rzadkie wymienianie bielizny. Wydaje się oczywiste, że bieliznę należy codzień wymieniać, jednak nie dla wszystkich jest to jasne. Tymczasem brudna bielizna to wylęgarnia bakterii. Ponieważ znajduje się pod warstwą ubrania, dochodzi do niej mniej powietrza co sprawia, że czuć niezbyt przyjemny zapach. Podobnie rzecz się ma z pościelą, w której śpimy. Powinna być wymieniana kilka razy w miesiącu. W przeciwnym razie brudna pościel doprowadza na przykład do zaostrzenia zmian trądzikowych na skórze. Ponadto w łóżku gromadzą się liczne roztocza. Są one przyczyną bardzo dokuczliwych alergii.
Poprzedni

Jak dbać o oczy?

Największe błędy popełniane w żywieniu dzieci

Następny

Dodaj komentarz