Historia stosowania baniek chińskich w medycynie naturalnej sięga co najmniej 3000 lat wstecz. Właściwie stosowane, pomagają na wiele dolegliwości, a także wspomagają działanie diet i ćwiczeń fizycznych przy modelowaniu sylwetki.
Czym są bańki chińskie?
Mechanizm działania bańki chińskiej jest w zasadzie taki sam jak w przypadku baniek stosowanych przy przeziębieniach. Chodzi bowiem o wytworzenie podciśnienia i zassanie skóry do wewnątrz bańki. Do niedawna stosowano przede wszystkim bańki ogniowe lub próżniowe wykonane ze szkła. Ostatnio, ze względów praktycznych, w użyciu są głównie próżniowe bańki gumowe. Co ważne, wykonane z gumy nowoczesne bańki chińskie, stawia się na zimno, co znacznie poprawia komfort ich używania. Gumowe bańki chińskie występują w kilku rozmiarach, wybieranych w zależności od masowanej powierzchni ciała. W przypadku masażu brzucha, stosuje bańki o większej powierzchni zasysania.
Zastosowanie baniek chińskich
Bańki chińskie używane były przede wszystkim do leczenia poważnych chorób, łagodzenia uciążliwych dolegliwości oraz stosowane przy przeziębieniach i bólach ciała. Jedną z zalet baniek chińskich jest także możliwość wykonywania masaży, wspomagających układ krążenia, przyśpieszających przemianę materii, łagodzących nerwobóle oraz objawy chorób układu oddechowego czy wreszcie – poprawiających kondycję skóry. Masować bańkami chińskimi można niemal całe ciało (z wyjątkiem miejsc o niewielkiej tkance mięśniowej i tłuszczowej, czyli okolic kręgosłupa, mostka, obojczyków, łopatek, a także okolic serca, oczu, uszu, nosa, brodawek piersiowych).
Masaż brzucha bańką chińską
Masaże brzucha bańką chińską wykonywane są głównie w kuracjach odchudzającej i antycellulitowej jako czynnik wspomagający i przyspieszający efekty diet oraz treningów. Przed przystąpieniem do właściwego, intensywnego masażu bańką chińską, musimy przyzwyczaić ciało do tego typu ingerencji. Jeśli nie zadbamy o tę „rozgrzewkę”, zakończymy masaż z silnym bólem, obrzękiem i siniakami. Pamiętajmy więc, by pierwsze masaże wykonywać bardzo delikatnie.
UWAGA! Nigdy nie stawiamy baniek na suchą skórę! Przed rozpoczęciem masażu bańką próżniową, dokładnie natłuszczamy masowaną powierzchnię oliwą. Gdy skóra jest dobrze naoliwiona, ściskamy bańkę próżniową w dłoni, przykładamy do brzucha, a następnie spokojnie rozluźniamy uścisk – w bańce wytworzyło się podciśnienie, skóra została zassana, możemy więc zaczynać masaż. Przesuwamy bańkę spokojnymi, delikatnymi, kolistymi ruchami (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Masaż powinien trwać maksymalnie 30 minut. Zabieg powtarzamy regularnie, co 2-3 dni w seriach po 10-12 masaży. W przypadku masaży profilaktycznych, zabieg stosujemy raz w tygodniu. Bezpośrednio po masażu, na skórze wystąpić mogą delikatne wybroczyny oraz zaczerwienienie. Nie należy się tym jednak przejmować.
Masaż brzucha bańkami chińskimi – wskazania i przeciwwskazania
Wskazania:
- skóra z cellulitem,
- mało elastyczna skóra,
- skóra rozciągnięta po ciąży,
- chęć pozbycia się zbędnych kilogramów,
- rozstępy.
Przeciwwskazania:
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- problemy z naczyniami krwionośnymi – tendencje do powstawania siniaków i obrzęków,
- menstruacja,
- ciąża,
- żylaki,
- rozległe zmiany skórne, podrażnienia, otwarte rany, stany zapalne skóry.
Masaż brzucha bańką chińską – efekty
Efekty masażu brzucha bańką chińską pojawią się już po kilku zabiegach. Możemy oczekiwać:
- poprawy kondycji skóry,
- redukcji tkanki tłuszczowej, poprzez przyspieszenie przemiany materii,
- likwidacji cellulitu,
- przywrócenia jędrności brzucha,
- poprawy krążenia,
- uelastycznienia skóry,
- zmniejszenia widoczności rozstępów,
- pięknie wymodelowanej sylwetki,
Masaż bańką chińską – gdzie wykonać
Masaż brzucha bańką chińską wykonać możemy w salonie urody lub samodzielnie, w domowym zaciszu. Zestaw gumowych baniek do samodzielnego użytku to koszt około 20-30 zł. Bańki można kupić w sklepach internetowych oraz w niektórych aptekach