Bądź fit cały rok!

Tagi

Wiele osób rozpoczyna katorżnicze treningi na wiosnę, by przygotować się do sezonu bikini. Zamiast zostawiać odchudzanie na ostatnią chwilę, warto o kondycję zadbać już jesienią.

Podczas odchudzania warto zachować umiar. Wbrew pozorom ograniczenie jedzenia i przetrenowanie mogą przynieść więcej szkód niż korzyści. Wyniszczenie organizmu, zmęczenie, efekt jojo – to tylko wierzchołek góry lodowej problemów. Zbyt restrykcyjna dieta może prowadzić do poważnych schorzeń i mieć swój finał w szpitalu. Aby uniknąć problemów, o piękną sylwetkę i zgrabne ciało należy walczyć z głową. Oto kilka porad, dzięki którym szybko i zdrowo uzyskasz wymarzone efekty.

Wyeliminuj złe nawyki

Jedzenie kapusty przez dwa tygodnie, stosowanie tabletek przeczyszczających oraz katowanie organizmu na siłowni, bez konsultacji z trenerem, to największe grzechy odchudzania. O formę trzeba dbać cały czas, systematycznie, tak aby dobre nawyki weszły w krew. Dwutygodniowa głodówka czy monodieta przyniosą chwilowe rezultaty. W efekcie utracone kilogramy powrócą wraz z zakończeniem szkodliwej diety. Co jeść, aby schudnąć? Odpowiedź jest prosta: racjonalne i dobrze zbilansowane posiłki. Dzień zaczynaj od wody z cytryną. Dzięki temu pobudzisz metabolizm i zachęcisz organizm do pracy. Śniadanie powinno być podstawą. Jedzone najpóźniej godzinę po wstaniu, bogate w witaminy i minerały, doda energii na cały dzień. Jadłospis powinien składać się z co najmniej 5 posiłków, jedzonych regularne, w stałych odstępach czasu: śniadania, przekąski, obiadu, podwieczorka oraz kolacji. Dobre nawyki to również zrezygnowanie ze słodyczy i fast foodów. Białe pieczywo, ryż i makarony warto zamienić na razowe odpowiedniki. Podstawą jest także woda. Pij codziennie co najmniej 2 litry tego drogocennego płynu. W miarę możliwości zrezygnuj z kawy, alkoholu i czarnej herbaty na rzecz herbat białej, zielonej i czerwonej. Po miesiącu od wprowadzenia zmian poczujesz różnicę i zobaczysz efekty.

Sport to zdrowie

Regularne trening są podstawą skutecznego odchudzania. Nie musisz od razu przebiec maratonu. Na początek wystarczą spacery: co najmniej 30 minut każdego dnia. Powoli możesz wzbogacać je o trucht, w proporcjach: 15 minut marszu, 10 minut biegu. Przy odchudzaniu pomogą też zajęcia fitness oraz pływanie. Ważne, by ćwiczyć minimum trzy razy w tygodniu. Testuj i sprawdzaj różne formy aktywności, aby znaleźć tę, która sprawi najwięcej przyjemności. Aktywność fizyczna może być również formą spotkań towarzyskich. Godzinny spacer nordic walking z przyjaciółką to świetny sposób na wymodelowanie sylwetki i nadrobienie zaległości towarzyskich.

Witaminy i minerały

Każdy sportowiec, bez względu na intensywność treningów, narażony jest na odwodnienie i utratę elektrolitów. Może to skutkować spadkiem efektywności, kontuzjami, a w skrajnych przypadkach także zaburzeniami rytmu serca. Przy odchudzaniu i treningach bardzo ważne jest utrzymywanie właściwego poziomu elektrolitów przed treningiem i po nim. Wraz z potem tracimy wapń, potas, magnez, żelazo i sól. Warto więc uzupełniać niedobory tych cennych pierwiastków. Szczególną uwagę warto zwrócić na magnez. To dzięki niemu mięśnie mobilizują się do zwiększonego wysiłku i uwalniają energię. Dietę warto uzupełniać suplementami. By nie dopadł nas niedobór magnezu, należy sięgnąć po sprawdzony preparat, np.: Magne B6. Witamina B6 zawarta w suplemencie przyspieszy wchłanianie pierwiastka i zintensyfikuje działanie. Nie wolno zapominać też o naturalnych produktach zawierających magnez. Należą do nich: produkty mleczne każdego rodzaju, mięso, jaja, kapusta, ziemniaki, rośliny strączkowe oraz buraki.

Poprzedni

Dieta i trening dla osób o ektomorficznej budowie ciała

9 zalet jedzenia roślin strączkowych

Następny

Dodaj komentarz