Olej rzepakowy z certyfikatem ISCC

Tagi , ,

Zapewne nie raz w czasie podróży po pięknych okolicach naszego kraju mieliście okazje oglądać ogromne żółte pola kwitnącego rzepaku. Rośliny, która obecnie ma wiele zastosowań.

Pierwsze zastosowanie to oczywiście produkcja oleju rzepakowego. Produktu, powszechnie wykorzystywanego w kuchni do przyrządzenia wielu smakowitych potraw. Warto wiedzieć o tym, że olej ten stanowi doskonałe źródło kwasów omega-3 i omega-6 – odpowiedzialnych za utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu we krwi. Bogaty jest również w witaminę E, K i E. Dlatego bez żadnych przeszkód może być również wykorzystywany do przygotowywania dań dla dzieci.

Aby olej nie stracił swoich drogocennych właściwości należy przestrzegać kilku prostych zasad, a mianowicie: nie należy go przelewać z butelki do innych naczyń – dzięki temu będzie o trwalszy i nie ulegnie zanieczyszczeniu oraz należy go trzymać dobrze zamkniętego w chłodzie.

Olej rzepakowy można również wykorzystywać do produkcji kosmetyków – z jego udziałem każda z pań może przygotować sobie kosmetyk w domowym zaciszu. Sprawdzi się do produkcji maseczek peelingów i jako składnik zmiękczający dłonie.

Kto z nas nie wykorzystywał oleju do usunięcia różnych „technicznych” usterek – kilka kropel oleju bardzo szybko naprawi skrzypiące drzwi balkonowe czy garażowe, a kłódkę doprowadzi do stanu „używalności”. Dzięki temu poznaliśmy trzecie – praktyczne zastosowanie tego produktu.

Na koniec warto również wspomnieć o tym, że olej wykorzystywany jest do produkcji biopaliwa. Wytwarza się z niego estry metylowe, które stanowią komponent biodiesla, paliwa do napędu silników wysokoprężnych.

Certyfikacja oleju rzepakowego – certyfikat ISCC

Producenci biomasy, do której należy olej rzepakowy, oraz pozostałe firmy z łańcucha dostaw, powinni posiadać certyfikat ISCC. System ISCC powstał na bazie Dyrektywy UE w sprawie promocji źródeł energii odnawialnej (2009/28/EC).

System ten skierowany jest do wielu graczy na rynku biopaliw, między innymi producentów biopaliw, dystrybutorów biopaliw czy producentów energii elektrycznej.

Firma posiadająca certyfikat ISCC musi prowadzi swoją działalność w sposób ekologiczny, a także dbać o odpowiednie warunki pracy i chronić zdrowie personelu na farmach. Certyfikat stanowi więc gwarancję, że dana firma działa zgodnie z wymogami dyrektywy, przez co cieszy się ona większą wiarygodnością.

Poprzedni

Chleb czysto ziarnisty z miodem

Kiedy katar nie daje nam spokoju

Następny

Dodaj komentarz