5 najbardziej niebezpiecznych metod odchudzania

, Tagi , , , , , ,

Aby schudnąć wielu jest w stanie się poświęcić. Nie myślą wtedy o swoim zdrowiu, liczy się wyłącznie cel, jakim jest zrzucenie zbędnych kilogramów, najlepiej jak najszybciej i po jak najmniejszej linii oporu. Wiąże się to z ryzykownymi zachowaniami, jakich skutki są widoczne gołym okiem. Jednak paradoksalnie amatorów niezdrowych, a nawet zagrażających życiu metod odchudzających nie ubywa. Szczególnie podatną na reklamę oraz oszustwo grupą są nastolatki. Motywuje ich dodatkowo chęć przystosowania się do grupy społecznej, gdzie akceptowane są tylko szczupłe, ładne i dobrze ubrane osoby. Aby awansować w grupie społecznej wiele młodych dziewczyn jest gotowych zaryzykować. Inną podatną grupą społeczną są osoby zagrożone anoreksją i bulimią. Wyrzuty sumienia każą im szukać środków, jakie pozwolą na szybką utratę wagi oraz pomogą zatuszować nadmierne obżarstwo. Wszystkie te osoby dążą do autodestrukcji poprzez nie akceptację siebie. Oto kilka najgroźniejszych metod odchudzania.

    1. Zażywanie niebezpiecznych środków. Środki na odchudzanie są bardzo popularne. Można je bez większych problemów kupić w aptece. Te, które są przepisane przez lekarza również nietrudno zdobyć w internecie bez recepty. Handel lekami kwitnie na wielu stronach internetowych, gdzie kupujący i sprzedający wymieniają się nowymi środkami lub zamieniają je na gotówkę. Wiele z tych lekarstw już obciąża układy wewnętrzne, doprowadza do przeciążenia nerek oraz wątroby. Nawet reklamowane jako całkowicie naturalne lekarstwa zawierają wiele sztucznych dodatków, jakie powodują problemy ze strony układu pokarmowego, a nawet zaburzenia psychiczne. Jednak wiele osób decyduje się na to, by iść jeszcze dalej. Przykładem może być popularny dwa lata temu Dinitrofenol, reklamowany jako pożeracz tłuszczu. Popularność tego specyfiku doprowadziła do śmierci dwudziestoletniej dziewczyny. Tak naprawdę liczba ofiar jest do tej pory nie znana. Co jest przerażające, to fakt, że substancja ta wciąż cieszy się wysokim zainteresowaniem i można ją kupić w internecie. Niekiedy osoby, chcące szybko schudnąć zaczynają zażywać narkotyki, szczególnie o działaniu pobudzającym. Człowiek przez wiele godzin jest bardzo aktywny a przy tym nie odczuwa uczucia głodu, co przyczynia się do utraty wagi.
    2. Głodówka. Zdania co do głodówki są podzielone. Stosowana wyłącznie w jednym celu, jako metoda na schudnięcie całkowicie bezrefleksyjnie, jest niebezpieczna. Powoduje odstawianie coraz to nowych składników pożywienia. Przyczynia się to do wielkich niedoborów, rozwoju anoreksji, uszkodzeń narządów wewnętrznych, a w rezultacie bywa, że nawet i śmierci. Ale głodówka nie powinna być także bezmyślnie demonizowana. Jest to uznana metoda lecznicza, pod warunkiem, że stosowana według ustalonych zasad. Ponadto nie powinny jej stosować osoby młode, dorastające dzieci, kobiety w ciąży oraz w czasie menstruacji. Nie jest także zalecana tym, którzy chorują lub mają jakieś zaburzenia wykluczające głodowanie. Wówczas głodówka jest naprawdę niebezpieczna a osoby, które chcą stosować ją mimo wszystko potrzebują pomocy.
    3. Niesprawdzone diety cud. Równie groźne co głodówka, są monotematyczne diety cud. Polegają w dużej mierze na jedzeniu wyłącznie jednego rodzaju pokarmu. Może to być skuteczne na krótką chwilę, jednak większość diet cud nie przestrzega przed tym co stanie się, jeśli dieta będzie trwała więcej niż dwa tygodnie. Podobnie jak w przypadku głodówki pojawiają się wówczas znaczące niedobory, jakie mają wpływ zarówno na sprawność fizyczną jak i psychiczną danej osoby.
    4. Połykanie tasiemca. Metoda ta wydaje się wyjątkowo obrzydliwa i nierealna, ale jednak wciąż są osoby, jakie się na to decydują. Według plotek była to metoda na odchudzanie sławnej śpiewaczki operowej Marii Callas, a ostatnio celebrytki Magdy Gesller. Nie jest istotne ile prawdy w tych plotkach, zainteresowanie tasiemcem rośnie. Metoda polega na połknięciu jajeczek tasiemca, który zagnieżdża się w jelitach i żywiąc się pokarmem zjadanym przez nosiciela przyczynia się do utraty zbędnych kilogramów. Jednak metoda ta ma również wiele skutków ubocznych, począwszy od niedrożności jelit, skończywszy na zapaleniu trzustki. Tasiemiec uszczupla zasoby witaminy B12 jaka jest wytwarzana w jelitach. Nie ma ponadto gwarancji, że tasiemiec zagnieżdzi się dokładnie tam, gdzie w założeniu powinien.
    5. Diety białkowe. Diety polegające na jedzeniu wyłącznie białka, czyli głównie mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, źle wpływają na organizm. Początkowo chudnięcie jest zauważalne, ale w dłuższej perspektywie nie wolno tak się odżywiać. Nadmiar białka kosztem innych składników pożywienia powoduje rozwój miażdżycy, nadciśnienie tętnicze, uszkodzenia narządów jak nerki lub wątroba. Człowiek staje się bardziej nerwowy, wybuchowy. Nadmiar białka to podłoże do rozwoju chorób jak alergie. Dlatego stosowanie diet takich jak na podstawie zaleceń Dukana i Atkinsa powinno być pod ścisłą kontrolą i nie trwać zbyt długo.
Poprzedni

Jak syntezować witaminę D3?

Brak energii – skąd się bierze i jak mu przeciwdziałać?

Następny

Dodaj komentarz