Obroń się przed kleszczami

, Tagi

Sezon na kleszcze niestety w pełni. Ale jeśli tylko pogoda dopisuje z pewnością nikt nie będzie zamykał się w domu. Chociaż istnieje lęk przed ugryzieniami wciąż wielu ludzi wychodzi z domu bez zabezpieczenia przed nimi.

Gdzie kryje się kleszcz?

Jeszcze do niedawna kleszcze siedziały głównie w lesie i tam można było zostać przez nie zaatakowanym. Jednak postępująca wycinka lasów sprawiła, że w poszukiwaniu miejsca do życia zalęgły się praktycznie wszędzie. Oznacza to, że znajdziemy je również na przykład na polance, na łące. Nie są wolne od kleszczy również przydomowe ogródki, miejskie parki, czy nawet miejskie trawniki. Mylą się zatem ci, którzy sądzą, że kleszczy w mieście nie ma! I tam można zostać ukąszonym, chociaż najczęściej cierpią na tym nasi domowi pupile, których gęstej sierści czepiają się te pajęczaki. Zatem również w mieście ważna jest ochrona dla nich w postaci na przykład specjalnych obroży.

Jak obronić się przed kleszczem?

Przede wszystkim zalecane jest odpowiednie ubranie. Do lasu lepiej udawać się w długich, przylegających spodniach oraz w bluzkach z długim rękawem. O ile to możliwe trzymajmy się głównych ścieżek, nie wchodząc głęboko do lasu, nie przedzierając się przez chaszcze. Po wyjściu z lasu trzeba zawsze zdjąć ubranie i wytrzepać je na zewnątrz. Następnie zalecane jest dokładne obejrzenie ciała, szczególnie w miejscach, gdzie skóra jest cieńsza, a krew pulsuje tuż pod nią, widoczne są naczynia krwionośne. Na przykład w zgięciach kolan, łokci, w pachwinach i w miejscach intymnych. Obejrzymy również miejsca owłosione na ciele, skórę głowy, okolicę czyi i uszu. Kleszcz zanim wpije się w skórę często wędruje po ciele w poszukiwaniu miejsca do wkłucia, dlatego warto zwracać uwagę na wszelkie uczucie swędzenia, dyskomfortu, łaskotanie. Również w zdjętym ubraniu owady te mogą się zaczaić. Dlatego tak ważne jest wytrzepanie ich po zdjęciu, ponieważ przy następnym założeniu możemy paść ofiarą ukąszenia, nawet jeśli nie byliśmy tego dnia w lesie.

Środki ochrony – naturalne i syntetyczne

Do wyboru w sklepach do ochrony przed kleszczami jest wiele środków syntetycznych. Mają wiele wad, często ich działanie jest nieskuteczne, gdyż zbyt słabe. Ponadto szkodzą, zarówno człowiekowi jak i zwierzętom, w postaci na przykład syntetycznych sprajów, kropel i obroży. Naprawdę skuteczne i całkowicie wystarczające w walce z kleszczami są środki naturalne. Co ważne pozwalają ochronić się przed kleszczami, ochronić swoje zwierzęta, jak i na przykład również okolicę domu i sam dom przed pajęczakami roznoszącymi niebezpieczne zarazki. Co więcej środki te nie kosztują wiele. Do ochrony osobistej warto zastosować olejki eteryczne, wyciągi z takich roślin jak oregano, rozmaryn, z drzewa herbacianego, czy choćby z cytryny, mięty, wanilii, lawendy. Na to warto zwrócić uwagę, że wiele środków syntetycznych jest stworzonych na bazie tych olejków, jednak obok substancji zapachowych dostarczają niestety również niepotrzebnej chemii. Sam olejek zapachowy lub ich mieszanki są już wystarczająco skuteczne. Wszystkie są dość łatwo dostępne. Co więcej będąc już w lesie także możemy znaleźć rośliny, które ochronią nas przed niebezpieczeństwem ukąszenia. Warto na przykład użyć jałowca, rozetrzeć w dłoniach jego owoce i natrzeć się nimi na odsłoniętych częściach ciała. Bardzo skuteczny jest również wrotycz, który rośnie praktycznie wszędzie. Aby ochronić nasze domy i ogrody warto zapalać kadzidła, a w nich palić suszony wrotycz, szałwię, bazylię, rozmaryn, oregano, miętę. Odstrasza to nie tylko kleszcze przed gromadzeniem się w gęstej trawie, ale również pomaga wyeliminować na przykład problem z komarami. Już samo zawieszenie wrotyczu w oknie, lub położenie go na parapecie, daje wiele korzyści.

Gdy ukąsi kleszcz – postępowanie

Niestety często pomimo środków ochrony kleszcz i tak jest w stanie ukąsić. W takiej sytuacji im wcześniej zostanie usunięty, tym lepiej. Wielu zaleca udanie się do lekarza, jednak odrobina wprawy pozwoli na wyjęcie kleszcza w domu. Należy wyrwać go szybkim ruchem, a jeśli coś zostało jeszcze w skórze, dokładnie ją oczyścić, a miejsce szybko zdezynfekować, na przykład dostępnym olejkiem eterycznym, lub alkoholem. Warto uważnie obserwować się przez następne dni. Jeśli wystąpi zaczerwienienie wokół ukąszenia i objawy podobne do przeziębienia należy podjąć leczenie. Najczęściej polega ono na przyjęciu antybiotyków. Nieleczona borelioza jest przyczyną wielu chorób i zaburzeń. Choroba jest bardzo podstępna – może czaić się w organizmie latami. Naturalne leczenie polega na systematycznym zwiększaniu mocy systemu immunologicznego, poprzez zdrowe odżywianie, stosowanie naturalnych antybiotyków, takich jak na przykład oregano. Niemniej jednak warto być pod opieką lekarza i obserwować się. Przede wszystkim po ukąszeniu nie należy wpadać w panikę. Nie wszystkie kleszcze są zarażone boreliozą i nie zawsze kończy się to zachorowaniem. Ponadto warto wiedzieć, że im wcześniej wyciągniemy kleszcza, tym lepiej dla naszego zdrowia. Gdy wystąpią jakieś niepokojące objawy, nawet po wielu tygodniach od ukąszenia warto powiedzieć lekarzowi, że taki fakt miał miejsce.

Poprzedni

Bieganie w mieście zabija

Mity o budowaniu mięśni

Następny

Dodaj komentarz