Aktywność fizyczna a zdrowie człowieka

, Tagi , , , , ,

Aktywność fizyczna a zdrowie człowieka? Każdy choć raz w życiu słyszał jak dobry wpływ na człowieka mają regularne ćwiczenia. Jednak mało kto brał to sobie do serca. Okazuje się, że dziś na nowo odkrywamy, że sport jest dobry dla wszystkich.

Wpływ sportu na dzieci

Ruch dla małych dzieci jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju. Pamiętajmy, że dzieciństwo to czas intensywnego wzrostu i rozwoju zarówno fizycznego jak i umysłowego. Ruch wspomaga rozwój układów ruchu a także zapobiega nadwadze. Sprawia, że dzieci są bardziej spokojne i zdobywają wiele ciekawych doświadczeń. Wysportowane dzieci rozwijają większą odporność na choroby, a także same stają się bardziej pewne siebie. Uprawianie sportu razem z rodzicami to doskonała okazja ku temu, aby rozwijać więź z dzieckiem. Okazuje się nawet, że osoby w dzieciństwie uprawiające sport mają większe zadowolenie z życia zawodowego w życiu dorosłym, czują się bardziej spełnieni i radośni.

Wpływ sportu na osoby dorosłe

I dorośli coraz częściej zwracają uwagę na to by więcej się ruszać, nawet jeśli dotąd przez całe lata siedzieli za biurkiem. Bieganie to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, ale także moment swoistej medytacji. Wielu ludzi stara się wybiegać problemy, a do domu wracają o wiele mniej zestresowani i szczęśliwsi. Jest to ważne i wskazane, ponieważ stres przyczynia się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, na przykład depresji lub raka. Uprawianie sportu pozwala odegnać ryzyko otyłości i wielu innych chorób z nią związanych.

Sport sprawia także, że człowiek czuje się młodziej i rzeczywiście na dłużej zachowuje sprawność, nawet do późnego wieku. Poród kobiet, które regularnie ćwiczyły jest o wiele łatwiejszy a także prędzej wracają one do pełnej sprawności aniżeli te, które były z ruchem na bakier. Sport poprawia samopoczucie i może być stosowany jako środek pomocniczy w leczeniu różnych chorób, nawet psychicznych. Rehabilitacja ruchowa to jedyny sposób na odzyskanie pełnej lub częściowej sprawności po nieszczęśliwych wypadkach lub w przypadku upośledzenia fizycznego. W średnim wieku ruch pozwala na zmniejszenie ryzyka występowania osteoporozy, dodatkowo wpływa na ustabilizowanie gospodarki hormonalnej, co dobrze wpływa na kobiety w okresie menopauzy.

man in orange t-shirt and gray pants with blue shoes walking on pathway
man in orange t-shirt and gray pants with blue shoes walking on pathway, Lucas van Oort at Unsplash

Wpływ sportu na osoby starsze

Starość w naszym kraju kojarzy się z czymś strasznym, z powolnym umieraniem i chorobami. Boimy się nawet myślenia i rozmawiania o niej, tymczasem tak naprawdę już dziś na nią pracujemy. I w Polsce żyje wiele starszych osób, które nie chcą spędzać ostatnich lat życia w łóżku, będąc zależnymi od łaski innych.

O ile osoby starsze czują się dobrze powinny postawić na zdrowsze odżywianie i nawet minimalną ilość ruchu. Skorzystać z tego mogą także osoby chore, lecz chodzące – czekają na nich spacery, nordic walking, jazda na rowerze, wizyty na basenie i wiele innych aktywności. Ruch przyśpiesza przemianę materii i pomaga wydalić toksyny z organizmu. Ludzie odzyskują chęć do życia. Uprawianie nawet niezbyt intensywnego sportu regularnie pozwala przedłużyć sprawność ruchową człowieka nawet o kilka lat.

Nigdy nie jest za późno by zacząć ćwiczyć, znane są przypadki nawet stu letnich staruszków uczestniczących w zajęciach na siłowni a nawet biegających w maratonach. Pewien człowiek został kulturystą po sześćdziesiątym roku życia, inny dzięki diecie i ćwiczeniom przedłużył sobie życie, mimo że lekarze dawali mu zaledwie kilka miesięcy. To nie żarty, a sprawność, którą uzyskali zachęca do pójścia w ich ślady.

Poprzedni

Sprzęt do ćwiczeń brzucha

Objawy alergii na nikiel

Następny

Dodaj komentarz