Odzież kompresyjna – jej zalety i zastosowanie

, Tagi

Kompresja to pojęcie używane w wielu dziedzinach. Oznacza proces ściskania, proces zmniejszania czegoś, czyli ogólnie redukcję. Okazuje się, że proces ten powszechny w geologii, fizyce, dynamice czy współcześnie w informatyce, jest również szeroko stosowany od wielu lat w medycynie, a w szczególności w lecznictwie.

Kilka słów o odzieży kompresyjnej

Odzież kompresyjna to odzież uciskowa, wykonana ze specjalnego elastycznego materiału, której celem jest wywieranie stopniowanego nacisku na tę część ciała, na jaki jest przeznaczona. Odpowiednio dobrana odzież kompresyjna wywiera na ciało ściśle określony zakres ucisku. Najważniejszym parametrem opisującym medyczną odzież kompresyjną jest ucisk określony wartością mmHg.
Stosuje się tu jednostkę ciśnienia wywieranego przez słup rtęci (mm Hg) i na tej podstawie wyróżnia się 4 klasy ucisku. Im niższa klasa, tym ucisk jest mniejszy.
Tak przedstawiają się klasy kompresji medycznej:
klasa I – ciśnienie 18 – 25 mm Hg
klasa II –  ciśnienie 26 – 34 mmHg
klasa III – ciśnienie 35 – 49 mmHg
klasa IV – ciśnienie powyżej 50 mmHg.

Czemu służy kompresja w medycynie estetycznej ?

No właśnie temu, aby działanie ucisku wykorzystać do wspomagania leczenia po zabiegach między innymi takich jak:
– powiększanie i pomniejszanie piersi
– odsysanie tłuszczu, czyli liposukcje
– rekonstrukcje piersi po operacjach onkologicznych
– przeszczepy tłuszczu do piersi czy pośladków
Kompresja, czyli ucisk jest niezbędnym elementem po tego rodzaju zabiegach, ponieważ minimalizuje obrzęk i powstawanie siniaków, a także wygładza blizny pooperacyjne.

Na czym polega fenomen odzieży kompresyjnej po zabiegach operacyjnych ?

Odzież kompresyjna to przede wszystkim odpowiedni splot włókien tkaniny, mający na celu uciskanie tkanek, mięśni, powodując w konsekwencji ich lepsze ukrwienie i dotlenienie. Takie ciśnienie wystarcza, aby ucisk pochodzący z włókien tkaniny rozluźnił mięśnie i tkanki, zwiększył średnicę tętnic i jednocześnie zmniejszył światło żył. To działanie przekłada się bezpośrednio na zwiększoną ilość tlenu docierającą do pracujących mięśni i sprawniejszy odpływ krwi żylnej.
Dzięki takiemu uściskowi osobom po operacjach piersi szybciej goją się rany, a delikatny masaż tkanek i mięśni wykonywany przez odzież kompresyjną sprawia, że skóra staje się idealnie gładka.
Osoby poddające się zabiegom liposukcji z reguły mają problem z tzw. luźną skórą, po odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Aby pomóc skórze odzyskać jędrność i właściwe napięcie, osoby po liposukcji powinny również nosić odzież kompresyjną.
Noszenie odzieży kompresyjnej po zabiegach liposukcji po prostu poprawia efekty zabiegu.

Czym jeszcze wyróżnia się medyczna odzież kompresyjna ?

Niesamowicie pozytywne cechy odzieży kompresyjnej dotyczą nie tylko właściwości leczniczych, ale przede wszystkim służą utrzymaniu piersi w miejscu. W okresie rekonwalescencji niezmiernie ważne jest, aby implant nie miał możliwości przesunięcia się, a co za tym idzie, aby piersi były symetryczne. Stabilizację piersi gwarantuje więc tylko noszenie odzieży kompresyjnej.
Kolejnym ważnym wyróżnikiem medycznej odzieży kompresyjnej jest wzbogacenie jej nanocząsteczkami srebra. Rozdrobnione srebro ma ogromną powierzchnię czynną, a nanocząsteczki osiadając na błonie komórkowej mikrobów blokują enzymy niezbędne do ich rozmnażania. Oznacza to, że medyczna odzież kompresyjna z nanocząsteczkami srebra ma właściwości bakteriobójcze, co przyspiesza gojenie się ran i hamuje rozwój bakterii.
Właściwości antybakteryjne srebra nie są niczym nowym. Już w starożytnej Grecji były one powszechnie znane i wykorzystywane. Nie przez przypadek, kielichy i naczynia były robione ze srebra. Miały one na celu zabezpieczenie spożywanych posiłków przed bakteriami, zaś srebrne monety były powszechnie używane do dezynfekcji wody.

Poznaj naszą ofertę odzieży kompresyjnej – największy wybór bielizny uciskowej https://eshop.lipoelastic.pl

Poprzedni

Czym jest i jak działa leczenie zimnem?

Opryszczka wargowa – przyczyny zachorowania i sposoby leczenia

Następny