Jak dbać o oczy?

Tagi , , ,

Wzrok to bardzo istotny zmysł. Jednak niewiele osób wciąż dba o narząd wzroku. Coraz większa ich ilość nosi okulary, a zakładają je coraz młodsze osoby, często nawet malutkie dzieci. Tymczasem niezależnie od tego czy osoba nosi okulary, czy nie, higiena wzroku jest sprawą wyjątkowo istotną. Lepszy wzrok pozwala na lepszą jakość życia. Współcześnie poruszanie się wymaga całkowitej sprawności. Chociażby tak błaha wykonywana codziennie czynność jak prowadzenie samochodu. Wrok pełni tu funkcję bardzo istotną, pozwala uniknąć wypadku, w którym zginąć mogłyby osoby postronne. Wzrok jest ważny dla osób lubiących czytać i swoją pracę wykonujących przed komputerem. Oto kilka pomysłów na to, jak zadbać o oczy.

  1. Patrz w dal. Współcześnie patrzenie w dal staje się rzadkością. W mieście budynki gęsto rosną obok siebie, przez co nie widać co jest za nimi. Chętnie patrzymy na ekran laptopów, komputerów, telefonów. Niektórzy rzadko kiedy podnoszą wzrok, przez większość dnia, a nawet cały czas, patrząc w ekran. Tymczasem dla zdrowia oczu konieczne jest patrzenie na to co znajduje się w oddaleniu. Do tego potrzebna jest przestrzeń, a więc zalecane jest jak najczęstsze przebywanie w zróżnicowanym, otwartym środowisku. Pracując przy komputerze wskazane jest, aby kilkakrotnie w ciągu kilku godzin spoglądać przez okno na korony odległych drzew lub dachy domów.
  2. Patrz na zielony. Kolor zielony jest dla oczu kolorem zbawiennym. Żaden inny kolor nie relaksuje tak oczu jak właśnie ten. Patrzenie na zielony w różnych odcieniach rozluźnia mięśnie oka i uspokaja układ nerwowy. Ideałem jest patrzenie na zieleń naturalną, czyli na przykład w lesie. Ale dobrze jest otaczać się zielenią również jako kolorem ścian, wystrojem wnętrz. Dobrym rozwiązaniem jest hodowanie własnych roślin doniczkowych, prowadzenie oranżerii na balkonie.
  3. Unikaj promieniowania. Nie chodzi tylko o promieniowanie UV, choć unikanie go jest ważne. Lepiej nie przebywać zbyt długo w miejscach sztucznie oświetlonych, szczególnie bardzo jasnym światłem jarzeniowym. Oczy przed słońcem trzeba chronić zarówno latem, jak i zimą, o czym niewielu pamięta. Na przykład na feriach w górach, gdzie jasne promienie słoneczne odbijają się od śniegu niejednokrotnie oślepiejając i dezorientując, co jest niebezpieczne na ruchliwym stoku. Warto wtedy mieć ze sobą przyciemniane okulary.
  4. Czytaj w dobrym świetle. Zasada jest jedna – czytanie nie powinno zmuszać do zbytniego skupiania wzroku. Mrużenie oczu powoduje szybkie powstawanie tak zwanych kurzych łapek. Wielkość liter powinna być dopasowana, co w dobie czytników nie jest już taką trudnością. Światło powinno być jasne, ale nie jarzące się. Lepiej nie czytać z jasnych ekranów komputera lub telefonu, ponieważ męczy to wzrok. Ponadto ważne, aby pamiętać, że światło podczas czytania książki powinno padać na nią z kilku punktów, tak by nie tworzył się cień. Nie siedź z nosem w książce. Czytanie książki, która znajduje się zaledwie kilka centymetrów od twarzy nie jest korzystne dla oczu. Nie powinno się oglądać telewizji oraz korzystać z komputera w odległości mniejszej niż czterdzieści centymetrów.
  5. Gimnastykuj oczy. Oczy to mechanizm, w którym znajdują się mięśnie wymagające gimnastyki. Powinna być wykonywana codziennie. Na szczęście nie jest skomplikowana i można ją wykonywać na przykład w czasie przerwy w pracy. Ćwiczenia polegają na kilkakrotnym spoglądaniu w różne punkty bez poruszania głową, a jedynie oczami. W górę, w dół, w boki, po skosie. Można spróbować poruszać oczami zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
  6. Relaksuj oczy. Oczy wymagają relaksu. Najlepiej relaksują się w ciemności. Dlatego aby je wyciszyć trzeba uzyskać jak najgłębszą czerń. W tym celu można oczy przykryć na kilka minut dłońmi i wyobrażać sobie czarne przedmioty, takie jak kolor nocnego nieba. Aby oczy porządnie wypoczęły na noc zakładać można specjalne maseczki na nie wykonane z materiału lub wypełnione substancją żelową. Ciemność wpływa również na wytwarzanie hormonu snu, melatoniny, dzięki czemu człowiek szybciej zasypia. Dobrze jest stosować zimne i ciepłe okłady na oczy. Na zmęczone i przekrwione oczy na przykład po zarwanej nocy dobrze działa zimny okład. Na oczy przesuszone warto zastosować okłady z naturalnych ziół jak rumianek.
  7. Dbaj o dietę. Dla oczu bardzo istotne są odpowiednie witaminy. Szczególnie ważne jest zadbanie o odpowiedni poziom witaminy A. Wpływa na receptory wzroku poprawiając i wyostrzając go. Zapobiega występowaniu tak zwanej kurzej ślepocie, czyli chorobie upośledzającej widzenie wieczorem i nocą. Ważne i istotne dla oczu są takie witaminy jak witamina C i E, mające wpływ na elastyczność oraz drożność naczyń krwionośnych. Dieta powinna obfitować w takie minerały jak selen, mangan, cynk, miedź. One także odpowiadają za odpowiednie widzenie kolorów oraz stan mięśni i naczyń krwionośnych oczu.
  8. Suplementuj. Warto oprócz zdrowej diety stosować naturalne suplementy mające bardzo pozytywny wpływ na oczy. Znana ze swoich dobrych właściwości jest borówka amerykańska. Najlepiej działa jedzona w postaci surowej. Innym dobrym rozwiązaniem dla oczu jest pyłek pszczeli, luteina.
Poprzedni

Zasady diety i treningu dla mezomorfika

Codzienne nawyki, które źle wpływają na zdrowie

Następny

Dodaj komentarz