Higiena pępka

Tagi , ,

Pępki są różnego kształtu i rodzaju. Są tak oczywiste, że czasem o nich zapominamy. Szczególnie podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, chociaż w popularnym powiedzeniu mowa jest o pępku świata, to wiele osób całkowicie pomija ten element ciała w czasie kąpieli. Nie jest to wskazane ze względu na kilka przyczyn.

Co kryje się w pępku

Nikt nie podejrzewa, że niemyty pępek to siedlisko bakterii i grzybów. Codziennie w miejscu tym gromadzi się złuszczony naskórek, pot, łój, włosy, kurz i bród pochodzący z zewnątrz. Mieszanka ta powoduje nie tylko nieestetyczny wygląd, ale również jest przyczyną przykrego zapachu. Naukowcy odkryli, że w okolicy pępka może żyć nawet 600 rodzajów nie znanych do tej pory bakterii! Nie jest przy tym jasne, jaki wpływ na zdrowie mają te bakterie, można jednak podejrzewać, że nie jest on wcale korzystny. Ponadto w pępku właśnie mają idealne warunki do życia – jest tam ciepło, wilgotno i ciemno. To jak inkubator dla szkodliwych bakterii. Niepokój powinien wzbudzić szczególnie przykry zapach, to znak, że pępku rozwijają się grzyby, jakie z kolei mogą być przyczyną trudnej do wyleczenia infekcji. Objawia się ona swędzeniem, bólem, widocznym zaczerwienieniem, spuchnięciem, a nawet wydzielaniem się ropy. Nie ma wówczas innego wyjścia jak czym prędzej udać się do lekarza.

Jak dbać o higienę pępka?

Higiena pępka to niestety niezbyt prosta sprawa, ponieważ jest miejscem bardzo trudno dostępnym, posiadającym wiele zakamarków. Ponadto sam właściciel nie jest w stanie zajrzeć do środka swojego pępka, by przekonać się, że wszystko zostało dokładnie wyczyszczone. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy lusterka. Osoby, które posiadają bujne owłosienie na brzuchu i w okolicach pępka powinny zabdać o jego przystrzyżenie. Wówczas łatwiej będzie im utrzymać odpowiednią higienę. Istnieje kilka akcesoriów szczególnie pomocnych w higienie pępka:

Pałeczki do uszu. Mogą zostać wykorzystane do oczyszczenia pępka ze względu na to, że palce mają zbyt dużą szerokość i nie można tego zrobić wyłącznie za ich pomocą dokładnie. Jednak wkładanie pałeczek do uszu do pępka bywa dla wielu ludzi bardzo niekomfortowe.

Środki myjące. Najlepiej by były to środki antybakteryjne. Do mycia użyć można zwykłego żelu antybakteryjnego, wody utlenionej, sody, a także na przykład srebro koloidalne. Dobrym środkiem pomagającym usunąć osady jest olej spożywczy, ale po wszystkim miejsce należy zdezynfekować. Skuteczne okazują się być również środki w formie spraju, na przykład stosowane do czyszczenia uszu. Nie zaleca się do czyszczenia pępka używać środków na bazie alkoholi ponieważ mogą powodować podrażnienie delikatnej skóry i przykre pieczenie.

Środki mechaniczne. Pępek można również czyścić z użyciem wody pod ciśnieniem. Doskonale nadaje się do tego woda z prysznica, a także tak zwana gruszka do kupienia w aptece.

Kiedy myć pępek?

Pępek należy myć codziennie. Najlepszym czasem ku temu jest moment w którym wychodzimy z kąpieli lub spod prysznica. Wówczas ciepła woda rozpuściła zebrane osady i łatwiej będzie je usunąć. Innym sposobem jest wpuszczenie do pępka kilku kropli oleju lub olejku zapachowego, a następnie usunięcie rozpuszczonych osadów za pomocą pałeczek do uszu. To nie koniec operacji bo pępek powinien być jeszcze dokładnie oczyszczony ciepłą wodą. Bardzo istotnym elementem zabiegów pielęgnacyjnych pępka jest utrzymywanie go w suchości. Jak wiadomo bakterie i grzyby do życia potrzebują wilgotnego środowiska. Dlatego ważne jest by po każdorazowym jego zmoczeniu dokładnie go osuszyć. Nadaje się do tego najlepiej zwykła suszarka.

Kolczyk w pępku i jego pielęgnacja

Osoby, które chcą mieć, lub mają biżuterię w pępku powinny szczególnie dbać o jego higienę. Szczególnie tuż przed samym przebijaniem. Choć fałd skóry gdzie dokonuje się przebicia jest dezynfekowany, to i tak nie zawsze powoduje to zabicie wszystkich bakterii z głębi pępka. Jeśli tak się nie stanie świeża ranka może zostać skażona. Powoduje to puchnięcie, ból, trudności w gojeniu się i wiele innych nieprzyjemności. Po przebiciu również nie wolno zaniedbywać higieny, szczególnie świeżej ranki. Należy przebywać ją roztworem soli fizjologicznej. Lepiej nie stosować w pierwszych dniach alkoholu do odkażenia lub wody utlenionej ze względu na możliwość podrażnień. Gdy ranka się już zagoi, należy zdejmować biżuterię i ją również dokładnie codziennie czyścić. Jednak dopiero w momencie, gdy dziurka będzie już ukształtowana, w przeciwnym razie konieczne bywa powtórzenie zabiegu. Przez pierwszy tydzień normalne jest to, że ranka może być zaczerwieniona, spuchnięta, nie powinno to być powodem do niepokoju. Sytuacja zmienia się gdy czas gojenia się rany znacząco się przedłuża, a pępek mocno boli przez dłużej niż siedem dni. Spuchnięte miejsce należy pokazać lekarzowi, lecz ważne by przedtem nie wyjmować kolczyka, ponieważ w wielu przypadkach pogarsza to infekcję. Wszystkie operacje przy pępku powinny być przeprowadzane czystymi, umytymi rękoma oraz sterylnymi akcesoriami.

Poprzedni

Ćwiczenia kształtujące sylwetkę

Niezbędnik plażowicza – co zabierać na plażę, a co lepiej sobie odpuścić?

Następny

Dodaj komentarz