Dieta bez pszenicy – precz!

, , Tagi , , , ,

Jedynie niewielka część osób zdaje sobie tak naprawdę sprawę ze szkodliwego wpływu pszenicę na zdrowie. Coraz częściej słyszymy o tym, by odstawić pszenicę, gdyż nadmierne jej spożywanie może przyczynić się do różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Takiego zdania jest także doktor William Davis, amerykański lekarz kardiolog oraz autor słynnej diety bez pszenicy. Zgodnie z jego przekonaniem, to właśnie pszenica powoduje nadwagę, otyłość oraz wiele innych schorzeń cywilizacyjnych, z którymi zmagają się ludzie na całym świecie. Na czym polega dieta bez pszenicy i czy rzeczywiście warto ją stosować?

Wyrzuć pszenicę z jadłospisu

Doktor William Davis namawia, aby stopniowo eliminować pszenicę z własnego jadłospisu. Co ciekawe, amerykański kardiolog sam zdecydował się udowodnić o skuteczności opracowanej przez siebie kuracji – dlatego odstawił pszenicę i po zrzuceniu zbędnej tkanki tłuszczowej stał się smukłym mężczyzną, dodatkowo cieszącym się doskonałym samopoczuciem psychicznym. Doktor Davis jest zdania, że pszenica ma przede wszystkim działanie tuczące – dlatego w bardzo dużej mierze przyczynia się do występowania nadwagi i otyłości, nawet u całkiem młodych osób. Wyeliminowanie pszenicy z jadłospisu pomaga uporać się jednak nie tylko ze zbędną tkanką tłuszczową – w ten sposób skutecznie zmniejszamy też dolegliwości związane z układem trawiennym (takie jak refluks żołądkowy czy zespół jelita drażliwego).

Szkodliwość pszenicy

Szkodliwe działanie pszenicy wiąże się przede wszystkim z obecnością w niej cukru oraz glutenu. Chociaż pszenicą żywili się nasi przodkowie, to trzeba zdawać sobie sprawę, że współcześnie mamy do czynienia już z zupełnie innym zbożem. Wszystko to za sprawą modyfikacji genetycznych – dzięki nim pszenica jest nie tylko łatwiejsza w uprawie, ale też pozwala na uzyskiwanie bardziej obfitych plonów.

Współczesna pszenica to przede wszystkim węglowodany złożone, które w czasie procesu trawienia są zmieniane w glukozę (która sprzyja podnoszeniu poziomu cukru we krwi). Zdaniem doktora Davisa pszenica odznacza się wysokim indeksem glikemicznym (nawet wyższym niż biały cukier). A im wyższy poziom glukozy, tym więcej tkanki tłuszczowej.

Czym jeszcze grozi spożywanie pszenicy?

Zdaniem doktora Davisa systematyczne spożywanie białego pieczywa czy wielu innych produktów powstających na bazie pszenicy może z biegiem czasu przyczynić się do zaburzenia pracy jelit (występowanie biegunek, zaparć) oraz do wielu różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Także utrzymujący się stale wysoki poziom cukru nie jest dobry dla zdrowia – taki stan może prowadzić do cukrzycy, a nawet być przyczyną występowania stanów zapalnych, prowadzących do rozwoju chorób nowotworowych czy związanych z układem sercowo-naczyniowym.

Ile można schudnąć?

Dieta bez pszenicy daje możliwość nie tylko zadbania o własne zdrowie i samopoczucie, ale także skutecznego rozprawienia się z nadwagą. Jeśli będziemy stosować się do zaleceń doktora Davisa, wówczas w trakcie tej kuracji możemy schudnąć od dziesięciu do nawet piętnastu kilogramów w trzy miesiące.

Doktor William Davis namawia przede wszystkim do wyeliminowania z dotychczasowej diety produktów zawierających w swoim składzie gluten. Jeśli jednak chcemy zyskać szczupłą figurę i lepsze samopoczucie, wówczas warto postarać się o wykluczenie z jadłospisu właściwie wszystkiego, co zawiera węglowodany – a związki te znajdują się między innymi w zbożach, ziemniakach, ryżu, słodyczach, a także w napojach alkoholowych.

Co można jeść na diecie bez pszenicy?

Na diecie bez pszenicy można spożywać wiele różnego rodzaju produktów. Na pewno w jadłospisie nie powinno brakować świeżych warzyw oraz owoców. Szczególnie polecane przez doktora Davisa są takie produkty, jak: siemię lniane, pasta z ugotowanej ciecierzycy, nieprażone ziarna słonecznika, cykoria, szpinak i cukinia. Ponadto można sięgać po nieprażone orzechy, oliwę z oliwek, jajka, chude sery żółte, mięso oraz kakao. Z umiarem natomiast należy spożywać: jogurty, mleko, twarogi oraz masło.

Poprzedni

Ćwiczenia relaksacyjne – zasady!

Dieta dla mężczyzn

Następny

Dodaj komentarz